Török katonai szemle Kemal Atatürk mauzóleumánál. Fotó: EPA/Tumay Berkin |
Hadgyakorlatot kezdett hétfőn a török haderő az Irakkal határos délkelet-törökországi Sirnak tartományban, Silopi körzetében - közölte a török vezérkar. Az időzítés persze nem véletlen: az autonóm észak-iraki Kurdisztán régió egy hét múlva, szeptember 25-én függetlenségi népszavazást tervez tartani.
Ankara ellenzi a referendumot, mert szerinte az iraki Kurdisztán önállósodása felélénkítené a Törökországban élő többmilliós kurd kisebbség önállósodási törekvéseit.
Míg Irak sokáig tehetetlen volt az Iszlám Állammal szemben, a kurdok felszabadították saját területeiket, sőt még az arabok lakta iraki területek, például Moszul visszaszerzésében is segítettek. Így most is teljesen független államként működnek, de nincs meg ennek nemzetközi elismerése, a térképekre így nem kerül fel a kurd állam. A háttérről itt írtunk legutóbb >> |
A PKK ellen is tovább harcolnak
A törökországi kurdok függetlenségéért 1984 óta fegyveres felkelést folytató Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) főhadiszállása az észak-iraki Kandil-hegységben található. A PKK-t Törökország mellett az Egyesült Államok és az Európai Unió is terrorszervezetnek nyilvánította. A török biztonsági erők és a szakadárok között zajló konfliktusban eddig csaknem 50 ezer ember vesztette életét. A török vezérkar hétfőn azt írta: a mostani hadgyakorlattal párhuzamosan folytatódik a térségben a PKK elleni harc is.
Ha a függetlenségre szavaznak, jönnek az iraki katonák
Recep Tayyip Erdogan török államfő pénteken jelezte: Ankara a török nemzetbiztonsági tanács és a kabinet szeptember 22-i ülését követően fogja közölni hivatalos álláspontját. A török elnök vasárnap indult el New Yorkba az ENSZ Közgyűlésének éves tanácskozására. Indulása előtt arról beszélt, hogy fel fogja vetni a népszavazás kérdését a Donald Trump amerikai elnökkel, valamint Haider al-Abádi iraki kormányfővel folytatandó megbeszélésén. "Háromszázötven kilométer hosszú határunk van ott. Rokonaink élnek ott" - mondta Erdogan az iraki kurd regionális kormányzat ellenőrzése alatt álló területeken élő türkmén kisebbségre utalva.
Az iraki központi kormány alkotmányellenesnek tartja a kurd referendumot és szombaton katonai beavatkozással fenyegette meg Erbílt, arra az esetre, ha a népszavazás erőszakba torkollna és Irak egységét veszélyeztetné.
Ez gyakorlatilag azt jelenti: ha a kurdok a függetlenség mellett döntenek, katonai választ kapnak Iraktól - ebbe a képletbe most egy határmenti török hadsereg-szemle is bekerült.
Nagy divat a hadgyakorlat A hidegháború befejezése utáni időszak két legnagyobb hadgyakorlata zajlik le ebben a hónapban Európában. Ezek mindennél jobban érzékeltetik a Nyugat és Oroszország közötti bizalmatlanságot és feszültséget mind diplomáciai, mind katonai téren - korábbi elemzésünk >> |