Kiemelt szempont a Volkswagennek az elektromos mobilitás és az autonóm közlekedés a világ legnagyobb autópiacán, ezért helyi partnerekkel együtt 2022-ig 15 milliárd eurót fordít közlekedési járműtechnológiai fejlesztési beruházásokra Kínában.
A Volkswagen Pekingben mutatja be helyi közös vállalati partnerével, a JAC autógyárral a kínai piacra szánt elektromos autóját, a Solt. A márka első modellje, az E20X kompakt SUV az év második felében jelenik meg. A kínai piacon a SUV és a kompakt SUV a legkeresettebb modellváltozat, amelyek az idén az összes eladásoknak a felét, vagy akár többet is kitehetik. A milliárdos fejlesztési beruházás a gyártás mellett a digitalizációs és a mobilitási szolgáltatások fejlesztését is szolgálja – ilyen lesz például egy autóbérlési közös vállalkozás létrehozása is a kínai Shoqui vállalattal.
Már alig engednek hagyományos autót forgalomba
Kína az elektromos autók legnagyobb piaca, az eladásokban az elmúlt években minden más térségnél nagyobb növekedést ért el. A világ legnagyobb autópiaca azonban nem csak nagy értékesítési volumen miatt számít fontos piacnak, hanem sokkal inkább azért, mert innen indulnak el a hálózatra kötött járműtechnológia és az elektromos mobilitás legújabb trendjei is – mondta a konszern új vezérigazgatója, Herbert Diess.
Önvezető autókra koncentrál a magyar kormány Az osztrák és a szlovén kormány is aláírta a közös fejlesztésekről szóló szándéknyilatkozatot. Tovább >>> |
A kínai kormány a gazdaságösztönző eszközök mellett már adminisztratív eszközökkel is az alternatív hajtású járműveket népszerűsíti. Pekingben és más szmoggal sújtott területen szinte már lehetetlen új rendszámtáblát szerezni hagyományos autókhoz, míg az elektromos autók vásárlói még támogatást is kaphatnak. Az autógyárakra pedig 2019-től kvótát határozott meg a kormányzat az elektromos és más alternatív hajtású járművek gyártására.
A pekingi kormánynak ugyanakkor vannak lépései, amelyeket a külföldi gyártók, az autóipari szakemberek és a kereskedelmi diplomácia is erősen kifogásol. Ilyen például a kötelezettség az autóakkumulátorok beszerzésére helyi cégektől, amivel autóipari szakértők szerint Kína domináns pozícióra kíván szert tenni az elektromos mobilitást kiszolgáló akkumulátor ágazatban. Kínában 2017-ben 770 ezer tisztán elektromos és plug-in hibrid elektromos személygépkocsit értékesítettek, ezek túlnyomó részét helyi gyártók állították elő.
Soha többé nem lesz dugó és halál az utakon? Tények és tévhitek Több előadás is foglalkozott a budapesti SMART konferencián a mesterséges intelligencia, az autózás és önvezető autózás, a közlekedés jövőjével, amelyek számos tényt megerősítettek és tévhitet megcáfoltak a témával kapcsolatban. Amit biztosra tudunk: elkerülhetetlenül jön az önvezető autók kora, és gyökeresen átalakítja az életünket és városainkat. Részletek >>> |