3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Migration Watch nevű szervezet szigorú ajánlásokat tesz Nagy-Britanniának arra, hogy a kilépés után mennyi és milyen kvalitású munkavállalót fogadjon az Unióból. A keleti tagok vezetői a Baltikumtól Horvátországig közben átvették a szlogent nyugatiaktól: Anglia számára nincs cseresznyézgetés a közös tálban.

Érdemes ezért?

A Migration Watch nevű, elvileg független és nem politikai brit szervezet a Bloomberg szerint ajánlásokat fogalmazott meg, hogy mit kéne tennie Nagy-Britanniának az EU-ból való kilépés után. Konkrétan azt mondják, hogy évente mindössze 30 ezer munkaengedélyt kéne kiadniuk, és ez is csak a magasan képzett munkaerőre vonatkozna. Az alacsonyan képzettek kizárásával lehetne szerintük enyhíteni a bevándorlást és helyreállítani az általános bizalmat az iránt, hogy az ország képes kézben tartani a folyamatot.

Más kérdés persze, hogy az alacsonyan képzett munkaerőt azért veszik fel, mert igény van rá, vagyis felmerül, hogy ha kizárnának évente 100 ezer vagy még több embert, ki töltené be az állásokat. Az egész dolog amúgy is egy kissé torz, hisz a márciusig tartó egy éves időszakban 327 ezren érkeztek munkát vállalni az országba, ebből azonban csak 180 ezer volt az EU polgár. Így ha bő 100-150 ezerrel szerették volna csökkenteni a számot, megtehették volna akár azt is, hogy az EU-n kívülieket korlátozzák ugyanilyen mértékben, és akkor nem kell kilépni a szervezetből, elmaradna az egész hercehurca a közös piac elhagyásával együtt.

A mazsolázás

Márpedig az utóbbi időben ismét felerősödtek azok a hangok, hogy nincs cseresznyézés, azaz vagy minden kötelezettséget vállal a kilépő ország, vagy egyik előnyhöz sem jut hozzá. Ezt a népszavazás után elsősorban Angela Merkel és Francois Holland hangsúlyozta, de most a keleti kórus kezdett rá, mondhatni a mi csoportunk, akiket jobban érint a folyamat. Theresa Mayt mindenesetre figyelmeztették, hogy a keleti EU-tagok megvétózhatnak minden olyan megállapodást, ami mégis lehetővé tenné a cseresznyézgetést, ahogy mi mondjuk inkább, a mazsolázást.

Az EU ügyekért felelő cseh államtitkár, Tomas Prouza határozottan kizárta, hogy lehetőség lenne az áruk, szolgáltatások, tőke és a munkaerő szabad mozgásának külön-külön való korlátozására. Csehország mellett lényegében minden egykori kommunista ország határozott a kérdésben: Észtország, Lettország, Litvánia, Lengyelország, Szlovákia, Magyarország, Románia, Bulgária, Szlovénia és Horvátország. Miután a 27-ből 11 tagról van szó, véleményük megkerülhetetlen, vagyis a jelenlegi állás alapján tényleg nincs esély arra, hogy nagy-Britannia úgy vezethessen be jelentős munkaerő-bevándorlási korlátozásokat, hogy kereskedelmi kapcsolatai az EU-val változatlanok maradjanak.

Mindenben vagy semmiben

Az indulatok múlt héten szabadultak el, amikor Theresa May azt mondta Donald Tusknak, hogy február körül sor kerülhet a kilépési folyamat megindítására. Másnap a visegrádi négyek egyből jelezték, hogy meggátolnak minden olyan kísérletet, hogy Anglia hozzáférjen az európai egységes piachoz, de korlátozza a munkaerő áramlását.

A végső döntést minősített többségnek, azaz a tagországok 72 százalékának, egyúttal az Unió népességének 65 százalékát reprezentáló országcsoportnak kell jóváhagynia, ugyanakkor minden egyes tagállamnak vétójoga van. Így, ahogy Prouza mondja, semmiben nincs megegyezés, amíg nincs mindenben megegyezés. Hozzátette: miután a britek akarnak távozni, az ő döntésük, hogy az egységes piac, vagy a munkaerő korlátozása fontosabb nekik. Egy biztos: egyelőre nem nagyon látszik megoldás a kérdésben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mikor lesz Rogán-per vagy felcsúti per? Ligeti Miklós a Rogán-botrányról és az elszámoltatás buktatóiról
Izsó Márton - Litván Dániel | 2025. január 18. 10:37
Orbán Viktornak is helye lenne azon a szankciós listán, amelyre Rogán Antalt feltették? Bíróság elé állhat a NER legnagyobb hatalmú minisztere? Ligeti Miklóst, a Transparency International jogi igazgatóját ezeken a kérdéseken túl egy esetleges Magyar Péter-kormány lehetőségeiről is kérdeztük az elszámoltatás és a felelősségrevonás területén a Klasszis Podcast friss adásában.
Makro / Külgazdaság GDP, olajár, infláció: kijött az IMF jóslata
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 15:46
A tavaly októberben vártnál 0,1 százalékponttal gyorsabban, 3,3 százalékkal nő idén a globális gazdaság a Nemzetközi Valutaalap (IMF) pénteken kiadott prognózisa szerint. A jövő évre vonatkozó 3,3 százalékos GDP-növekedési várakozás nem változott. Tavaly a globális gazdaság 3,2 százalékkal nőtt.
Makro / Külgazdaság Visszavágták az osztrák GDP-előrejelzést
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 14:31
Lefelé módosította 2029-ig terjedő osztrák GDP-növekedési előrejelzését a Wifo gazdaságkutató intézet pénteken publikált prognózisában.
Makro / Külgazdaság A fővárosi csatornákat is meghódítja Csányi Sándor cégbirodalma
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 11:55
A milliárdos bankvezér érdekeltségének az ellenzéki vezetésű fővárosi önkormányzattal lett közös biznisze.
Makro / Külgazdaság Infláció: drágul a benzin, így minden drágább lesz
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 10:32
Szombaton tovább emelkednek a kutak nagykereskedelmi árai.
Makro / Külgazdaság Nyereséges, de kockázatos, amit a magyarok az orosz energiahordozókkal tesznek
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 10:03
Az újabb szankciók komoly kihívás elé állíthatják az oroszokat, tovább nehezedhet az energiahordozók importja. A háborús agresszor országnak közben égető szüksége lenne a bevételekre a harcok folytatásához.
Makro / Külgazdaság Hűtlen kezelés? Megszólalt az Integritás Hatóság gyanúsított elnöke
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 08:45
Bíró Ferenc szerint az ügyészségi eljárás volumene és időtartama is indokolatlan volt.
Makro / Külgazdaság A kínai édesítő tönkreteszi az európai ipart, visszamenőleg is büntettek
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 17:33
Az EU dömpingellenes vámokat vetett ki az ázsiai országból behozott eritritolra, ami sokáig érvényben marad.
Makro / Külgazdaság Magyar cég is megnyalná a sóbizniszt Romániában
Bózsó Péter | 2025. január 16. 15:21
A Salrom romániai monopóliumát két új cég akarja megtörni – az egyiket Magyarországról irányítják.
Makro / Külgazdaság Az üzemanyag-fogyasztás 2024-es számai nem derűsek
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 14:45
Tavaly 0,5 százalékkal több motorbenzin és 1,4 százalékkal kevesebb gázolaj fogyott a kiskereskedelmi forgalomban, mint 2023-ban, így az üzemanyag-fogyasztás átlagosan 0,6 százalékkal csökkent.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG