A fogyasztói árak 2014-ben átlagosan 0,2 százalékkal csökkentek, decemberben 0,9 százalékkal mérséklődtek az egy évvel korábbihoz képest, novemberhez viszonyítva pedig 0,7 százalékkal csökkentek - közölte a Központi Statisztikai Hivatal szerdán. Részletek >>
Zuhan az olajár, ki tudja, hol áll meg?
Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető elemzője szerint nem volt meglepetés a decemberi inflációs adat, nagyban befolyásolta az üzemanyagárakba begyűrűző olajáresés, illetve az élelmiszerárak csökkenése.
Az idei év kérdése, hogy mikor és milyen szinten áll meg az olajár meredek zuhanása, illetve mennyire lesz tartós ez az alacsony szint - vélekedett.
Általános árcsökkenési tendencia
Balatoni András, az ING Bank vezető elemzője elmondta: számoltak az olajár esés hatásaival, valamint az alacsonyabb mezőgazdasági termelői árak miatt leesett élelmiszerárakkal.
Ugyanakkor a fogyasztói árakat szintén befolyásolta, hogy a szolgáltatási szektorban és az iparban egyaránt tovább mérséklődtek az árvárakozások, ami mutatja, hogy a nyomott üzemanyag- és az élelmiszeráraknak másodkörös hatása is van és általános árcsökkenési tendenciát okoz - tette hozzá.
Mindkét elemző úgy vélte, még hónapokig maradhat a defláció Magyarországon.
Ha változik, és ha nem változik az üzemanyag ára
Németh Dávid, a K&H vezető elemzője szerint az üzemanyagok fontos szerepét mutatja, hogy változatlan üzemanyagár mellett mínusz 0,4 százalékos lett volna az előző év azonos időszakához mért infláció decemberben.
Az elemző szerint a decemberi maginfláció (amely nem tartalmazza a feldolgozatlan élelmiszerek árát, az energia- és a hatósági szabályozással alakított árakat) 0,8 százalékos lett éves összevetésben, ami lassulást jelent novemberhez képest, amikor az éves maginfláció 1,2 százalékos volt. A lassulás elsősorban a feldolgozott élelmiszerek árának csökkenésére vezethető vissza - vélekedett.
Az új adatok fényében, illetve a meredeken zuhanó olajárak miatt az idén 0,2 százalék körüli éves átlagos inflációra számít a szakember. Németh Dávid úgy véli, még hónapokig alacsony lehet az infláció üteme, és az első negyedévben a nulla százalékos szint alatt maradhat. Egy százalék feletti inflációs értékekre a jelenlegi kilátások szerint csak az utolsó negyedévben lehet számítani.