4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A hidegháború mélypontját idézik a kiutasítások, holott a brit kormány a mai napig nem mutatta be bizonyítékait. Az új hidegháborús hisztéria kiváltásának igazi célja, hogy aláássa Berlin és Párizs terveit egy önálló európai katonai szövetség kialakítására. Azonnal napirendre került a német-orosz Északi-Áramlat 2. gázvezeték ügye is.
A feltehetőleg a ritka idegméreggel megmérgezett Szergej Szkripalt, a brit külső hírszerzés, az MI6 volt orosz kettős ügynökét és lányát, Juliját szállító mentőautót csomagolják be elszállítása előtt vegyvédelmi felszerelést viselő katonák a saliburyi mentőállomáson. Szkripalt és lányát március 4-én mérgezték meg egy salysburyi bevásárlóközpontnál. (MTI/EPA/Neil Hall)

Az euróatlanti szövetség országai kedden több, mint 100 orosz diplomatát utasítottak ki nagykövetségeikről, amely meghaladja a hidegháború legfeszültebb pillanataiban végrehajtott válaszcsapást az egykori Szovjetunió ellen. Még elképesztőbb ez a lépés, ha figyelembe vesszük, hogy a brit kormány a mai napig nem mutatta be bizonyítékait. London azt állítja, hogy a kettősügynök és lánya elleni idegméreg támadást „egy olyan típussal” (Novicsok) követték el, amelyet egykor a Szovjetunióban gyártottak. De a brit hatóságok nem voltak hajlandók mintát szolgáltatni Moszkva számára az állítólagos hatóanyagból, holott a Vegyi Fegyverek Konvenciójának (CWC) és az ENSZ Vegyi Fegyverek Megelőzésének Szervezete (OPCW) szabályai ezt előírják.

Megosztott Unió

A legtöbb diplomatát Washington utasította ki: 48-at a nagykövetségról és 12-t az ENSZ orosz missziójáról. Emellett Washington a Seattle-i orosz konzulátus bezárását rendelte el. A Trump-kormányzat azzal érvel, hogy az túl közel esik egy amerikai tengeralattjáró-bázishoz és a Boeing üzemeihez, amely egyfajta katonai veszélyt jelenthet.

16 EU-tagállam 56 orosz diplomatát utasított ki. Az Unió tehát súlyosan megosztottá vált ebben az éles biztonságpolitikai kérdésben, hiszen számos dél-európai (Bulgária, Ciprus, Görögország, Málta, Portugália) és közép-európai ország (Ausztria, Szlovákia, Szlovénia) nem volt hajlandó ujjat húzni Moszkvával. Észak-Európa viszont egyértelműen az angolszász tengely mellé állt Moszkva ellenében.

Valóban, az új hidegháborús hisztéria kiváltásának igazi célja, hogy aláássa Berlin és Párizs terveit egy önálló európai katonai szövetség kialakítására. Washington, London, Varsó és a Baltiak félelmei szerint ez ugyanis meggyengítené az amerikaiak által dominált NATO-t. Egyben erősödne az eurázsiai geopolitikai tengely, amelynek megkadályozása már 120 éve elsőrangú angolszász érdek.

Az energia-politika súlya

Nem véletlen, hogy azonnal napirendre került a német-orosz Északi-Áramlat 2. gázvezeték ügye is, amely a Kreml kinyújtott karjaként geopolitikai súlyt ad a projektnek és átkaroló hadműveletként helyezné fojtásba Ukrajnát. A dán pártok az elmúlt órákban szankciót követeltek a projektet megakadályozandó. Ez a követelés nem előzmények nélküli, hiszen Dánia törvényhozása tavaly novemberben fogadta el azt a törvényt, amely megtiltja, hogy az új gázvezeték áthaladjon dán felségvizeken.

Káncz Csaba

Láss csodát, a lengyel titkosszolgálat is éppen tegnap őrizetbe vett egy kormányhivatalnokot azzal a gyanúval, hogy Moszkvát informálta az Északi Áramlat 2-t megakadályozni kívánó lengyel tervek részleteiről. Merkel februári varsói látogatásán már összecsapott a két fél a gázvezeték ügyében, jól mutatva a lappangó feszültséget.

Januárban pedig Varsóban az amerikai és a lengyel külügyminiszter éles hangon kelt ki a tervezett közös orosz-német gázvezeték 2 ellen. Rex Tillerson kifejtette, hogy a projekt aláássa Európa energiabiztonságát és Moszkvának egy újabb eszközt ad a kezébe, amellyel az energiát politikai nyomásgyakorlásként használhatja. A vezeték már a második lenne, amely orosz gázt szállítana Nyugat-Európába a Balti-tengeren keresztül, kikerülve a hagyományos szárazföldi szállítási útvonalat Lengyelországon és Ukrajnán keresztül.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Égető problémára lehet megoldás a bevándorlás?
Kollár Dóra | 2025. május 11. 17:11
A kedvelt nyaralóhelyek munkaerőpiacán is megjelent a hiány.
Makro / Külgazdaság Fordulat a vámháborúban: megegyezik Amerika és Kína?
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 15:23
Trump optimistán nyilatkozott.
Makro / Külgazdaság Donald Trump elhagyja Amerikát – óriási üzleteket üthet nyélbe
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 08:54
Újraválasztása óta második hivatalos külföldi útjára készül.
Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Csak remélhetjük, velünk is azt teszik az amerikaik, mint a németekkel
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 10:20
Megerősítette Németország lehetséges legjobb osztályzatát a Moody's, amely május végén dönt Magyarország hitelminősítéséről.
Makro / Külgazdaság Elképesztő, mi történik a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:13
A közép- és kelet-európai régión belül a gázolaj már csak Ausztriában drágább, mint nálunk – derül ki a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk friss Mfor Üzermanyagár-figyelőjéből.
Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG