4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nemzetbiztonsági körök már információkat tartanak vissza a Fehér Háztól. Az amerikai uralkodó körökben kialakuló belharcba katonai érdekcsoportok is belesodródhatnak. Erősödnek azok a hangok, amely szerint a Flynn-lemondás körüli botrány nem az amerikai demokratikus intézmények erejét mutatja, hanem éppen a megrendülésüket.
Donald Trump amerikai elnök (Kép forrása: MTI/AP/Pablo Martinez Monsivais)

Trump elnöknek csak Flynn tábornok lemondatása után esett le a tantusz, hogy döntése milyen elementáris felháborodást idézett elő konzervatív szavazóinál. Hogy mentse a menthetőt, pávatáncba kezdett és bírálta az amerikai hírszerzést a Twitteren, miután újabb cikkek jelentek meg, amik szerint kampánycsapatából többen kapcsolatban álltak a Kreml embereivel.

A katonák megköszörülik a torkukat

Trump lényegében azt sugallta az elmúlt órákban a Nemzetbiztonsági Ügynökségről (NSA) és az FBI-ról, hogy törvényt sértve juthattak ki információk a szervezetből. Egy másik tweetben pedig azt írta, hogy a hírszerzés úgy osztogatja a titkosított információkat, mint a cukorkát. Éppen ezért kilátásba helyezte, hogy tisztogatások indulhatnak a nemzetbiztonsági szolgálatoknál. Valóban, számos volt nemzetbiztonsági tiszt szerint Flynnt egyszerűen kivégezték politikailag a hírszerző szervezetek egy krízis légkörének kreálásával. 
Kedden közben aggasztó jelzés érkezett arról, hogy az amerikai uralkodó körökben kialakuló belharcba katonai érdekcsoportok is belesodródhatnak. A demokratikus normák nyílt megsértésével Raymond Thomas tábornok, az amerikai különleges műveleti erők parancsnoka így nyilatkozott: „Kormányunk továbbra is elképesztő felfordulásban van. Remélem, hogy rendezni tudják soraikat hamarosan, mert nemzetünk háborúban áll külső ellenségekkel, köztük az Iszlám Állammal.”

Információvisszatartás, mint fegyver

Ha mindez nem lenne elég, az egyik vezető amerikai lap azt jelentette, hogy a hírszerzés vezetői elkezdtek visszatartani nemzetbiztonságilag szuper-érzékeny információkat Trump és csapatától. Attól tartanak ugyanis, hogy azok rövid úton vagy orosz kezekbe kerülnek, vagy a Fehér Házból kiszivárogtatják a sajtónak. Egyes esetekben a nemzetbiztonsági tisztek nem hajlandók elárulni a módszert, ahogyan az információ a birtokukba került. A forrás megvédése mindig is elsőrangú feladata a nemzetbiztonságnak, de most történik meg első alkalommal, hogy az információ visszatartását az elnök és környezetének megbízhatatlansága motiválja.

Káncz Csaba

A Fehér Háznak egységesen kellene védenie az elnököt, ehhez képest a belső rivalizálások miatt bő vizű patakként áramlanak ki a belső információk a sajtóhoz. Most omlik Trump fejére az a három-osztatú hatalmi struktúra, amelyet ő maga alakított ki a Fehér Házban. Az egyik hatalmi centrum Reince Priebus kabinetfőnök köré szerveződik, aki egybe hidat is jelent a Republikánus Párt felé. Stephen Bannon a másik pólus, kitűnően becsatornázva a fehér nacionalistákhoz. A harmadik pedig Sean Spicer szóvivő és köre, akik eddig a teljesen zavaros kommunikációs stratégiáért felelősek.

Rogyadozó demokrácia

Az egyre piszkosabbá váló belharc közepette erősödnek azok a hangok, amely szerint a Flynn-lemondás körüli botrány nem az amerikai demokratikus intézmények erejét mutatja, hanem éppen a megrendülésüket. A hírszerző szervezetek ugyanis a kiszivárogtatásaikkal manipulálják a közvéleményt egy politikai cél elérése érdekében. Márpedig egy liberális demokráciában a dolgok lejátszásának módszere legalább olyan fontos, mint maga a tény megtörténte. A szabályok és a számonkérhetőség nagyon is számítanak. Nagy baj, hogy káosz alakult ki a Fehér Házban. De a válasz erre nem az, hogy irreguláris szabotázs-akciókkal vagy dezinformációs kampányokkal egyes nemzetbiztonsági körök destabilizálják a legitim kormányt.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG