4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Még csak napok teltek el az új évből, de már megbukott az idei orosz központi költségvetés. A jelek arra mutatnak, hogy Putyin ki akar egyezni a Nyugattal Ukrajna ügyében a szankciók feloldása fejében. Ha az oroszok visszavonulót fújnak a Paksi bővítési projektből – amelyre Budapest már tízmilliárdokat költött –, azzal beütnék az utolsó koporsó-szöget a hazai Keleti Nyitás stratégiájába.

Hideg szelek fújnak az utóbbi hetekben Moszkvában. Bár a kormányzat 50 dolláros hordónkénti olajárral kalkulálta ki az idei központi költségvetést, az jelenleg 30 dolláron áll. Sőt, a jelek szerint a Kreml urai arra a meggyőződésre jutottak az elmúlt napokban, hogy az olajár visszapattanására a közeljövőben nincsen esély. Putyin a napokban elismerte, hogy az orosz gazdaság 3,8 százalékkal zsugorodott 2015-ben, az infláció pedig 12,7 százalék volt. Az orosz jegybank jelentése szerint a 2014-es 153 milliárd dollár után tavaly 58.9 milliárd dollár volt a nettó tőke-kiáramlás az országból.

Vlagyimir Putyin (MTI/EPA/Ria Novosztyi/Kreml/Pool/Alekszej Druginyin)

Az orosz GDP a 2013-as 2100 milliárd dollárról – amikor az ukrán krízis elkezdődött – az idei várható 1000 milliárd dolláros szintre zsugorodott. Az egy főre jutó GDP ugyanezen időszak alatt 15 000 dollárról 7 000 dollárra zuhant. Putyin idén eddig már nyilvánosan négy alkalommal nyilatkozott, és kérte a kormányt, az üzleti szektort és közvetlenül a lakosságot is, hogy „készüljön fel a legrosszabbra” is. A múlt héten hiába vártak a pénzükre az orosz nyugdíjasok Novoszibirszkben, a postán a legtöbbjükkel azt közölték, hogy nem fizetnek nekik, mert januárra nem kapták meg az átutalást.

Kurzusmódosítás Ukrajna ügyében

Káncz Csaba

Szembesülve a nyomasztóan nehéz gazdasági helyzettel, és Irán pozíciójavulását látva a karanténből kikerülvén, Moszkva a nyugati szankciók feloldásán kezdett dolgozni. Putyin a napokban a német Sildnek adott exkluzív interjújában arról beszélt, hogy megbízik Angela Merkelben, örülne, ha újra lennének G8-találkozók, és szeretné, ha normalizálódna Oroszország viszonya a NATO-val.

A Kreml urainak mintha az is derengeni kezdene, hogy az ukrán stratégiájuk nem működik: bár megszerezték a Krím-félszigetet, de Ukrajnát elvesztették. A katonai megoldás nem jelentett áttörést Donbaszban, mivel a Kreml nem dobott át olyan mennyiségű hadianyagot, amely a teljes győzelmet biztosította volna az országban. Ahogy pedig az idő halad, Moszkva ráhatása Kijevre – beleértve az energiát, adósságot és a kereskedelmet – egyre csökken.

Bennfentesek pozitív jelnek tartják, hogy Putyin a múlt év végén Borisz Grizlovot, egy igazi politikai nehézsúlyút – volt belügyminisztert – nevezte ki képviselőjének az ukrán béketárgyalásokra. Egy fontos olvasata lehet a kinevezésnek, hogy Moszkva komolyan óhajtja a megegyezést Kijevvel és mindkét fél számára elérhető kompromisszumra törekszik.

Szintén figyelemre méltó, hogy Victoria Nuland az USA külügyminisztériumának hírhedt magas rangú diplomatája a múlt héten Ukrajnáról folytatott beható tárgyalást Vladiszlav Szurkovval, Putyin egy másik közeli tanácsadójával Kalinyingrádban. Mindkét fél utólag konstruktívnak minősítette a tárgyalásokat. Egyes források szerint Moszkva kiemelt jogosítványokkal rendelkező autonómiát akar látni a Donbasz régiója számára.

A hazai vonatkozás

A magyar miniszterelnök február 17-én utazik Moszkvába az orosz fél kérésére, pontosan egy évvel azután, hogy Putyin látogatott Budapestre. A tárgyalásokon kardinális témának tekintett Paks II projekt számára nem kedvezőek az előjelek, orosz híradások nagyberuházások elhalasztásairól visszhangzanak. Szergej Sztorcsak pénzügyminiszter-helyettes pedig január 18-án kijelentette, hogy Moszkva fontolóra vette a külföldi kormányoknak szánt kölcsönök leállítását.

Anyagi gondokkal küzd a bővítési projekt hitelezésére kijelölt Vnyesekonombank is. A Bloomberg december végi jelentése szerint az állami pénzintézet részben azért került bajba, mert az orosz gazdaságon végiggyűrűző fizetési válság miatt egyre több vállalat képtelen hiteleinek törlesztésére, részben pedig azért, mert az orosz–ukrán konfliktus miatt tiltólistára került, és nem fér hozzá hitelezéshez is szükséges nyugati pénzpiacokhoz.

Ha az oroszok tényleg visszavonulót fújnak a Paksi bővítési projektből – amelyre Budapest már tízmilliárdokat költött –, azzal beütnék az utolsó koporsó-szöget a hazai Keleti Nyitás stratégiájába. Eddig ugyanis így állnak a kormányzat által felépített keleti front pozíciói: az azeri és kazah valuták összeomlottak az elmúlt fél évben, ugyanezen időszak alatt a török elnök polgárháború szélére sodorta az országát, a kínaiak pedig felkészültek gazdaságuk kemény földet-érésére.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG