A dél-koreai légierő fotóján az amerikai B1-B Lancert (legfölül) kísérő koreai F-15K vadászbombázók. |
Két B1-B bombázó szállt fel az Egyesült Államok Guam-szigeti támaszpontjáról szombaton, majd japán és dél-koreai vadászgépek csatlakoztak hozzájuk, és a kötelék átrepült a koreai félsziget fölött - közölte az USA légiereje vasárnap.
Az erődemonstráció válasz a legújabb észak-koreai rakétakísérletre: Kim Dzsongunék egy interkontinentális ballisztikus (ICBM) rakétát lőttek fel.
Ez az ország történetének második sikeres ICBM-kísérlete, és minden eddigi próbálkozásnál veszélyesebb: egyrészt Japán partjainak közelében csapódott be a rakéta, másrészt a bejárt pálya is aggasztó: szakértők számításai szerint akár 10 ezer kilométernél távolabbi célpontokat is fenyegethet vele Phenjan, ami már bőven az amerikai szárazföldi célpontokat is elérhetővé teszi - Los Angeles vagy akár Chicago is hatótávolságon belülre került a számítások szerint.
Az észak-koreai hírügynökség fotóján a Hvaszong-14 kilövésének pillanata július 28-án. |
1000 kilométer: 47 percig repült az észak-koreai rakéta A Hvaszong-14 rakéta (ez a Mars koreai neve) 3725 kilométeres magasságot ért el, 998 kilométert repült. Összesen 47 percet és 12 másodpercet töltött a levegőben, mielőtt becsapódott a koreai félsziget keleti partjainál. |
A mostani amerikai erődemonstráció azonnali válasz a koreai kísérletre, de ha nem lenne egyértelmű, a légierő csendes-óceáni parancsnoka közleményében arról ír: Észak-Korea továbbra is a legnagyobb fenyegetést jelenti a régió stabilitására; az Egyesült Államok pedig készen áll arra, hogy szükség esetén gyors, halálos és megsemmisítő erejű erőt vessen be.
Észak-Koreában eközben épp arról írnak a lapok, hogy a Kim Dzsongun által személyesen is felügyelt rakétateszt célja az amerikaiak elrettentése bármiféle támadástól - azt akarják megmutatni, hogy nem érezheti magát biztonságban a szuperhatalom. Az észak-koreai állami televíziók folyamatosan a fellövés képeit mutatják a tábornokai körében örvendező diktátorral együtt.
Kim Dzsongun tábornokai körében a Hvaszong-14 kilövésekor az észak-koreai hírügynökség fotóján. |
Phenjan legfőbb szövetségese, Kína is elítélte egyébként a rakétatesztet, ami szerintük is megsérti az ENSZ korábbi intézkedéseiben foglaltakat, de azt is jelzik: remélik, hogy minden érintett fél óvatosan cselekszik, ügyelve arra, hogy az egyébként is nagy feszültség ne fokozódjon tovább. Trump elnök viszont azt írta: nagyot csalódott Kínában. A Twitteren arról ír: Amerika korábbi ostoba vezetői hagyták, hogy Peking évente több százmilliárd dollár értékű kereskedelmet folytasson Phenjannal, miközben semmit sem segítettek az őrült diktátor vezette állam megfékezésében, csak a szájuk járt. Ezt Trump szerint többé nem fogják hagyni. Kína egyszerűen megoldhatná a problémát - írja Trump.
I am very disappointed in China. Our foolish past leaders have allowed them to make hundreds of billions of dollars a year in trade, yet...
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 2017. július 29.
...they do NOTHING for us with North Korea, just talk. We will no longer allow this to continue. China could easily solve this problem!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 2017. július 29.
Készül a világ a koreai támadásra?
Még az újabb sikeres teszt előtt jött a hír, hogy Hawaii már megkezdte a lakosság felkészítését egy esetleges rakétatámadás esetére. A fejlemények tükrében még érdekesebb, mi lesz az ismét romló amerikai-orosz viszonnyal: az újabb amerikai szankciókra az oroszok akár úgy is válaszolhatnak, hogy kicsit megtámogatják Phenjant, szállíthatnak neki olyan árukat, melyeket Észak-Korea a szankciók miatt nem kap meg.
Az amerikai légierő B1-B Lancer bombázója 10 órás küldetésen tart a koreai félsziget légterébe 2017. július 30-án. Fotó: US Air Force / Airman 1st Class Christopher Quail |