3p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ritkán lehet tudni, mi zajlik egy kormányülésen, különösen, ha ott igencsak ellentétes vélemények alakulnak ki létfontosságú ügyekben. A brit kormány ülése most ilyen volt, a miniszterelnököt kétfelől szorongatták a kormánytagok. Nem irigyeljük, de úgy látszik, ő kihívásnak tekinti egy lehetetlennek tűnő feladat megoldását.

A brit kormány tegnap ült össze, és közleményt ugyan nem adtak ki a részletekről, de a Bloomberg olyan résztvevőkre hivatkozik, akik nevük közlésének mellőzését kérték. Theresa May kormányfő a múlt héten járt Brüsszelben, ahol semmilyen előrelépés nem történt a brit-EU tárgyalásokon, mindössze annyi, hogy felvetették: az Egyesült Királyság uniós tagságának megszűnése után legyen három éves az átmeneti időszak, vagyis a tényleges kilépést tolják el messzire, de egybe egyezzenek bele, hogy soha nem lesz újra fizikai határ az Ír Köztársaság és Észak-Írország között.

Hét rebellis

A kormány egy részét, nevezetesen hét tagját az aggasztotta, hogy ilyen módon az ország akár a végtelenségig bennmaradhat az EU vámuniójában (nem mintha ez egyébként rossz lenne nekik, vámokat ők sem akarnak). A beszámoló szerint szenvedélyes, sőt heves viták zajlottak ezután az ülésen, melyek már-már az ukrán parlament üléseire is emlékeztethettek, eltekintve az ott időnként előforduló lökdösődéstől.

A kormányfő elleni támadást Jeremy Hunt külügyminiszter vezette, és támogatta őt a belügyminiszter is. Leginkább azt követelték, hogy legyen egy határozott időpont, ami után nem kell fenntartani a kemény határ elkerülését Írországgal, de ez lehetetlen, mert az európai követelés az, hogy soha többé ne legyen fizikai akadály az ír nemzet két része között.

A másik oldal

Az igazán érdekes rész viszont akkor következett, amikor négy kormánytag, köztük az oktatási miniszter kiosztotta a hét lázadót, közölve velük, hogy nem kéne egy ilyen teljesíthetetlen követeléssel lehetetlenné a tárgyalásokat.

A Financial Times szerint az is elhangzott az ülésen, hogy ha semmilyen megegyezés nem lesz a kilépés napján, a kormány kereskedelmi hajókat bérel, hogy meg tudja oldani az élelmiszer-, és gyógyszerszállításokat, ha leállna ezek forgalma. Ezt a kormánytagok egy része nem akarta elhinni, leginkább azok, akik még mindig nem néznek szembe azzal, hogy milyen eszement dolog lenne a kontinenssel való teljes szakítás.

Még az EU-val a legkönnyebb

A miniszterelnök ezek után több kihívással kell, hogy szembenézzen, és úgy néz ki, hogy a legkönnyebben magával az Európai Unióval ért szót. Ha rábólint az ír határ örökös nyitva hagyására, akkor megvan a megegyezést, miszerint az igazi megegyezést odébb lehet tolni vagy 21 hónappal, vagy 3 évvel, azalatt pedig bármi történhet.

Ami lehetetlennek tűnik, az a saját pártjának keményvonalas oldalával való kiegyezés, bár a végső parlamenti szavazáson az ellenzéki Munkáspárt akár támogathatja is a megegyezést, és akkor figyelmen kívül lehet hagyni a „betonfejűeket”.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump újabb fenyegetése a magyar gazdaságnak is baj
Király Béla | 2025. július 11. 13:13
A napokban azzal fenyegetett az amerikai elnök, hogy amely államok túl jó viszonyt ápolnak a BRICS-országokkal, azok további vámokra számíthatnak. Ez újabb jele a blokkosodásnak, ami ellentmond Orbán Viktor gazdasági semlegességének.
Makro / Külgazdaság A franciák is azt élik át, mint mi, de azért van egy nagy különbség
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 12:22
Ott is nőtt az infláció júniusban, de az így is csak 1 százalék, szemben a mi 4,6-os rátánkkal.
Makro / Külgazdaság Jól jártak Putyinék
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:51
Csökkent az olajexportjuk, az árak emelkedése miatt mégis nőttek a bevételeik.
Makro / Külgazdaság Mi történhetett a britekkel?
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:32
Váratlanul csökkent az angol, skót és walesi gazdaság együttes teljesítménye májusban.
Makro / Külgazdaság Végre a románok nézik a mi hátunkat
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 10:07
Bár nálunk is már két hónapja újra emelkedik az infláció, a románoknál több mint 1 százalékponttal nagyobb a pénzromlás.
Makro / Külgazdaság Folytatódhat a hazai üzemanyagárak emelkedése
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 09:34
Ám amennyiben a kutak lekövetik a nagykereskedelmi árak változását, akkor szombattól csak a gázolajért kellhet többet fizetni.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor most a közalkalmazottaknak kedvezne
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:52
A kormányfő a Kossuth Rádióban azt mondta, dolgoznak azon, hogy az állami alkalmazottak számára is tudjanak segítséget nyújtani.
Makro / Külgazdaság Nagy bejelentést tettek a kínaiak
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:23
13,8 százalékkal nőtt az autóeladás júniusban.
Makro / Külgazdaság Trump 35 százalékos vámot vet ki a kanadai termékekre
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 07:14
Augusztus 1-jétől. A többiekre „csak” 15-20 százalékosat?
Makro / Külgazdaság Jó hír jött Amerikából
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 17:16
A munkaerőpiacot érinti.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG