4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nemzetbiztonsági körök már információkat tartanak vissza a Fehér Háztól. Az amerikai uralkodó körökben kialakuló belharcba katonai érdekcsoportok is belesodródhatnak. Erősödnek azok a hangok, amely szerint a Flynn-lemondás körüli botrány nem az amerikai demokratikus intézmények erejét mutatja, hanem éppen a megrendülésüket.
Donald Trump amerikai elnök (Kép forrása: MTI/AP/Pablo Martinez Monsivais)

Trump elnöknek csak Flynn tábornok lemondatása után esett le a tantusz, hogy döntése milyen elementáris felháborodást idézett elő konzervatív szavazóinál. Hogy mentse a menthetőt, pávatáncba kezdett és bírálta az amerikai hírszerzést a Twitteren, miután újabb cikkek jelentek meg, amik szerint kampánycsapatából többen kapcsolatban álltak a Kreml embereivel.

A katonák megköszörülik a torkukat

Trump lényegében azt sugallta az elmúlt órákban a Nemzetbiztonsági Ügynökségről (NSA) és az FBI-ról, hogy törvényt sértve juthattak ki információk a szervezetből. Egy másik tweetben pedig azt írta, hogy a hírszerzés úgy osztogatja a titkosított információkat, mint a cukorkát. Éppen ezért kilátásba helyezte, hogy tisztogatások indulhatnak a nemzetbiztonsági szolgálatoknál. Valóban, számos volt nemzetbiztonsági tiszt szerint Flynnt egyszerűen kivégezték politikailag a hírszerző szervezetek egy krízis légkörének kreálásával. 
Kedden közben aggasztó jelzés érkezett arról, hogy az amerikai uralkodó körökben kialakuló belharcba katonai érdekcsoportok is belesodródhatnak. A demokratikus normák nyílt megsértésével Raymond Thomas tábornok, az amerikai különleges műveleti erők parancsnoka így nyilatkozott: „Kormányunk továbbra is elképesztő felfordulásban van. Remélem, hogy rendezni tudják soraikat hamarosan, mert nemzetünk háborúban áll külső ellenségekkel, köztük az Iszlám Állammal.”

Információvisszatartás, mint fegyver

Ha mindez nem lenne elég, az egyik vezető amerikai lap azt jelentette, hogy a hírszerzés vezetői elkezdtek visszatartani nemzetbiztonságilag szuper-érzékeny információkat Trump és csapatától. Attól tartanak ugyanis, hogy azok rövid úton vagy orosz kezekbe kerülnek, vagy a Fehér Házból kiszivárogtatják a sajtónak. Egyes esetekben a nemzetbiztonsági tisztek nem hajlandók elárulni a módszert, ahogyan az információ a birtokukba került. A forrás megvédése mindig is elsőrangú feladata a nemzetbiztonságnak, de most történik meg első alkalommal, hogy az információ visszatartását az elnök és környezetének megbízhatatlansága motiválja.

Káncz Csaba

A Fehér Háznak egységesen kellene védenie az elnököt, ehhez képest a belső rivalizálások miatt bő vizű patakként áramlanak ki a belső információk a sajtóhoz. Most omlik Trump fejére az a három-osztatú hatalmi struktúra, amelyet ő maga alakított ki a Fehér Házban. Az egyik hatalmi centrum Reince Priebus kabinetfőnök köré szerveződik, aki egybe hidat is jelent a Republikánus Párt felé. Stephen Bannon a másik pólus, kitűnően becsatornázva a fehér nacionalistákhoz. A harmadik pedig Sean Spicer szóvivő és köre, akik eddig a teljesen zavaros kommunikációs stratégiáért felelősek.

Rogyadozó demokrácia

Az egyre piszkosabbá váló belharc közepette erősödnek azok a hangok, amely szerint a Flynn-lemondás körüli botrány nem az amerikai demokratikus intézmények erejét mutatja, hanem éppen a megrendülésüket. A hírszerző szervezetek ugyanis a kiszivárogtatásaikkal manipulálják a közvéleményt egy politikai cél elérése érdekében. Márpedig egy liberális demokráciában a dolgok lejátszásának módszere legalább olyan fontos, mint maga a tény megtörténte. A szabályok és a számonkérhetőség nagyon is számítanak. Nagy baj, hogy káosz alakult ki a Fehér Házban. De a válasz erre nem az, hogy irreguláris szabotázs-akciókkal vagy dezinformációs kampányokkal egyes nemzetbiztonsági körök destabilizálják a legitim kormányt.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rövid távon Magyarország is nyerhet Trump első nagy döntésével
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 10:01
Donald Trump fokozná a gáz- és olajtermelést, amivel a piaci árak csökkenését szeretné elérni. Ez rövid távon Magyarország számára is kedvező lehet. Ugyanakkor a fosszilis energiahordozók fokozott használatának vélhetőleg komoly következményei lesznek.
Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG