Az EKB monetáris tanácsa csütörtökön tartja októberi kamatdöntő ülését. A piacok a szeptemberi, meglepetésszerű kamatvágás után a mostani alkalommal nem számítanak további csökkentésre, újabb mennyiségi monetáris eszközök alkalmazásának bejelentésére számítva azonban nagy várakozással tekintenek az ülést követő monetáris politikai tájékoztató elé.
Mario Draghi EKB-elnök a héten egy konferencián megerősítette, hogy az EKB szigorúan mandátuma keretében kész további nem konvencionális monetáris eszközöket igénybe venni a túl hosszúra nyúló alacsony inflációs periódus által jelentett probléma kezelésére.
Mire utalhatnak Draghi szavai?
Draghi a héten elintézte az eurót Az EKB-elnöke a litván Verslo Zinios üzleti napilapban csütörtökön megjelent interjújában megismételte korábbi üzenetét: a központi banknál készek újabb nem hagyományos enyhítő intézkedéseket alkalmazni, ha veszélybe kerül inflációs célkitűzésük. Draghi az interjúban újra elmondta, hogy az előzetes adatok alapján a vártnál kedvezőtlenebb volt a gazdasági környezet Európában nyáron, és az év második felében csak szerény gazdasági növekedés várható. Draghi ismét sürgette az európai kormányokat, hogy valósítsanak meg strukturális reformokat, hogy beinduljon a gazdasági növekedés. Szerdán kétéves mélypontra esett az euró a dollárral szemben az EKB elnök szavaira. Részletek >>> |
Elemzői vélemények szerint ez a bizonyos "nem konvencionális" eszközök alkalmazására tett utalás akár egy kiteljesedett mennyiségi monetáris enyhítő program bevezetésére is vonatkozhatott.
Az EKB csütörtöki döntését a monetáris politika mérlegelése szempontjából fontos makroadatok közzététele előzi meg:
Hétfőn jelenik meg a német statisztikai hivatal, a Destatis szeptemberi német fogyasztói árindexének az előzetese, kedden az Eurostat szeptemberi euróövezeti fogyasztói árindexének az előzetese, illetve szerdán - szintén az Eurostat - második negyedévi euróövezeti GDP-növekedési adata. Csütörtökön pedig az euróövezet augusztusi termelői árindexével ismerkedhetünk meg.
Az előrejelzések szerint a német fogyasztói árak szeptemberben az előző havihoz képest 0,1 százalékkal csökkentek, éves bázison pedig - az előző havi 0,8 százalék helyett - 0,7 százalékkal emelkedtek. Az éves áremelkedés mértéke pedig az euróövezetben szeptemberben 0,3 százalékra csökkent az előző havi 0,4 százalékról.
A tapasztalatok szerint erősen piacbefolyásoló hatása tud lenni a Markit Economics piackutató cég beszerzésimenedzser-indexeinek (BMI), amelyek pontosan követik a vizsgált gazdasági ágaztok teljesítményének havi alakulását. Szerdán jelennek meg a nagyobb európai országok szeptemberi feldolgozóipari BMI-adatai, közöttük a leglényegesebb, a németországi, illetve az összesített euróövezeti feldolgozóipari BMI. Pénteken ezeket az adatokat a szolgáltatóipari BMI egészíti ki.
Elemzői előrejelzések szerint a szeptemberi német feldolgozóipari BMI 50,3 pontra csökken az előző havi 51,4 pontról, az euróövezeti pedig 50,5 pontra 50,7 pontról. A német szolgáltatóipari BMI ezzel szemben 55,4 pontra emelkedik szeptemberben az előző havi 54,9 pontról, az euróövezeti pedig csökken, 52,8 pontra 53,1 pontról.
A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált gazdasági ágazat teljesítményének a növekedését, 50 pont alatti értéke pedig zsugorodását jelzi. Az 50 pont feletti érték csökkenése a teljesítmény növekedési ütemének lassulását jelzi. Szeptemberben tehát a német szolgáltatóipar kivételével Európában a jelek szerint lassult a feldolgozó- és a szolgáltatóipar teljesítményének növekedési üteme.
Az üzleti környezet szeptemberi alakulásáról az európai feldolgozó- és szolgáltatóiparban egyébként az Európai Bizottság már hétfőn kiadja saját hangulatindexét.
És ez várható a tengerentúlról
Az amerikai gazdaság állapotának megítélésére a jövő héten szintén szeptemberi BMI-, illetve foglalkoztatási és ingatlanpiaci adatok adnak majd lehetőséget.
A Markit szerdán teszi közzé a többi országgal együtt az Egyesült Államok szeptemberi feldolgozóipari, és pénteken a szolgáltatóipari BMI-jét is. Ezeket kedden a chicagói szeptemberi BMI, illetve pénteken az ISM nem-feldolgozóipari beszerzésimenedzser-indexe egészíti ki.
Hétfőn az eladásra kínált magánlakások állományának augusztusi alakulása nyújt majd lehetőséget az ingatlanpiaci helyzet felmérésére Amerikában.
A munkaerő-piaci helyzet, az amerikai gazdaság állapota szempontjából legfontosabbnak tekintett szempont megítélésére az első alkalommal munkanélküli segélyért folyamodók számában bekövetkezett heti változásról csütörtökön, valamint a nem mezőgazdasági ágazatokban foglalkoztatottak számának szeptemberi változásáról pénteken megjelenő adatok, illetve a szintén pénteken esedékes szeptemberi munkanélküliségi ráta ad majd lehetőséget.
Elemzők a nem mezőgazdasági ágazatokban foglalkoztatottak számának az előző havi 142 ezer után 219 ezres növekedését, illetve változatlan, 6,1 százalékos munkanélküliséget jeleznek előre.