Új javaslat
Skócia mindazonáltal a héten egy új javaslatot fog benyújtani arra az esetre, hogy az ország teljes szakítás nélkül is az egységes európai piac része maradhasson akkor is, ha az Egyesült Királyság többi része kikerülne onnan, mondta el Sturgeon a Financial Times-nak nyilatkozva. Ez egy kompromisszumos megoldás lehet, jóllehet Theresa May brit kormányfő korábban hallani sem akart ilyesmiről.
A függetlenség, de…
Sturgeon véleménye szerint a legjobb megoldás az lenne, ha Skócia az Európai Unió teljes jogú tagja lenne független államként, mivel a skótok a júniusi népszavazáson az Unióban maradás mellett szavaztak, de Anglia a maga többségével mégis kirángatná őket. A függetlenség mindenesetre megmarad opcióként arra az esetre, ha nem sikerülne olyan megoldást találni, ha Skócia számára elfogadható.
Időzítés
Az ultimátum időzítése nem véletlen, hisz Theresa Maynek lassan döntenie kell, hogy mit kezd az egységes piaccal, miközben egyre inkább hallatják a hangjukat mind a maradást, mind a távozást pártoló erők. A hasadás már saját pártjában is jelentkezik, hisz Liam Fox külkereskedelemért felelős miniszter teljes szakítást követel Brüsszellel, George Osborne korábbi pénzügyminiszter viszont a Bloomberg szerint figyelmeztetett, hogy az Egyesült Királyságnak a lehető legszorosabb kapcsolatot kell fenntartania az Európai Unióval.
May korábban megígérte, hogy konzultálni fog Skócia, Wales és Észak-Írország vezetőivel, mielőtt egységes brit álláspontot alakít ki a Brüsszellel vélhetően jövő tavasszal kezdődő tárgyalásokra. Nicola Sturgeon azt szeretné, ha az Egyesült Királyság egésze az egységes piacon maradna, vámmentes kereskedelemmel úgy, hogy a bankoknak is megmaradjon az a joga, hogy szolgáltatást nyújthassanak mind a 28 tagállamban.
Két lovat egy fenékkel
A skót első miniszter úgy fogalmazott, hogy ha ez nem valósul meg, Skócia akkor is az európai egységes piac része akar maradni, de nem az Egyesült Királyságé helyett, hanem azzal együtt. Ezzel nyilván arra a korábbi londoni fenyegetésre utalt, hogy kilép az Egyesült Királyságból, akkor az Angliával fennálló szabadkereskedelem sem feltétlenül marad meg. Így most vélhetően egy hibri megoldási javaslat készül, amiben Skócia adott esetben egy fenékkel ülné meg a két lovat.