Az alapblog.hu-n megszólaltatott vezető kínai közgazdasági szakértő szerint a külvilág számára látható Kína csalóka és sok tekintetben nem is engedi láttatni a valóságot. A Time Magazin által a világkereskedelmi jog tíz legismertebb kínai szakértője közé sorolt Guan An-pang professzor szerint kétséges, hogy hazája képes-e egyáltalán komolyan hozzájárulni az euró körüli válság megoldásához. Úgy véli, hogy Kína nem tekinthető igazi pénzügyi, gazdasági, politikai hatalomnak.
Az ország fő problémája a tömeges szegénység, hiszen mintegy 300 millióan élnek csöppet sem jobb körülmények közt, mint az átlagos afrikaiak. Kína másik hatalmas gondja, amely korlátozza, hogy segítsen az euróválság megoldásában: az ingatlanpiac összeomlásának veszélye, a tartományi kormányokat sújtó belső hitelválság, a dollár százmilliárdokra rúgó, behajthatatlan kölcsönök.
A professzor kifejezetten veszélyesnek tartja a kínai gazdaság lassulását, amely idén legfeljebb 5 százalék körüli GDP-t produkál és ez visszahat a globális növekedésre is. Óvott attól is, hogy bárki elhiggye a hivatalosan publikált inflációs adatokat, mert a közzétett 6-7 százalékos drágulás mértéke a hétköznapokban el fogja érni idén a 12-15 százalékot.
A teljes interjút elolvashatják az alapblog.hu oldalon.