Bohuslav Sobotka cseh, Orbán Viktor magyar, Beata Szydlo lengyel és Robert Fico szlovák miniszterelnök (b-j) a visegrádi csoport (V4) miniszterelnökeinek varsói találkozóján tartott sajtótájékoztatón 2017. március 28-án. (Kép forrása: MTI Fotó, Miniszterelnöki Sajtóiroda / Szecsődi Balázs) |
A kormányfő erről kedden beszélt a visegrádi tagállamok (V4) kormányfői találkozója utáni sajtótájékoztatón, Varsóban.
A tanácskozáson több más téma - például a múlt heti római EU-csúcs és a Brexit - mellett napirenden volt a bevándorlás kérdése, amelyről szólva Orbán Viktor világossá tette: Magyarország minden jogi kiskaput bezárt, és felkészült arra a helyzetre, ha az Európai Unió és Törökország közötti migrációs megállapodás esetleg csődöt mondana.
"Képesek vagyunk bármekkora migrációs áradatot megállítani a magyar-szerb határon" - jelentette ki.
Közölte továbbá, hogy Magyarország megtette az első lépéseket a migránsbiznisz felszámolásáért, miután "jó néhány NGO nyilvánvalóan üzleti kérdésnek is tekinti a migránskérdést. Ezért az NGO-k - azaz a nem kormányzati szervezetek - "teljes transzparenciájának a feltételeit is megteremtjük" - tette hozzá.
A miniszterelnök egyúttal illegitimnek nevezte azokat a véleményeket, amelyek össze akarják kötni a bevándorlás kérdését az európai uniós pénzekkel. "Ne hagyjuk, hogy megfélemlítsenek bennünket!" - javasolta V4-es kollégáinak.
A lengyelek nem tetszik a kvóta
Beata Szydlo lengyel kormányfő a miniszterelnöki egyeztetése utáni közös sajtóértekezleten azt mondta: fontos, hogy az európai menekültügyi rendszer figyelembe vegye az európai uniós tagállamok adottságait. A tárgyalások témáit ismertetve Szydlo az EU folyó ügyeit - a Brexitet, az unió előtt álló reformokat, valamint a migrációt emelte ki. Az utóbbit illetően hangsúlyozta: fontos, hogy az EU átfogó politikát folytasson e téren, az európai menekültügyi rendszer pedig a tagállamok álláspontját, adottságait vegye figyelembe. Megerősítette: Varsó nem egyezhet bele a menekültelosztási kvótákba.
Robert Fico szlovák kormányfő a V4-ek közös álláspontjaként mondta: a kilépési tárgyalások után az Egyesült Királyságnak "nem EU-tagként nem lehet jobb helyzete, mint amilyenben a tagállamok vannak". Ellenkező esetben az EU zöld lámpát mutatna azoknak az országoknak, ahol a jövőben unióellenes erők kerülhetnek túlsúlyba - értékelte Fico.