Leszbosz szigetén (Fotó: UNHCR) |
Az Európai Bizottság szerdán elfogadott javaslata értelmében olyan új uniós pénzügyi eszközt hoznának létre, amelynek keretében a következő három évben 700 millió euróval (nagyjából 217 milliárd forinttal) segítenék a migrációs válsággal küzdő tagállamokat. Idén 300, a következő két évben 200-200 millió eurós támogatás nyújtható azoknak az országoknak, amelyek adminisztratív vagy pénzügyi kapacitása nem elegendő.
Az új tervezet részleteit Hrisztosz Sztilianidisz, az Európai Bizottság humanitárius segítségnyújtásért és válságkezelésért felelős tagja hozta nyilvánosságra a biztosok kollégiumának szerdai ülését követő brüsszeli sajtótájékoztatóján. Elmondta, hogy a sürgősségi támogatás csak eszköz a menekültek és az őket befogadó országok megsegítésére. A válság fenntartható megoldásához az okokat kell kezelni Szíriában, Irakban, Afganisztánban - mutatott rá.
A javaslat nem csak a most jelentkező problémákat kívánja kezelni. Európának fel kell készülnie esetleges katasztrófák humanitárius következményeinek megelőzésére is. "Rendkívüli időket élünk, késlekedés nélkül fel kell gyorsítani erőfeszítéseinket, hogy elkerüljük a helyzet további romlását" - húzta alá a humanitárius segítségnyújtásért és válságkezelésért felelős biztos. "Varázsszer nincs, most arra van szükség, hogy az Európai Unió és a tagállamok együtt dolgozzanak és erősítsék egymás fellépését. Ilyen módon tud csak egységes választ adni az unió a kibontakozó humanitárius válságra" - hangsúlyozta a biztos.
Az első szakértői értékelések szerint ennek az összegnek a jelentős része minden bizonnyal Görögországnak fog jutni, amennyiben az Európai Parlament és az uniós tagállamok jóváhagyják a bizottsági javaslatot.
Valóra vált fenyegetés?
Ez az alap lehet az a támogatás, amellyel korábban Matteo Renzi olasz miniszterelnök is fenyegetőzött: Renzi korábban azt mondta, a fejlesztésekre szánt uniós támogatások csökkentését vonhatja maga után, ha a visegrádi országok nem vesznek részt a migrációs krízis hatékony kezelésében.