Lenín Moreno ecuadori elnök nyilatkozik Julian Assange ausztrál oknyomozó újságíró ecuadori menedékjogának visszavonásáról a fővárosban, Quitóban (Fotó: MTI/EPA) |
2014 nyarán Navracsics Tibor külügyminiszter a baráti Észtországban „ésszerűségi és gazdasági indokokra hivatkozva” bezárta nagykövetségünket, miközben ugyanazzal a levegővétellel jelentette be az évi fél milliárd forintos fenntartási költségű magyar nagykövetség megnyitásának szándékát a 10 600 kilométerre fekvő Ecuadorban - ahova huszadannyi magyar export irányul, mint Észtországba. „Magyarország stabil régiós partnerként tekint Ecuadorra, egy olyan országra, amely méreteiben és értékrendjében közel áll hozzá” – ezt már Kövér László parlamenti elnök jelentette ki tavaly az ecuadori parlamentben.
Lenín a pácban
Nos, hát vizsgáljuk meg egy kicsit alaposabban ezt hazánk értékeihez közel álló országot. Valóban, alig pár nappal azután, hogy kiderült, Orbán strómanja, Mészáros Lőrinc építi a kínaiakkal a 750 milliárd forintos Budapest-Belgrád vasútvonalat, vigyázó szemünket érdemes a testvéri Ecuadorra vetni. Ott ugyanis egy kínai óriásberuházás körüli megabotrány miatt már börtönben ül a korábbi energetikai miniszter, sőt a beruházást felügyelő korábbi antikorrupciós tisztviselő is. Jorge Glas Espinel, az ország egykori alelnöke, akinek közbenjárását márványtábla örökíti meg az erőmű bejáratánál, jelenleg hatéves börtönbüntetését tölti.
Az elnök, Lenín Moreno pedig jelenleg korrupciós vizsgálattal szembesül.
Ecuador még 2011-ben vett fel 2 milliárd dollár hitelt a Kínai Fejlesztési Banktól, hogy a kínaiakkal megépítessen egy óriási vízerőművet alig 100 kilométerre a fővárostól, Quitótól. A Coca Codo Sinclair nevű grandiózus erőmű el is készült 2.8 milliárd dollárért, de a nagypolitika által szétlopott beruházás során elképesztően alacsony minőségű vasbetont használtak föl. A gáton az első repedések már az átadás előtt, 2014-ben megjelentek - ekkor 13 munkás veszítette életét, amikor egy alagút védfala átszakadt, és elmosta őket a víz.
Nem csoda hát, hogy az erőmű elkészülte után a vizsgálatok 7645 repedést találtak a falában, ezért a „katasztrofális összeomlás” elkerülése miatt az erőmű 2016 óta csak a kapacitás 50 százalékával üzemelhet. Ráadásul a gát végül közvetlenül a Reventador vulkán mellett épült meg, és kétszer akkora lett, mint a korábban tervezett.
Káncz Csaba |
Kína, az államcsőd és az offshore biznisz
Ecuador összesen 19 milliárd értékben vett fel kínai hitelt, amelyet hidak, sztrádák építésére fordította, de az ország pénzügyei év elejére a falnak mentek. Quito február 20-án kapta meg az IMF 4.5 milliárd dolláros hitelét, de ennek a súlyos szociális ára van. A kormánynak március elsejével el kellett bocsátania 10 ezer közalkalmazottat, többnyire az oktatásból és az egészségügyből.
A Wikileaksnek tulajdonható az úgynevezett INA-iratok kiszivárgása, amelyek az elnök korrupciós botrányáról árulkodnak. Eszerint valójában Lenín Moreno elnök családja birtokol egy offshore céget, amely jelentős összeghez jutott a kínai vízierőművet építő cégtől. A dokumentumok tanúsága szerint a Coca Codo Sinclair gátat és vízierőművet megépítő Sinohydro 18 millió dollárt juttatott egy ecuadori üzletemberhez köthető offshore cégnek, amely Panamában bejegyzett cégekhez továbbította az összeget, köztük az INA Investments Corp.-nak, amelynek valódi tulajdonosa Lenín Moreno testvére, Edwin Moreno Garces.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)