6p
A jelenlegi helyzet nem olyan szörnyű, mint a második világháború előtti évek, de a Nobel-díj-jelöléssel is büszkélkedő egyetemi professzor, Robert J. Schiller szerint nagyon sok a párhuzam. A szakember szerint az orosz szankciók megfojtják a növekedést, ha pedig nincs növekedés, annak egészen messzemenő következményei lehetnek.

Nyolc évvel az 1929-es tőzsdei összeomlást követően a gazdasági válság csak tovább súlyosbodott. Csak a majd’ 60 millió emberéletet követelő második világháború tudott olyan erős hatást kifejteni, ami végül a gazdaság megerősödéséhez vezetett. Mire elkezdődött a gazdasági fellendülés, Európa és Ázsia nagy része romokban hevert. A jelenlegi helyzet nem ennyire szörnyű, de felfedezhetők bizonyos párhuzamok, kiváltképp az 1937-es évvel. Most, csakúgy, mint akkor, az emberek csalódottak, sokan egyre kétségbeesettek és egyre jobban aggódnak a hosszú távú megélhetésük miatt. Az ilyesfajta félelmeknek pedig súlyos következményei lehetnek - véli Robert J. Schiller, a Yale egyetem közgazdasági professzora, akit 2013-ban Nobel-díjra is jelöltek.

A szakember a írta a Project Syndicate nemzetközi véleményportálon közzétett cikkében azt írja: a 2008-as gazdasági válság hatásai például mindenképpen szerepet játszottak a jelenlegi orosz-ukrán konfliktus kialakulásában. A Nemzetközi Valutaalap jelentése szerint mind Ukrajna, mind Oroszország látványos növekedést produkált 2002 és 2007 között; ez alatt az 5 év alatt az ukrán GDP reálértéke 52%-kal, az oroszé pedig 46%-kal emelkedett. Viszont ez már történelem; a tavalyi GDP növekedés Ukrajnában csak 0,2%, Oroszországban pedig 1,6% volt. Az ilyen mértékű visszaesés okozta csalódottság magyarázatot adhat az ukrajnai szeparatisták dühére, az oroszok elégedetlenségére, és arra, hogy Vlagyimir Putyin Orosz elnök úgy döntött, annektálja a Krím félszigetet, és támogatja a szakadár csapatokat.

Új kifejezések születnek arra, hogy nincs növekedés

A gazdasági válság óta – nem csak az orosz és ukrán helyzet tekintetében - az „új norma” kifejezést használják a kilátástan helyzet leírására. A kötvény-óriás PIMCO alapítója, Bill Gross által a köztudatba hozott új normál a hosszútávú gazdasági növekedés kedvezőtlen kilátásaira utal.

Az 1937-t követő kilátástalan helyzet is hasonló kifejezések megszületéséhez vezetett - idézi fel Sciller. Egy példa erre a „szekuláris pangás”, ami a hosszútávú gazdasági gyengélkedésre utal. A „szekuláris” kifejezés a latin „seaculum” szóból ered, ami generációt vagy évszázadot jelent. A „pangás” egyfajta gazdasági mocsárra, a ragályos veszélyek melegágyára utal. Az 1930-as évek végi elégedetlenség Európában Adolf Hitler és Benito Mussolini felemelkedéséhez biztosított táptalajt.

A másik, 1937 körül hirtelen népszerűvé vált kifejezés az „alulfogyasztás”, ami a jövőjükért aggódó emberek túlzott megtakarításaira utal. Emellett nem is áll rendelkezésre annyi befektetési lehetőség, ami fel tudná szívni a felhalmozódott likvid tőkét. Így a megtakarítások tömege nem járul hozzá új vállalkozások születéséhez, nem indulnak építkezések, nem zajlanak jelentős beruházások.

Annak ellenére, hogy bizonyos esetekben a befektetők felhajtják a kevés meglevő befektetési lehetőség árait, az általános túlzott megtakarítási hajlandóság lelassítja a gazdaságot.

A „szekuláris pangás” és az „alulfogyasztás” kifejezések erős pesszimizmusról árulkodnak, ami azáltal, hogy visszafogja a költekezést, nem csak, hogy gyengíti a gazdaságot, hanem dühöt, intoleranciát és erőszakot teremt.

Ha nincs növekedés, abból nagy baj lehet

Benjamin M. Friedman A gazdasági növekedés morális következményei című írásában számos példát hoz a lassuló gazdasági növekedés okozta, néha késve megjelenő intoleranciára, agresszív nacionalizmusra és háborúra. Friedman végső következtetése az, hogy „az emelkedő életszínvonal nem csak mindennapi életminőség javulása miatt értékes, hanem hatással van az emberek társadalmi és politikai gondolkodására, végső soron erkölcsiségére is.

Schiller emlékeztet: néhányan kétségbe vonják a gazdasági növekedés fontosságát. Talán túl ambiciózusak vagyunk, és inkább élveznünk kellene a magasabb életszínvonalat, több szabadidővel. Talán igazuk van - írja a közgazdász.

Jobban élünk – de kihez / mihez képest?

De az igazi problémát Schiller szerint a téves önbecsülés és az állandó összehasonlítási kényszer jelenti. Ugyan sokan tagadják, folyamatosan másokhoz hasonlítjuk magunkat, és igyekszünk felfelé kapaszkodni azon a bizonyos társadalmi ranglétrán. Az embereket sosem fogják boldoggá tenni azok az új kikapcsolódási lehetőségek, amik arra emlékeztetik őket, hogy a társadalmi versenyben alulmaradtak másokkal szemben.

A remény, hogy a gazdasági növekedés hozzájárul a béke és a tolerancia megteremtéséhez, ill. fennmaradásához, azon alapul, hogy az emberek nem csak jelenben, mások teljesítményével és életszínvonalával hasonlítják össze a magukét, hanem a külvilág és saját maguk múltbeli állapotával is.

Friedman szerint nyilvánvaló, hogy nem lehet annak a lehetőségit megteremteni, hogy az emberek többsége azt gondolja, hogy jobban él, mint a többiek. Ezzel szemben az, hogy a többség úgy érezze, hogy jobban él, mint korábban, mindenképpen megvalósítható. Friedman szerint pontosan ebben rejlik a gazdasági növekedés esszenciája.

Az orosz szankciók miatt a végén majd kevésbé hiszünk a demokráciában?

Schiller ezek alapján érdekes következtetésre jut: az Oroszország ellen bevezetett szankciók hátulütője éppen az, hogy gazdasági visszaesést okozhat szerte Európában és azon túl is. Ezáltal könnyen lehet, hogy egy elégedetlen Oroszországgal, Ukrajnával és EU-val találjuk szemben magunkat, ami pedig demokratikus intézményekbe vetett hit és támogatás csökkenésével járhat.

Noha, a nemzetközi agresszióval szemben szankciók szükségesek, észben kell tartanunk, hogy a túlzott büntetés kockázatos lehet. Rendkívül fontos lenne, hogy egyezményes úton megszüntessük a szankciókat, és, hogy Oroszországot (és Ukrajnát) jobban integráljuk a világgazdaságba. A jelenlegi helyzet máshogy nem oldható meg – írja Schiller.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Benzinár: ijesztően közömbösek az autósok
Buksza blog | 2024. május 16. 18:53
Hiába érzik az emberek egyre jobban a klímaváltozás hatásait és hiába próbálja az OPEC+ olajkartell minél magasabban tartani a fekete arany árát, az emberek tovább növelik az üzemanyag-fogyasztásukat.
Makro / Külgazdaság Mit szól majd Orbán Viktor, ha meglátja ezt?
Csabai Károly | 2024. május 16. 05:53
Átmenetinek bizonyult az Európai Unióban viszonylag hosszabb időn át sereghajtó hazai infláció nemzetközi összevetésben való előrelépése. Míg márciusban még tizenöt európai országban volt magasabb az éves fogyasztóiár-index, mint nálunk, addig áprilisban már csak nyolcban az adataikat cikkünk megjelenéséig közzétett 38 állam közül – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
Makro / Külgazdaság Ez nem „bezzegrománia”
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 14:43
Az ikerdeficit okozza a legnagyobb fejfájást keleti szomszédunkban.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton lefordulna a székről: ahol örülnek a 289 százalékos inflációnak
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 10:53
A jegybanki alapkamatot 40 százalékra lehetett így visszavágni, az IMF is dicsér, hitelt is ad, miközben a kiskereskedelmi forgalom 20 százalékkal zuhant.
Makro / Külgazdaság Lélektani határ felé közelednek a benzinárak - ne tankoljon péntekig, akinek kedves a pénztárcája
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:59
Mutatjuk, mennyivel lesznek olcsóbbak az üzemanyagok.
Makro / Külgazdaság Már megint irigykedni kell Romániára?
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:48
Itt vannak az első negyedéves adatok a szomszédból.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor barátai is egyre szorosabb orosz és kínai fogásban
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:34
Az új szerb kormány május 2-án tette le az esküt. Összetétele azt mutatja, hogy Belgrád még inkább elkötelezte magát a Moszkvával és Pekinggel való szorosabb kapcsolat mellett. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Javítgatja a KSH az ipari termelés adatait, de az összkép ugyanolyan sötét
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 08:51
Tovább finomítottak a márciusi számokon, a lényeg azonban nem igazán változott.
Makro / Külgazdaság Ezzel sem fog kampányolni a kormány: szabadesésbe fordult az építőipar teljesítménye
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 08:31
Még az előző rossz hónapot is alul tudta múlni a márciusi adat.
Makro / Külgazdaság Elviheti a lottóötöst Orbán Viktor dél-amerikai barátja?
Litván Dániel | 2024. május 15. 05:43
Hatalmas kincs rejlik az argentin föld alatt, az új elnök külföldi tőkét bevonva pörgetné fel a termelést olyan szintre, hogy a világpiacon is komoly játékost csináljon országából. Vannak azért akadályok is a nagyszabású tervek útjában.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG