5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Elemzők szerint decemberben 1 százalék közelében lehetett az éves magyar infláció. Holnap kiderül, igazuk volt-e.

A citybeli elemzői konszenzus szerint a fogyasztói árindex decemberben 0,9 százalékkal haladhatta meg az egy évvel korábbit.

Novemberben 0,5 százalékos, októberben 0,1 százalékos tizenkét havi inflációt mértek Magyarországon, szeptemberben pedig még negatív volt az éves inflációs ráta: akkor 0,4 százalékkal volt alacsonyabb a fogyasztói árindex, mint 2014 szeptemberében.
A Goldman Sachs bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői szerint a három közép-európai EU-gazdaságban - Magyarországon, Csehországban és Lengyelországban - egyaránt a belépő bázishatások gyakoroltak felhajtóerőt az éves összevetésű decemberi inflációra, tekintettel a 2014 végén tapasztalt erőteljes dezinflációs folyamatokra, amelyekben az élelmiszerárak akkori csökkenésének, Magyarország esetében pedig emellett a közműdíj-csökkentéseknek is meghatározó része volt.

A Goldman Sachs elemzői szerint Lengyelországban és Magyarországon a helyi fizetőeszközök gyengesége is gyorsíthatta a tizenkét havi összevetésben számolt decemberi inflációt, de csak marginális mértékben.

Az olajár még nem látszik az adaton

A ház londoni elemzői azzal számolnak, hogy az olajárak újbóli meredek csökkenése csak a januári inflációs adatokban jelenik meg először.

Ha az olajárak a jelenlegi nyomott szinten maradnak, az az idei első negyedév végén vagy a második negyedévben egy időre vissza is fordíthatja az infláció gyorsulási folyamatát, késleltetve az inflációs ráták visszatérését a jegybanki célszintekre - hangsúlyozták a Goldman Sachs londoni elemzői.

Marad a kamat

A ház szerint ez alátámasztja mindhárom térségi gazdaság jegybankjának enyhe monetáris alapállását, és valamelyes lefelé ható kockázattal terheli a Goldman Sachs jelenleg érvényes előrejelzését, amely szerint a térségi jegybankok egyike sem hajt végre további kamatcsökkentést 2016-ban.

A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni elemzőrészlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) elemzői - akik szintén 0,9 százalékos éves összevetésű magyarországi inflációt várnak decemberre - alapesetben szintén nem valószínűsítik a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 1,35 százalékos irányadó kamatának módosítását az idén. A cég elemzői szerint azonban az esetleges újabb negatív növekedési és/vagy inflációs meglepetések utat nyithatnak az MNB monetáris politikájának további enyhítése felé, különös tekintettel a magyar jegybank enyhe alapállására.

Ezt várják 2016-ra

A Bank of America-Merrill Lynch 2,1 százalékos átlagos magyarországi inflációt vár 2016-ra. Erre az előrejelzésére azonban 0,3 százalékpontnyi lefelé ható kockázatot lát abban az esetben, ha a globális alaptípusnak tekintett Brent olajfajta idei átlagos árfolyama 45 dollár lesz, vagyis a cég alapeseti előrejelzésében szereplő 50 dollárnál 5 dollárral alacsonyabb.

Mit mértünk mi?

A Privátbankár Árkosár felmérésében havi szinten 0,2, éves szinten pedig 3,8 százalékos árnövekedést mértünk. További részletek >>>>

A Bank of America-Merrill Lynch londoni elemzői szerint ha a Brent hordónkénti átlagos árfolyama 2016 egészében a 35 dollár alatti jelenlegi szinteken marad, akkor az éves összevetésű magyarországi inflációs ráta az idei harmadik negyedévben 1 százalék környékére csökkenhet.

A ház szerint az olajárak meredek zuhanása miatt általánosságban is egyre valószínűtlenebb, hogy a közép-európai EU-gazdaságokban, köztük Magyarországon teljesülnek az inflációs célok a belátható előrejelzési távlatban.

Más nagy londoni házak egyre lejjebb viszik rövid távú olajár-előrejelzéseiket, még azok is, amelyek a következő évekre egyébként a nyersolaj világpiaci árfolyamának valamelyes erősödését várják. 

Meredeken csökken az olaj

Az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics szakelemzői felülvizsgált új prognózisukban közölték: alapeseti előrejelzésük továbbra is az, hogy a Brent hordója 2017-ben 60 dollárra, 2020-ig pedig 70 dollárra drágul.

A ház ugyanakkor a 2016 végére szóló árfolyam-előrejelzését az eddigi 55 dollárról 45 dollárra csökkentette, elsősorban a Kőolajexportáló Országok Szervezetét (OPEC) jellemző belső zűrzavar, valamint a kínai gazdaságot övező bizonytalanságok miatt.

A Capital Economics londoni elemzői valószínűtlennek nevezték, hogy a nyersolaj hordónkénti világpiaci ára az évtized hátralévő részében visszaemelkedik az elmúlt évekre jellemző 100 dollár körüli szintekre. A ház szerint nehéznek bizonyulhat még az 50 dollár feletti átlag tartása is az évtized második felében.

Meddig zuhan még az olaj?

A minap meredeken csökkentették idei olajár-előrejelzéseiket londoni iparági elemzők, elsősorban a kereslet és a kínálat egyensúlyát meghatározó alapfolyamatok markáns romlása miatt. Részletek >>>>

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felülvizsgált előrejelzése szerint a Brent hordónkénti átlagára 2016 első negyedében mindössze 35 dollár lesz.

A ház decemberre a londoni konszenzussal összhangban 0,9 százalékos éves inflációt vár Magyarországon, 2016 végére azonban most már csak 2,1 százalékos tizenkét havi magyar inflációval számol a korábbi prognózisaiban szereplő 2,3 százalék helyett.

A JP Morgan elemzői hangsúlyozták, hogy ha az olajárak a jelenlegi szinten megrekednek, vagy még lejjebb mennek, akkor az a felülvizsgált előrejelzésükben foglaltnál is alacsonyabb lesz az idén a magyarországi infláció.

A JP Morgan londoni elemzői abban az esetben látnak lehetőséget az MNB-alapkamat csökkentésére, ha az infláció további negatív meglepetéseket okoz a jegybanknak, és ha a magyar gazdaság növekedési üteme is elmarad a várakozástól. Ilyen körülmények közepette a JP Morgan 1,00 százalékig csökkenő MNB-alapkamatot sem tart lehetetlennek az idei évre.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG