4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Miközben Erdogan katonailag és diplomáciailag egyre jobban beszorul Észak-Szíriában, Putyin közvetítést ajánlott fel Ankara és Damaszkusz között, Washington pedig NATO-szankciókat követel. Szijjártó Péter újonnan üzenetet küldött hazánk euroatlanti szövetségeseinek, hiszen tegnap az uniós külügyminiszterek luxemburgi tanácsülése helyett a Türk Tanács külügyminiszteri ülésén vett részt Bakuban. Káncz Csaba jegyzete.
Idénymunkások gyapotot szednek a török-szír határ török oldalán, miközben a háttérben a török hadsereg járművei vonulnak Észak-Szíria felé. EPA/SEDAT SUNA

Az amerikai szankciós félelmek miatt az utóbbi órákban esett a török líra, a Lyxor MSCI török ETF pedig tegnap 6,5 százalék körüli mínuszban tartózkodott. Donald Trump amerikai elnök a kurdok elárulása miatt komoly ellenszélbe került az amerikai médiában és még saját párttársai részéről is, így az elmúlt órákban bejelentette, hogy visszaemeli 50 százalékra a török acéltermékekre kivetett vámtételeket, egyben szankciókat vezet be török miniszterekre. Az amerikai kereskedelmi minisztérium egyidejűleg felfüggeszti tárgyalásait egy 100 milliárd dolláros kereskedelmi egyezményről Ankarával.

A New York Times pedig az elmúlt órákban jelentette, hogy a Pentagon az incirliki katonai bázison tárolt 50 taktikai nukleáris töltetet „Erdogan túszának tekinti” és megkezdődtek az evakuáció előkészületei.   Az amerikai védelmi miniszter eközben történelmi jelentőségű NATO-szankciókat követel Törökország ellen.

Szijjártó a türk testvéreknél

Szintén tegnap az EU tagállamai megállapodtak abban, hogy egyetlen ország sem szállít fegyvereket Törökországnak, miközben a spanyolok is megfenyegették Ankarát, hogy januárban hazaviszik a Patriot ütegüket az incirliki katonai bázisról, ha elfajul a helyzet a török invázió miatt.

Tegnap kivételesen nem érkeztek hírek Budapest diplomáciai szabotázs akciójáról Erdogan szárnysegédjeként.  De azért Szijjártó Péter miniszter újonnan üzenetet küldött hazánk euroatlanti szövetségeseinek, hiszen tegnap az uniós külügyminiszterek luxemburgi tanácsülése helyett a Türk Tanács külügyminiszteri ülésén vett részt Bakuban.

Irán a szír hadsereget támogatja

Káncz Csaba

A szíriai kurdok és a damaszkuszi kormány vasárnap állapodtak meg arról, hogy a hadsereg alakulatokat küld a török határ menti térségbe, hogy segítsen a Szíriai Demokratikus Erőknek (SDF) a török offenzíva megállításában. A szíriai kormánycsapatok tegnap bevonultak Tabkába, Rakkába és az amerikai katonák által elhagyott, a török-szíriai határ közelében levő Mánbidzs városba. De nemcsak Damaszkusz készül fel az ellentámadásra.

Irán is – amely az elmúlt években több tízezer katonát és drónokat dobott át Szíriába – jelezte, hogy a szír hadsereget támogatja.  Ali Hámenei, Irán legfelsőbb vezetőjének tanácsadója közölte a szír nagykövettel, hogy Teherán támogatja Szíria szuverenitását és területi integritását, egyben a török erők visszavonására szólított fel.

Irán valójában amiatt aggódik, hogy a török területfoglalás miatt megszűnhet az ellenőrzése azon észak-szíriai folyosó felett, amely összeköti Teheránt a libanoni síita Hezbollah szövetségesekkel.

Putyin középpontba helyezi magát

Legalább ennyire érdekes fejlemény, hogy Putyin a jelek szerint ki akarja használni saját pozícióinak javítására a kaotikus amerikai visszavonulást és török martalócok brutalitását. Erdogannak szüksége is lesz a diplomáciai segítségre, hiszen katonai agressziójával elérte azt, ami eddig elérhetetlennek tűnt: az arab világ összes országa teljes egységbe forrva ítéli el a neo-ottomán elnök lépését.

Lavrov orosz külügyminiszter már le is szögezte, hogy Moszkva közvetíteni akar Damaszkusz és Ankara között.  Putyin most olyan nemzetközi vezetőként pozicionálhatja magát, aki képes „határt szabni” Erdogan ambícióinak Szírián belül.  A Kreml még a beavatkozás előtt közölte Ankarával, hogy csak egy korlátozott területi kiterjedésű és időtartamú katonai intervenciót tolerál.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Csak remélhetjük, velünk is azt teszik az amerikaik, mint a németekkel
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 10:20
Megerősítette Németország lehetséges legjobb osztályzatát a Moody's, amely május végén dönt Magyarország hitelminősítéséről.
Makro / Külgazdaság Elképesztő, mi történik a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:13
A közép- és kelet-európai régión belül a gázolaj már csak Ausztriában drágább, mint nálunk – derül ki a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk friss Mfor Üzermanyagár-figyelőjéből.
Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG