3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Miután néhány ambiciózus, de államférfinak a legkevésbé sem nevezhető politikus, élükön David Cameronnal, belehajszolta az Egyesült Királyságot az EU népszavazásba, a romhalmaz női vezetők nyakába zúdul. Úgy tűnik, az európai oldalon is hasonló a helyzet, hisz mintha Angela Merkel fogná össze az elanyátlanodott kontinenst.

David Cameron a világ legnagyobb politikai hazardőre lett egy olyan népszavazás kiírásával, melynek elbukása saját bukását is hozta, de olyan magabiztos volt, hogy fel sem mérte a kockázatokat. Miután kiírta a népszavazást, felhangosodtak a hazug, törtető alakok, mint Boris Johnson vagy Nigel Farage, miközben öntelten azt hitték, ők lesznek a nagy nyertesek, ha a népszavazás úgy alakul, ahogy végül alakult.

Brit, skót, észak-ír

Nem így lett, mind nagyot bukott, sőt még a Boris Johnsont megbuktató Michael Gove is pofára esett. Az egész öntelt, kakaskodó brigád elvérzett, hátrahagyva egy csődtömeget, melynek kezelésében immár nők fogják a kulcsszerepet játszani. A megrendült ország vezetése Theresa Mayre marad, ugyanakkor van két ország az országon belül, akik máshogy szavaztak. Skóciáról és Észak-Írországról van szó, és mindkettőt ugyancsak egy-egy hölgy, Nicola Sturgeon ill. Arlene Foster vezeti.

Theresa May. Kép forrása: EPA

Nem véletlen

A helyzetet bonyolítja, hogy a három hölgy különböző érdekeket képvisel, így még egymással is nehéz lesz dűlőre jutniuk. Theresa May, noha szeretett volna az EU-ban maradni, azt mondja, a népszavazás eredménye kötelezi, így nekik kell végigvinni a kilépést, és megállapodni az azt követő európai kapcsolatokról. A skót miniszterelnök ugyanakkor az Európai Unióban akarja tartani népét akár az Egyesült Királyságból való kiválás árán is, hacsak olyan megállapodás nem születik, ami biztosítja az eddigi jogokat (vagyis szinte csak névleges az uniós kilépés). Az ír helyzet még összetettebb: ott is az EU-ban maradnának, ha ez nem megy, akkor az ország fele Írországhoz csatlakozna, a másik fele maradna Angliával, mindörökké.

A hölgyek előretörése nem a véletlen műve. Az országban korábban megindult egy politikai folyamat, melynek során a pártok igyekeztek minél több női jelöltet állítani, hogy a parlamentben (mind a britben, mind a skótban) kiegyensúlyozottabb legyen a nemek aránya. Míg 1990-ben 9 százalék volt a női képviselők aránya a Westminsterben, addig most már 29 százalék. A munkáspárt sokkal jobban áll: náluk 43 százalék az arány, a toryknál 21 százalék.

Kihívás

A szigetország és vezetői előtt álló legnagyobb kihívás az Európai Unióval való tárgyalás lesz, ami egy roppant nehéz feladat, a két oldal érdekeinek rendkívül eltérő volta miatt. A népszavazás óta eltelt idő ezt mutatja, hogy európai oldalról az egész folyamat legfőbb alakja Angela Merkel lesz, és ezáltal jórészt nők fogják meghatározni a brit kilépés utáni Európa sorsát. Ráadásul jó esély van arra, hogy a világpolitika szintjén is bejön egy női szereplő, mégpedig a világ legerősebb hatalma, Amerika élén, Hillary Clinton személyében.

May vs. Merkel

Theresa Mayt és Angela Merkelt újabban sokan hasonlítják össze, és találnak is hasonló pontokat. Kezdésképpen kiemelik, hogy mindketten egy-egy pap lányai, igaz hogy itt aztán jön egy nagy eltérés: May a gyorsan fejlődő, és épp az Európához csatlakozó demokratikus rendszerű szigetországban, míg Merkel a kommunista NDK-ban nőtt fel. Munkamódszereiket illetően viszont megint sok az azonosság: régóta viselnek magas politikai hivatalt, munkabíróak, kemény tárgyalópartnerek, de hajlanak az ésszerű kompromisszumokra. Lássuk, mit hoznak össze, rajtuk a világ szeme.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megint a Kádár-korszak jutott eszünkbe az Orbán-kormányról – A hét videója
Dobos Zoltán - Gáspár András - Izsó Márton | 2024. május 10. 18:44
Ez volt az inflációs hullám alja? Vagy lehet még alacsonyabb? Az élelmiszerláncok és benzinkutak után kit akar majd megrendszabályozni Orbán Viktor kormánya? Ki tehet az elmúlt három év gigantikus mértékű pénzromlásáról? A hét videója sorozatban a legfrissebb KSH-adatokat elemzi Dobos Zoltán újságíró és Gáspár András lapigazgató.
Makro / Külgazdaság Bitang drága ez a hitel, mégis viszik, mint a cukrot
Privátbankár.hu | 2024. május 10. 12:51
Dörzsölhetik a markukat a bankok: bár csak minimális mértékben csökkentették az elmúlt év során a személyi hitelek kamatait, tavaszra történelmi rekordra futott az ügyfelek által igényelt kölcsönösszeg. 
Makro / Külgazdaság Kilőtt a brit gazdaság: 0,6 százalékos növekedésnek örülhetnek
Privátbankár.hu | 2024. május 10. 10:38
A friss GDP adat alapján Nagy-Britanniában véget ért a tavalyi év második felében kialakult technikai recesszió. A növekedés ráadásul a vártnál jóval gyorsabb volt az idei első negyedévben.
Makro / Külgazdaság Az infláció visszatért a növekedés útjára: 3,7 százalék áprilisban
Privátbankár.hu | 2024. május 10. 08:30
Az infláció mértéke megegyezett az elemzők várakozásaival, de a csökkenő tendenciának vége. Értéke meghaladta a 3,6 százalékos márciusi értéket.
Makro / Külgazdaság Kína stratégiai partnerséget kötött Magyarországgal
Privátbankár.hu | 2024. május 9. 20:42
Stratégiai partnerségről szóló közös nyilatkozatot írt alá Hszi Csin-ping kínai elnök és Orbán Viktor magyar miniszterelnök, mely befektetői megállapodást, mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek exportjáról szóló megállapodást és nukleáris együttműködésről szóló megállapodást is tartalmaz. A két vezető ezt közös sajtótájékoztatóján jelentette be.
Makro / Külgazdaság Nem okozott meglepetést a brit jegybank
Privátbankár.hu | 2024. május 9. 13:58
Londonban döntöttek az alapkamatról.
Makro / Külgazdaság Délután nagy bejelentésre készül Orbán Viktor és Hszi Csin-ping
Privátbankár.hu | 2024. május 9. 11:12
Csütörtök délután minden kiderül.
Makro / Külgazdaság Kételyeket ébreszt a kínaiak magyarországi terjeszkedése
Privátbankár.hu | 2024. május 8. 14:46
A magyar politika rendre nagyon pozitív színben tünteti fel a kínaiak magyarországi térnyerését, legyen szó beruházásokról vagy a külkereskedelmi forgalom növekedéséről. Pedig ez korántsem ilyen egyértelmű.
Makro / Külgazdaság Itt a döntés: kamatcsökkentés az Egyesült Államokban
Privátbankár.hu | 2024. május 8. 14:25
Az Egyesült Államokban csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a május 3-án záródott héten - ismertette az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America - MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Ahogy közeledik a választás, úgy lesz egyre olcsóbb a benzin
Privátbankár.hu | 2024. május 8. 10:00
A benzin nagykereskedelmi ára bruttó 8 forinttal kerül majd kevesebbe, míg a gázolajért bruttó 5 forinttal fizetnek alacsonyabb árat a benzinkutak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG