Fotó: EPA / Andy Rain |
Frissítés: a rendőrség tájékoztatása szerint hét embert letartóztattak a terrortámadáshoz kapcsolódó akcióban. Hat helyen tartottak rajtaütéseket Londonban, Birminghamben és más meg nem nevezett helyen. |
Már összesen 4 halottja és mintegy 40 sérültje van a tegnap délutáni londoni terrortámadásnak, amikor egy ámokfutó gázolt a Westminster-hídon, majd megkéselte a parlament egyik rendőrét. (A korábbi, 5 halottról szóló tájékoztatást csütörtök reggel pontosította a rendőrség.) A közeli kórházakban összesen 40 embert ápolnak, sokan válságos állapotban vannak. A rendőrség gyorsított eljárásban vizsgálja, hogy iszlamista megfontolású támadás történt-e, írja a Reuters.
Az események után nem sokkal megszólalt a parlamentből kimenekített elnök, Theresa May is, aki „betegesnek és elfajzottnak” minősítette a támadást, hozzátéve, hogy „aki a világ vallásainak és kultúráinak olvasztótégelyében, a demokrácia és a szólásszabadság szívében kísérel meg terrorakciót” az „bukásra van ítélve”. Csütörtökön egyébként - nem meglepő módon - több hivatalos programot is lemondtak, illetve elhalasztottak, köztük az új rendőrpalota átadását is, amin II. Erzsébet királynő is részt vett volna.
A világ Londonnal van
A világ vezetői sorban fejezték ki részvétüket a történésekkel kapcsolatban, az elsők között üzent például Donald Trump, aki egyben Amerika teljes támogatásáról biztosította Angliát, valamint Rex Tillerson, Angela Merkel és a NATO főtitkára, Jens Stoltenberg is. Párizsban elsötétült az Eiffel-torony tegnap éjszakára.
Orbán Viktor levélben fejezte ki együttérzését az áldozatokkal, egyszersmind megerősítette Magyarország elköteleződését a terror elleni küzdelemben. Mint írja: „ez a szörnyű esemény sem tudja kisebbíteni elszántságunkat arra, hogy szembeszálljunk a terrorral és az erőszakkal". A miniszterelnök emellett biztosította a brit miniszterelnököt, hogy Magyarország ezután is szilárd szövetségese lesz az Egyesült Királyságnak a nemzetközi terrorizmus elleni küzdelemben.
Ez lesz a terrorizmus új módja?
A BBC-nek nyilatkozó belügyi szakember, Dominic Casciani szerint ugyan a pontos indíttatásról és a támadó kilétéről még nincsenek elérhető információk, a merénylő ugyanakkor jó eséllyel előre készült az akcióra. A támadást ugyanis annyira "büdzsé" alapon próbálták megoldani, amennyire lehetett.
Kordonnal zártak le egy utat a brit parlament londoni épülete közelében, ahol lövöldözés történt 2017. március 22-én. Az első jelentések több sebesültről szólnak, a parlament és a vele szomszédos képviselőház épületét a rendőrség kiürítette. (MTI/AP/Victoria Jones) |
Meglátása szerint az ilyen, "civil eszközökkel" elkövetett támadások lesznek a jövő terroristáinak fegyverei, a hivatalos szervek ugyanis ma már könnyűszerrel lefülelik azt, aki robbanóanyagot vagy fegyvert próbál vásárolni, ráadásul ezeket a támadásokat mindig több hónap tervezés előzi meg, amit ma már a terrorelhárítás egyre nagyobb eséllyel akadályoz meg. Autója és kése azonban szinte bárkinek van a háztartásában.
Megerősítették a város védelmét
Az események tükrében több rendőrt és katonát vezényeltek Londonba, ahol tegnap 2-es, vagyis a létező legmagasabb fokozatra emelték a terrorkészültséget. A Westminster metróállomást tegnap lezárták, csak átszállni lehet másik metróra, ezt még nem oldották fel. Egyben felszólították a lakosságot, hogy maradjanak nyugodtak, ha azonban valaki valamilyen gyanús viselkedést észlel, azonnal értesítse a rendőrséget.
Kint él a rokonod, ismerősöd? Ha aggódsz értük, ezen a weboldalon, vagy a 0800 056 0944 illetve a 0207 158 0010-es telefonszámon érdeklődhetsz a hogylétük felől. |
Korábbi cikkeinket az eseményekről itt olvashatod. >>>