3p
Egész éjszakás maratoni megbeszélést folytatott az orosz, az ukrán, a német és a francia vezető. Megoldást nehéz találni, legfeljebb valami kompromisszum érhető el.

A fehérorosz fővárosban illusztris társaság gyűlt össze. Ott volt a megtépázott Ukrajna vezetője, Porosenko, ott volt a régi-új nagyhatalom Oroszország büszke vezére, és ott volt a két visszafogott, bölcs, kompromisszumkereső két európai vezető, Hollande és Merkel. Megjelentek a szakadárok vezetői is, ami igen fontos, mivel mégiscsak róluk szól a történet, ők képviselik az elszakadni vágyó orosz kisebbséget.

Jön a tűzszünet

A német-francia-orosz-ukrán csúcstalálkozón megállapodtak a tűzszünetről és a nehézfegyverek visszavonásáról - jelentette be a minszki tárgyalások befejeztével Vlagyimir Putyin. Részletek a megállapodásról >>

A feladat, amit a 4 nagy ország vezetőjének el kellett végeznie, nem csak óriási, hanem szinte lehetetlen is. Egy teljes békeszerződés egyszerűen nem hozható létre, mert olyan súlyos a felek ellenérdekeltsége, hogy nincs közös nevező.

Ukrajna szeretné helyreállítani területi egységét (a Krímről feltehetően lemondott már). Ez érthető, minden ország ragaszkodik hozzá, Szerbia is ragaszkodott Koszovóhoz (noha csak baja volt vele), de aztán háborúban elszakította tőle a nyugat (a dolog pikantériája, hogy a de facto 14, de jure 7 éve független országot most tömegesen hagyják el polgárai a jobb élet reményében).

Ugyanakkor a Kelet-Ukrajnában élő orosz lakosság érvei is érthetőek: ők nem szeretnének egy nem oroszbarát Ukrajnában élni, ill. ők is Koszovóra mutogatnak: ha az albánoknak lehetett külön haza, nekik miért nem?

És végül a legfontosabb, Oroszország helyzete. A Szovjetunió felbontását ugyancsak egy minszki megbeszélésen, az orosz elnök, Jelcin indítványára tették meg. Jelcin igen rövidlátó volt, mert így összehozta saját országa Trianonját: a köztársaságok közti határok nemzetközivé válásával óriási orosz etnikai területek kerültek külföldre. Ott, azon az 1991 őszi konferencián nyugodtan mondhatta volna Jelcin, hogy kérjük az orosz területeket, csak akkor van szétválás. Feltehetően gondolkodás nélkül odaadták volna őket, Ukrajnával az élen, a függetlenségért cserébe.

Most több mint 20 év után kérik vissza az oroszok az elszakított területeket, ami nem túl elegáns megoldás. Fellépni az oroszok ellen, pláne háborúban, viszont nem lehet, mégis csak az egyik legnagyobb atomhatalomról van szó.

Milyen megoldás marad hát, feltételezve, hogy Putyin megelégszik az orosz többségű területek kvázi visszaszerzésével? Az, hogy egy olyan helyzetet hoznak létre, mint Grúzia két oroszbarát tartományában Dél-Oszétiában és Abháziában. Ténylegesen az oroszokhoz tartoznak, nemzetközileg pedig Grúziához.

Ha sikerülne is valami hasonlót elérni Kelet-Ukrajnában, azt nem is ártana betartatni valakinek, hisz a fegyveres harcok beszüntetése a tét. Erre a NATO nyilván nem alkalmas, mivel az egyik fél szövetségese. Marad az ENSZ, amelyik pártatlan módon, békefenntartókkal tudná felügyelni a most remélhetőleg létrejövő tűzszünetet.

Fellegi Tamás a Gazdasági Rádió Reggeli Monitor című műsorának vendége volt - a beszélgetést itt hallgathatja meg >>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bajban a német ipar? Megkongatták a vészharangot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 16:41
Egy kulcsfontosságú alapanyag ellátási biztonsága miatt aggódnak.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen nyereséget termeltek a nagy kínai ipari cégek
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 11:46
A több mint 20 millió jüan (2,78 millió dollár) éves bevételű kínai ipari cégek együttes nyeresége 1509 milliárd jüan (206,8 milliárd dollár) volt az idei első negyedévben, 0,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
Makro / Külgazdaság Lehet-e idén is kétezer milliárdos költségvetési osztogatás? László Csaba lesz a Klasszis Klub Live vendége
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:31
A volt pénzügyminiszter május 7-én, szerdán 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége. Amelyben terveink szerint átbeszéljük, hogy a Donald Trump által kirobbantott vámháború milyen hatásokkal járhat a világgazdaságra és Magyarországra. Természetesen nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt Önök is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Bejelentést tett Peking: így pörgetnék fel a gazdaságot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:01
A kínai kormány új intézkedéscsomagot jelentett be a foglalkoztatás és a gazdaság stabilizálására, valamint a magas színvonalú fejlődés előmozdítására – közölte Csao Csen-hszin, a kínai nemzeti fejlesztési és reformbizottság (NDRC) alelnöke a tárca hétfői sajtótájékoztatóján.
Makro / Külgazdaság Feszült várakozás: mikor mozdul a kamat?
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 09:16
A piacok figyelnek. 
Makro / Külgazdaság Egy súlyos hiba, ami mindenkivel kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 27. 17:52
Donald Trump amerikai elnök nem tanult az Egyesült Államokban kicsit kevesebb mint 100 évvel ezelőtt bevezetett vámintézkedésekből. Ezt próbálják elmagyarázni a közgazdászok eredmény nélkül.
Makro / Külgazdaság Egy gyilkos támadás, amely atomháborút szabadíthat el
Káncz Csaba | 2025. április 27. 09:58
India és Pakisztán, Dél-Ázsia nukleáris fegyverekkel rendelkező rivális hatalmai háború felé sodródnak, miután India Pakisztánt vádolta meg egy brutális terrortámadás elkövetésével az indiai fennhatóság alatt álló Kasmírban. A két ország egylőre a „szemet szemért, fogat fogért” elv alapján vezet be intézkedéseket egymás ellen. Káncz Csaba jegyzete. 
Makro / Külgazdaság A mikrohullám ölni tanul – tesztüzemben a jövő légvédelme
Litván Dániel | 2025. április 27. 05:47
Olyan eszközt tesztelt a brit haderő, amely egy csapásra át tudná írni a front erőviszonyait – de van még mit reszelgetni rajta.
Makro / Külgazdaság Nagyon rossz ötlet volt felbőszíteni Kínát?
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 16:44
Mielőtt kirobbantotta kereskedelmi háborúját Kína ellen, Donald Trump amerikai elnöknek végig kellett volna gondolnia, hogy kivel áll szemben. Nem tette, amit jó eséllyel nagyon megbánhat.
Makro / Külgazdaság Sivatagba homokot? Az oroszok találtak maguknak egy vásárlót
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 15:32
Hosszabb távon jelentős mennyiségű orosz földgáz importjáról tárgyal Oroszország és Irán, miközben a perzsa állam földje alatt található a világ második legnagyobb földgáztartaléka.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG