A KSH gyorsbecslése alapján Magyarország bruttó hazai terméke 2012. első negyedévében 0,7 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva. A nemzetgazdaság ágazatainak mintegy fele stagnált. Az információ, kommunikáció nemzetgazdasági ág teljesítménye növekedett, míg az építőiparé jelentősen visszaesett. Szezonális és naptárhatástól kiszűrve az első negyedévben 1,3 százalékkal csökkent a gazdaság teljesítménye.
Londoni felzárkózó piaci elemzők korábban az év eleji részadatok alapján a magyar gazdaság teljesítményének csökkenését jósolták az idei első negyedévben a tavalyi utolsó három hónaphoz képest, éves összevetésben pedig jó eséllyel stagnálást valószínűsítettek. Várakozásaikat az elemzők a fogyasztás, a beruházás és az ipari termelés visszaesésével indokolták. Negyedéves összehasonlításban a legpesszimistább becslést a Capital Economics adta, ahol 0,8 százalékos visszaeséssel számoltak. Ehhez képest a valós adat jóval rosszabb lett, 1,3 százalékos csökkenést regisztrált a KSH.
Az ipari termelés éves összehasonlításban az év első három hónapjában igen változatos képet mutatott. Januárban az ipari termelés az előző év azonos időszakához képest 0,5 százalékkal csökkent, melynek oka a járműgyártás kibocsátásának a visszaesése, és a tavalyinál enyhébb január miatti kisebb fűtésigény volt. Februárban a termelés 1,1 százalékkal emelkedett a tavalyinál jóval nagyobb fűtésigény miatt. A legfrissebb márciusi adatok ismét az ipari termelés 1,6 százalékos csökkenését mutatják. Márciusban a visszaesésben a kisebb fűtésigény, valamint a híradás-technikai berendezések és az elektronikus fogyasztási cikkek iránti kereslet csökkenése játszott szerepet. Részletek>> Az első negyedévben összességében enyhén, 0,1 százalékkal csökkent az ipari termelés volumene az előző év azonos időszakához viszonyítva.
Az Európai Bizottság 2012/2013-ra vonatkozó tavaszi előrejelzésében a hazai gazdaság 0,3 százalékos csökkenését valószínűsítette az idei évre, jövőre viszont 1 százalékos bővülést prognosztizált. A Bizottság szerint az idei évben az államháztartás hiánya a GDP 2,5% lehet, jövőre pedig 2,9%. Ugyanakkor fennáll az a veszély, hogy ha a hazai GDP a várakozások alatt teljesít, akkor a hiánycél teljesítése is kétséges lesz. |
A hazai fogyasztás a kiskereskedelmi adatok alapján vélhetően csökkent. Januárban még a kiskereskedelmi forgalom enyhe, 0,6 százalékos bővülését regisztrálta a KSH. Februárban ellenben már 1,4 százalékkal maradt el a forgalom volumene ez előző év azonos időszaki szinttől. A márciusi adatokat még nem közölte a KSH.
Mindezek mellett az építőipar a korábbiakhoz hasonlóan nem adhatott lökést a hazai gazdaságnak, elemzői vélemények szerint a mezőgazdaságban tapasztalt agrárboom is véget ért már.
A KSH tájékoztatója szerint a hazai gazdaság teljesítményének csökkenéséhez nagy mértékben járult hozzá az építőipari lejtmenet. Januárban az építőipari termelés 1,5 százalékkal, februárban 16 százalékkal maradt el az előző év azonos időszaki szinttől. Márciusi adatokat még nem közölt a KSH, a korábbi adatok fényében azonban nem várható javulás.
Az ilyenkor szokásossal ellentétben a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) nem küldte meg kommentárját. A tárca az ipari adatokat és az új fogyasztóvédelmi törvényről viszont küldött közleményt.