4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Még csak napok teltek el az új évből, de már megbukott az idei orosz központi költségvetés. A jelek arra mutatnak, hogy Putyin ki akar egyezni a Nyugattal Ukrajna ügyében a szankciók feloldása fejében. Ha az oroszok visszavonulót fújnak a Paksi bővítési projektből – amelyre Budapest már tízmilliárdokat költött –, azzal beütnék az utolsó koporsó-szöget a hazai Keleti Nyitás stratégiájába.

Hideg szelek fújnak az utóbbi hetekben Moszkvában. Bár a kormányzat 50 dolláros hordónkénti olajárral kalkulálta ki az idei központi költségvetést, az jelenleg 30 dolláron áll. Sőt, a jelek szerint a Kreml urai arra a meggyőződésre jutottak az elmúlt napokban, hogy az olajár visszapattanására a közeljövőben nincsen esély. Putyin a napokban elismerte, hogy az orosz gazdaság 3,8 százalékkal zsugorodott 2015-ben, az infláció pedig 12,7 százalék volt. Az orosz jegybank jelentése szerint a 2014-es 153 milliárd dollár után tavaly 58.9 milliárd dollár volt a nettó tőke-kiáramlás az országból.

Vlagyimir Putyin (MTI/EPA/Ria Novosztyi/Kreml/Pool/Alekszej Druginyin)

Az orosz GDP a 2013-as 2100 milliárd dollárról – amikor az ukrán krízis elkezdődött – az idei várható 1000 milliárd dolláros szintre zsugorodott. Az egy főre jutó GDP ugyanezen időszak alatt 15 000 dollárról 7 000 dollárra zuhant. Putyin idén eddig már nyilvánosan négy alkalommal nyilatkozott, és kérte a kormányt, az üzleti szektort és közvetlenül a lakosságot is, hogy „készüljön fel a legrosszabbra” is. A múlt héten hiába vártak a pénzükre az orosz nyugdíjasok Novoszibirszkben, a postán a legtöbbjükkel azt közölték, hogy nem fizetnek nekik, mert januárra nem kapták meg az átutalást.

Kurzusmódosítás Ukrajna ügyében

Káncz Csaba

Szembesülve a nyomasztóan nehéz gazdasági helyzettel, és Irán pozíciójavulását látva a karanténből kikerülvén, Moszkva a nyugati szankciók feloldásán kezdett dolgozni. Putyin a napokban a német Sildnek adott exkluzív interjújában arról beszélt, hogy megbízik Angela Merkelben, örülne, ha újra lennének G8-találkozók, és szeretné, ha normalizálódna Oroszország viszonya a NATO-val.

A Kreml urainak mintha az is derengeni kezdene, hogy az ukrán stratégiájuk nem működik: bár megszerezték a Krím-félszigetet, de Ukrajnát elvesztették. A katonai megoldás nem jelentett áttörést Donbaszban, mivel a Kreml nem dobott át olyan mennyiségű hadianyagot, amely a teljes győzelmet biztosította volna az országban. Ahogy pedig az idő halad, Moszkva ráhatása Kijevre – beleértve az energiát, adósságot és a kereskedelmet – egyre csökken.

Bennfentesek pozitív jelnek tartják, hogy Putyin a múlt év végén Borisz Grizlovot, egy igazi politikai nehézsúlyút – volt belügyminisztert – nevezte ki képviselőjének az ukrán béketárgyalásokra. Egy fontos olvasata lehet a kinevezésnek, hogy Moszkva komolyan óhajtja a megegyezést Kijevvel és mindkét fél számára elérhető kompromisszumra törekszik.

Szintén figyelemre méltó, hogy Victoria Nuland az USA külügyminisztériumának hírhedt magas rangú diplomatája a múlt héten Ukrajnáról folytatott beható tárgyalást Vladiszlav Szurkovval, Putyin egy másik közeli tanácsadójával Kalinyingrádban. Mindkét fél utólag konstruktívnak minősítette a tárgyalásokat. Egyes források szerint Moszkva kiemelt jogosítványokkal rendelkező autonómiát akar látni a Donbasz régiója számára.

A hazai vonatkozás

A magyar miniszterelnök február 17-én utazik Moszkvába az orosz fél kérésére, pontosan egy évvel azután, hogy Putyin látogatott Budapestre. A tárgyalásokon kardinális témának tekintett Paks II projekt számára nem kedvezőek az előjelek, orosz híradások nagyberuházások elhalasztásairól visszhangzanak. Szergej Sztorcsak pénzügyminiszter-helyettes pedig január 18-án kijelentette, hogy Moszkva fontolóra vette a külföldi kormányoknak szánt kölcsönök leállítását.

Anyagi gondokkal küzd a bővítési projekt hitelezésére kijelölt Vnyesekonombank is. A Bloomberg december végi jelentése szerint az állami pénzintézet részben azért került bajba, mert az orosz gazdaságon végiggyűrűző fizetési válság miatt egyre több vállalat képtelen hiteleinek törlesztésére, részben pedig azért, mert az orosz–ukrán konfliktus miatt tiltólistára került, és nem fér hozzá hitelezéshez is szükséges nyugati pénzpiacokhoz.

Ha az oroszok tényleg visszavonulót fújnak a Paksi bővítési projektből – amelyre Budapest már tízmilliárdokat költött –, azzal beütnék az utolsó koporsó-szöget a hazai Keleti Nyitás stratégiájába. Eddig ugyanis így állnak a kormányzat által felépített keleti front pozíciói: az azeri és kazah valuták összeomlottak az elmúlt fél évben, ugyanezen időszak alatt a török elnök polgárháború szélére sodorta az országát, a kínaiak pedig felkészültek gazdaságuk kemény földet-érésére.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vannak, akik fityiszt mutatnak Trump vámjainak
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 16:20
A Fidelity szerint továbbra is bőséges lehetőség kínálkozik a közép- és kelet-európai részvénypiacokon.
Makro / Külgazdaság Szabadesésben az ország életbiztosítása
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 15:49
Állami milliárdok, ipari zuhanás – nem tér magához az akkugyártás.
Makro / Külgazdaság Öt nap alatt szétkapkodták a kkv-k az állami százmilliárdokat
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 14:41
Egy hét alatt kimerült az EXIM Jövő Exportőrei Forgóeszközhitelének keretösszege.
Makro / Külgazdaság Egyre pesszimistább a hazai gazdasággal kapcsolatban a CIB Bank
Herman Bernadett | 2025. május 15. 14:12
  A kereskedelempolitikai feszültségek miatt rendkívül nagy bizonytalanság jellemzi a külső gazdasági környezet alakulását 2025-ben, amely a magyar gazdaság teljesítményére is rányomhatja a bélyegét – vélik a CIB Bank elemzői. A korábban vártnál jóval szerényebb – kevéssel egy százalék feletti – ütemben növekedhet a magyar GDP.   
Makro / Külgazdaság Ezért sem lenne rossz, ha már lenne eurónk
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 13:55
Az euróövezet ipari termelése éves és havi szinten egyaránt gyorsuló ütemben nőtt márciusban.
Makro / Külgazdaság Ez a harc lehet a végső a vergődő Nissannál?
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 11:22
A Nissan új vezérigazgatója ugyan brutális átalakítási tervvel próbálja megmenteni a súlyos válságban lévő autógyártót, ám szakértők szerint a kísérlet kétesélyes.
Makro / Külgazdaság Felébredtek a britek
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 10:06
A brit gazdaság a vártnál kissé gyorsabban növekedett 2025 első negyedévében azt követően, hogy 2024 második felében nem sok életjelet mutatott. Szakértők szerint nem tart sokáig a lelkesedés.
Makro / Külgazdaság Brüsszel megszorongathatja Trumpot
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 09:09
Amióta Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke kirobbantotta vámháborúját, azt találgatják a szakértők, mely ágazatok bukhatják a legnagyobbat rajtuk. Amerikának van egy gyenge pontja.
Makro / Külgazdaság Hiába az eredeti terv: Trump és Putyin egyelőre nem áll kézen fogva a fotósok elé
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 08:31
Vlagyimir Putyin kihagyja az Oroszország és Ukrajna közti tűzszüneti tárgyalásokat, amivel egyben Donald Trump amerikai elnök is elvesztette az esélyt, hogy találkozzon vele. 
Makro / Külgazdaság Új intézkedésre készül Putyin
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 07:07
Orosz sajtóértesülések szerint a moszkvai kormány arra készül, hogy visszahozza a szovjet idők egyik jellegzetes intézkedését, az import korlátozását, ami persze nem lehet ugyanolyan, mint régen.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG