A miniszterelnök az MR1-Kossuth Rádió 180 perc című műsorának pénteken azt mondta: bár az uniós pénzügyminiszterek tanácsa a hónap közepén - az Európai Bizottság korábbi javaslatának megfelelve - várhatóan azt kezdeményezi majd, hogy a következő évben függesszék fel a Magyarországnak járó kohéziós támogatások egy részét, mindenki "készpénznek veheti, hogy 2013 januárjában (...) Magyarországtól egyetlen petákot sem fognak elvonni".
Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy az ország ellen 2004 óta folyik túlzottdeficit-eljárás, ezért most "a múlt következményeit szenvedjük el", azonban az ügyet technikai jellegűnek minősítve kifejtette: Brüsszelben "mindenki elismeri Magyarország óriási erőfeszítéseit, a magyar számok jók", idén és jövőre csak hét uniós államban lesz alacsonyabb a hiány a magyarországinál.
"Lehetetlen dolog, hogy egy ilyen jó pozícióban lévő országtól bárki akár egyetlen fityinget elvegyen" - jelentette ki a Brüsszelben tartózkodó kormányfő.
Mint ismeretes, az Európai Bizottság a múlt hét szerdán javasolta, hogy függesszék fel 495 millió euró - közel 150 milliárd forint - Magyarországnak szánt kohéziós, vagyis felzárkóztatási támogatási összeg folyósítását a jövő évi keretből, mert az ország nem teljesítette deficitcsökkentési kötelezettségeit. A miniszterelnök nemrég a Frankfurter Allgemeine Zeitung szerkesztőségének visszautasította a kohéziós támogatások befagyasztására tett brüsszeli javaslatot, "nem törvényes és nem fair" eljárásnak minősítve az Európai Bizottság (EB) törekvését.
Aláírjuk a paktumot, de még sokáig nem vonatkozik ránk
A miniszterelnök szerint az új európai uniós fiskális paktum segít az euró megerősítésében, ez pedig Magyarország érdeke is. Orbán Viktor ugyanakkor kiemelte: a szerződés - amelyet a 27 tagállam közül 25, köztük Magyarország vezetői írnak alá pénteken - Magyarországra csak azután vonatkozik majd, hogy csatlakozott az eurózónához. Azt viszont a legoptimistább becslések sem valószínűsítik, hogy az ország 2018 előtt belépésre alkalmas állapotban lenne - jelezte.
A kormányfő kifejtette: a paktum segítheti az euró megerősítését, márpedig a közös pénz állapota, ereje határozza meg, hogy az európai gazdaság hol foglal helyet a világgazdaságban, így alapvetően Magyarország jövőjét is.
Orbán Viktor hozzátette, az unióban növekedéspárti fordulat bontakozott ki az elmúlt hónapokban, miután az eurózóna vezetői belátták, "nem lehet, hogy állandóan a hitelezők diktálják az európai gazdaságpolitikát", és a fejlődéshez nem elég a költségvetési egyensúly biztosítása, a gazdaságpolitikának a növekedést is szolgálnia kell.