4p
Miközben Erdogan katonailag és diplomáciailag egyre jobban beszorul Észak-Szíriában, Putyin közvetítést ajánlott fel Ankara és Damaszkusz között, Washington pedig NATO-szankciókat követel. Szijjártó Péter újonnan üzenetet küldött hazánk euroatlanti szövetségeseinek, hiszen tegnap az uniós külügyminiszterek luxemburgi tanácsülése helyett a Türk Tanács külügyminiszteri ülésén vett részt Bakuban. Káncz Csaba jegyzete.
Idénymunkások gyapotot szednek a török-szír határ török oldalán, miközben a háttérben a török hadsereg járművei vonulnak Észak-Szíria felé. EPA/SEDAT SUNA

Az amerikai szankciós félelmek miatt az utóbbi órákban esett a török líra, a Lyxor MSCI török ETF pedig tegnap 6,5 százalék körüli mínuszban tartózkodott. Donald Trump amerikai elnök a kurdok elárulása miatt komoly ellenszélbe került az amerikai médiában és még saját párttársai részéről is, így az elmúlt órákban bejelentette, hogy visszaemeli 50 százalékra a török acéltermékekre kivetett vámtételeket, egyben szankciókat vezet be török miniszterekre. Az amerikai kereskedelmi minisztérium egyidejűleg felfüggeszti tárgyalásait egy 100 milliárd dolláros kereskedelmi egyezményről Ankarával.

A New York Times pedig az elmúlt órákban jelentette, hogy a Pentagon az incirliki katonai bázison tárolt 50 taktikai nukleáris töltetet „Erdogan túszának tekinti” és megkezdődtek az evakuáció előkészületei.   Az amerikai védelmi miniszter eközben történelmi jelentőségű NATO-szankciókat követel Törökország ellen.

Szijjártó a türk testvéreknél

Szintén tegnap az EU tagállamai megállapodtak abban, hogy egyetlen ország sem szállít fegyvereket Törökországnak, miközben a spanyolok is megfenyegették Ankarát, hogy januárban hazaviszik a Patriot ütegüket az incirliki katonai bázisról, ha elfajul a helyzet a török invázió miatt.

Tegnap kivételesen nem érkeztek hírek Budapest diplomáciai szabotázs akciójáról Erdogan szárnysegédjeként.  De azért Szijjártó Péter miniszter újonnan üzenetet küldött hazánk euroatlanti szövetségeseinek, hiszen tegnap az uniós külügyminiszterek luxemburgi tanácsülése helyett a Türk Tanács külügyminiszteri ülésén vett részt Bakuban.

Irán a szír hadsereget támogatja

Káncz Csaba

A szíriai kurdok és a damaszkuszi kormány vasárnap állapodtak meg arról, hogy a hadsereg alakulatokat küld a török határ menti térségbe, hogy segítsen a Szíriai Demokratikus Erőknek (SDF) a török offenzíva megállításában. A szíriai kormánycsapatok tegnap bevonultak Tabkába, Rakkába és az amerikai katonák által elhagyott, a török-szíriai határ közelében levő Mánbidzs városba. De nemcsak Damaszkusz készül fel az ellentámadásra.

Irán is – amely az elmúlt években több tízezer katonát és drónokat dobott át Szíriába – jelezte, hogy a szír hadsereget támogatja.  Ali Hámenei, Irán legfelsőbb vezetőjének tanácsadója közölte a szír nagykövettel, hogy Teherán támogatja Szíria szuverenitását és területi integritását, egyben a török erők visszavonására szólított fel.

Irán valójában amiatt aggódik, hogy a török területfoglalás miatt megszűnhet az ellenőrzése azon észak-szíriai folyosó felett, amely összeköti Teheránt a libanoni síita Hezbollah szövetségesekkel.

Putyin középpontba helyezi magát

Legalább ennyire érdekes fejlemény, hogy Putyin a jelek szerint ki akarja használni saját pozícióinak javítására a kaotikus amerikai visszavonulást és török martalócok brutalitását. Erdogannak szüksége is lesz a diplomáciai segítségre, hiszen katonai agressziójával elérte azt, ami eddig elérhetetlennek tűnt: az arab világ összes országa teljes egységbe forrva ítéli el a neo-ottomán elnök lépését.

Lavrov orosz külügyminiszter már le is szögezte, hogy Moszkva közvetíteni akar Damaszkusz és Ankara között.  Putyin most olyan nemzetközi vezetőként pozicionálhatja magát, aki képes „határt szabni” Erdogan ambícióinak Szírián belül.  A Kreml még a beavatkozás előtt közölte Ankarával, hogy csak egy korlátozott területi kiterjedésű és időtartamú katonai intervenciót tolerál.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rohamoznak a török cégek Moszkvában, és nyernek is
Elek Lenke | 2024. szeptember 7. 17:31
A nyugati márkák kivonulása Oroszországból fellendítette a török textilipart.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor elárulta, Keletre vagy Nyugatra nyitna-e
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 7. 16:33
A kötcsei piknikre érkező Orbán Viktor elárulta, miről fog beszélni zárt körben, és válaszolt pár újságírói kérdésre is.
Makro / Külgazdaság Lehetett volna nagyobb áresés a kutakon?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 7. 13:17
Kisebb áresést láthattunk a hazai kutakon, pedig a nemzetközi tőzsdei árak alapján akár komolyabb csökkenés is lehetett volna. Tovább mérséklődhet az üzemanyagok ára a jövő héten.
Makro / Külgazdaság Ezt mondták Amerikában a magyar jenkötvényekről
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 7. 08:34
Befektetésre ajánlott, stabil kilátású osztályozással látta el a Moody’s a jenben kibocsátott 3 és 10 éves futamidejű magyar állampapírokat. Pozitívan értékelték az államháztartási konszolidációt, kockázat viszont a viharos EU-kapcsolat, illetve a részben felfüggesztett uniós pénzek kérdése.
Makro / Külgazdaság Brüsszelből a magyar kormánynak is üzentek Kínával kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 18:29
Már a belgák szerint is túl erős a függés az ázsiai óriástól.
Makro / Külgazdaság Csaba László: A NER vezető rétege bizonyos szempontból emlékeztet a kínai vezetőségre (videó)
Csabai Károly | 2024. szeptember 6. 15:06
Ezzel a közgazdász, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja a Klasszis Klubban arra utalt, hogy az Orbán-kormány hangosan hirdet bizonyos elveket, amelyeket nem feltétlenül vesz komolyan - elég csak a családpolitikájukra gondolni. A beszélgetés során Csaba László egyebek mellett elmondta, miért nem igaz az a kormányzati állítás, miszerint most már itt a fellendülés, minden jó lesz, minden mutató javul. Valamint azt is, hogy helyes-e az a megközelítés, miszerint a belső piac növekedése képes ellensúlyozni a külpiacok gyenge teljesítményét, s - látva a zsákutcába került európai gazdaságot - tudunk-e függetlenedni annak legerősebb tagjától, Németországtól. A Klasszis Klub 4. évfolyamának 58. adását most visszahallgathatja.
Makro / Külgazdaság Nagy ígéretet tett Szijjártó Péter
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 11:32
Szijjártó Péter Kisinyovban tartott közös sajtótájékoztatót moldáv kollégájával, ahol szóba került Moldova európai Uniós csatlakozása is.
Makro / Külgazdaság Miért nem lő ki a magyar gazdaság?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 10:45
Bod Péter Ákos elemezte a hazai gazdasági mutatók hátterét.
Makro / Külgazdaság Itt az újabb üzemanyagár-változás, ez mindenkit érint
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 10:04
Ismét változik a benzin és a dízel nagykereskedelmi ára is.
Makro / Külgazdaság A lengyel jegybank idén már nem enyhít
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 09:13
A lengyel jegybak szerint az infláció a jövő év elejéig még emelkedni fog, ezt követően lehetséges újabb alapkamatvágás.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG