Visszaemelte a befektetési ajánlású kategóriába a magyar államadós-besorolást pénteken a Standard & Poor's, elsősorban a magyar gazdaság markánsan javuló költségvetési, külső fizetési és növekedési mutatóival indokolva a lépést. A nemzetközi hitelminősítő péntek este Londonban bejelentette, hogy Magyarország hosszú és rövid futamidejű, devizában és forintban fennálló államadósságának osztályzatát az eddigi "BB plusz/B" szintről "BBB mínusz/A-3"-ra emelte.
Orbán faarccal fogadta a leminősítést, de most örül
Magyarország felminősítése mögött a magyar emberek több éven át tartó megfeszített munkája van, így az elismerés is elsősorban őket illeti - mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Standard & Poor's döntéséről pénteken Pozsonyban. Orbán Viktor azt mondta, hogy korábban "faarccal" fogadták a leminősítést is, mert hitték, hogy a gazdaság megújítását szolgáló politika meghozza az eredményét, és majd lesznek felminősítések is.
MTI Fotó: Koszticsák Szilárd |
Varga szerint jobb lett a helyzet
Beérett a magyar gazdaság jó teljesítményének gyümölcse, a felminősítés már hosszú ideje kijárt volna az országnak - mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter. Varga Mihály értékelése szerint a döntéssel kedvezőbb befektetési helyzet nyílik meg Magyarország számára. Ha két hitelminősítőnél befektetésre ajánlott kategóriába kerül egy ország, akkor azok a befektetési alapok is vásárolhatnak annak papírjaiból, amelyek ezt belső szabályzatuk miatt korábban nem tehették meg - hívta fel a figyelmet a miniszter, felidézve, hogy a másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Fitch már korábban felminősítette Magyarországot.
A pénteki döntéssel kedvezőbb hozamkörnyezet, nagyobb likviditás alakulhat ki a magyar állampapírok piacán - hangsúlyozta a miniszter, kiemelve, hogy olcsóbban lehet majd finanszírozni a gazdaságot, a hiteleket, az államadósságot. Varga Mihály arra számít, hogy november 4-én a harmadik nagy hitelminősítő, a Moodys szintén Magyarország felminősítése mellett dönt.
Az MNB szerint már beárazták
Az MNB szerint a piaci árazások értelmében Magyarországot már régóta befektetési ajánlású országként kezelik a befektetők, ezért is üdvözlendő, hogy a hitelminősítő szervezetek is egyre szélesebb körben ismerik el a magyar gazdaság fundamentumainak fenntartható javulását. A felminősítés elismerése mindazon gazdaságpolitikai eredményeknek, amelyeket a magyar gazdaság az elmúlt években ért el, úgy mint a külső sérülékenység érdemi csökkenése, amelyhez a jegybanki programok is hozzájárultak. Ezek közül kiemelésre érdemes a kamatcsökkentési ciklus, a Növekedési Hitelprogram és egyéb hitelezést ösztönző programok, az önfinanszírozási program, valamint a lakossági devizahitelek forintra váltása.
A gazdaságpolitikai fordulat keretében értékelendő egyebek között, hogy az államháztartási hiány stabilan a 3 százalékos küszöbérték alatt, a GDP-arányos államadósság pedig csökkenő pályán van, miközben a strukturális reformoknak köszönhetően megteremtődtek a fenntartható növekedés alapjai - emelte ki közleményében az MNB.
Az elemzők meglepődtek
Meglepetésnek és nagy előrelépésnek nevezték az MTI-nek makrogazdasági elemzők, hogy a befektetési ajánlású kategóriába emelte a magyar államadós-besorolást pénteken a Standard & Poor's, szerintük a Moody's novemberi felminősítése biztosra vehető. Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője a heves piaci reakciók is jól mutatják a felminősítés hatását, a forint két forinttal erősödött az euróval szemben, ami a hétfői kereskedésben is fennmaradhat.
Londoni pénzügyi elemzők szerint a magyar gazdaság mutatói miatt indokolt volt a magyar államadós-besorolás visszaemelése a befektetői ajánlású kategóriába, de az meglepő, hogy Standard & Poor's - amely az előző, tavaszi felülvizsgálaton még elsősorban a kockázatokat hangsúlyozta - már most meghozta ezt a döntést.