Orbán Viktor miniszterelnök az Európai Néppárt egyik korábbi csúcstalálkozóján (MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Szecsődi Balázs) |
Az Európai Néppárt (EPP) több nemzeti delegációja abban bízik, hogy a jogállamiság magyarországi helyzetéről szóló különjelentés jövő heti európai parlamenti szavazása után meglesz a szükséges többség a jobbközép erőket összefogó pártcsaládon belül a Fidesz kizárására - írta a Politico.
Kivárnak
A brüsszeli hírportál arról számolt be, hogy az EPP-ben továbbra is vannak törekvések a magyar kormánypárt kizárására, de a többség egyelőre kivárja, mit fog mondani Orbán Viktor miniszterelnök a Sargentini-jelentés keddi vitáján, és arra hogyan fog reagálni Manfred Weber frakcióvezető.
A kérdés, hogy milyen széles a néppárt ernyője, mely pártok férnek be alá és melyek nem, a jövő héten rendkívül aktuálissá válik.
Macron keményebb fellépést várt volna A francia elnök szerint sokkal határozottabban kellett volna fellépni a magyar kormánnyal szemben, az Európai Néppártnak pedig választania kell a merkeli és az orbáni irányvonal között. Részletek>>> |
A szakértők szerint a pártcsaládon belüli bármilyen törés messzemenő következményekkel járna a 2019-es EP-választások előtt, és a rivális erők malmára hajthatná a vizet.
Ez a politikai realitás a magyarázata annak, miért vallottak kudarcot a Fidesz kizárására irányuló eddigi törekvések, az ugyanis talán azt eredményezné, hogy a következő ciklusban az EPP elveszíti a legerősebb frakciónak kijáró előnyöket.
Egyes tagpártok eddig is elfogadhatatlannak tartották a magyar kormány tevékenységét, ők abban reménykednek, hogy a jövő heti szavazással eljön végre a pillanat, amikor meglesz a kellő támogatottsága a Fidesz kizárásának, ez azonban a Politico szerint közel sem egyértelmű.
Nem segítenek, ha Orbán sem segít
Manfred Weber a status quo megőrzésének pártján van, mivel szerinte ez az egyetlen módja Orbán Viktor kordában tartásának.
Weber nemrég telefonon beszélt Orbánnal, és egyértelművé tette: "nem segítenek neki, ha a magyar miniszterelnök sem segít nekik" - közölte egy névtelenséget kérő illetékes.
Miről szól a Sargentini-jelentés?
Judith Sargentini az Európai Zöld Párt képviselőjeként készítette el a magyar jogállamiságról szóló jelentését, amely szerint egyértelműen fennáll az uniós értékek súlyos megsértésének kockázata, ezért indokolt az alapszerződés hetes cikke szerinti eljárás megindítása. A jelentést júniusban fogadta el az EP belügyi, állampolgári jogi és igazságügyi bizottsága, 37 tag támogatásával és 19 ellenszavazattal. A jelentés szerint Magyarországon szűkülnek a szabadságjogok. A dokumentum felveti annak lehetőségét, hogy Magyarországtól megvonják a szavazati jogokat.
|