Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök. MTI Fotó: Kovács Tamás |
Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter szerint Németország nem szeretné, ha Törökország fejlődne. Ellenünk vannak - mondta Cavusoglu. A szakadár Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) terrorszervezet 4 ezer tagját kértük már tőlük, de egyiket sem adták. Ráadásul a PKK Németországban még büntetlenül is tevékenykedhet.
Aggódnak a törökök
Cavusoglu szerint az Iszlám Állam (IÁ) nevű terrorszervezet szíriai fellegvárának, Rakkának a felszabadítására irányuló hadművelet kezdetéig még hetek vannak hátra.
A Törökországban 1984 óta fegyveres felkelést folytató PKK-t az Európai Unió is terrorszervezetnek tekinti. |
Törökország nem akarja, hogy a szíriai kurd Népvédelmi Egységek (YPG) nevű milícia részt vegyen a beavatkozásban.
Az Egyesült Államok arról biztosította Ankarát, hogy az YPG csak a város ostrománál harcol majd, nem hatolnak be Rakkába.
A külügyminiszter szerint Törökország óvintézkedésekre kényszerül, mert szövetségesei, ígéretükkel ellentétben, nem biztosították az YPG visszahúzódását az észak-szíriai Manbídzsból az Eufrátesz folyó keleti partjára.
Rakka 2014 óta áll az Iszlám Állam ellenőrzése alatt, hasonlóan Moszulhoz, amely a dzsihadisták utolsó bástyája Irakban. Moszul visszafoglalására október 17-én indítottak offenzívát az iraki erők a nemzetközi koalíció légi támogatásával. Az amerikaiak támogatását élvező kurd és arab fegyveres csoportok viszont a múlt hét végén tudatták: megindították az offenzívát Rakka felszabadítására. |