1p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Surányi György szerint a fix árfolyamon történő végtörlesztés lehetőségének leggyengébb pontja nem a bankszektor vesztesége, hanem az egész nemzetgazdaság által elszenvedett veszteség
Surányi György, a Corvinus Egyetem tanára, az Intesa Sanpaolo közép-európai réegionális vezetője szerint a fix árfolyamon történő végtörlesztés lehetőségének leggyengébb pontja nem a bankszektor vesztesége, hanem az egész nemzetgazdaság által elszenvedett veszteség. A CIB Banknak van olyan ügyfele, aki 100 milliót nyert a végtörlesztésen.

A Gazdasági Rádió Nap Vendége című műsorában a volt jegybankelnök elmondta: akik visszafizetnek, azok jellemzően a bankok legjobb módú ügyfelei, akik az átlagosnál lényegesen több hitelt vettek fel, és még ezen felül is vannak - nekik vagy családjuknak - megtakarításaik. Példaként említette: a CIB Banknak van olyan ügyfele, aki több százmillió forint értékű hitelt fizetett vissza, amelynél 100 milliós nagyságrendű az az "ajándék", amit az illető az országgyűléstől kapott.

Ha az előzetes becslések válnak valóra, Surányi szerint az adósok családjait is beleértve körülbelül 5-600 ezer ember lesz az, aki a lehetőséggel jól jár. Ezzel szemben az az 5-600 ezer adós, aki nem tud végtörleszteni, épp a többiek végtörlesztése miatti elkerülhetetlen árfolyamesés miatt fog rosszabbul járni.

Nem csak azok a családok veszítenek azonban, akik devizahitelesek, és nem tudnak végtörleszteni, hanem az összes magyar adófizető: az államadósság 49 százaléka ugyanis devizában áll fenn. A forint leértékelődésekor a körülbelül 40 milliárd eurónyi adósság kamatkötelezettsége forintban megnövekszik. A döntés hatására Magyarország kockázata is megnövekedett, ettő a forintkamatok prémiuma is felfelé indult: nem csak devizában, hanem forintban is drágult a finanszírozás. Ha így maradnak a dolgok, jövőre 50-70 milliárd forintot fog fizetni a költségvetés, azaz a 10 millió magyar állampolgár.

Márpedig Surányi György szerint a forintnak a bejelentés óta felhalmozott gyengüléséből is 6-7 százalék összességében a végtörlesztés számlájára írható.

Az egyébként is veszteségesen működő bankok 20 százalékos végtörlesztési arány esetén 200-250 milliárd forintos további veszteséget lesznek kénytelenek elkönyvelni, ami még jó években is megyezik a teljes nyereséggel. Ez a bankoknak olyan tőkecsökkenéséhez vezet, ami a bankok hitelezési képességét erőteljesen korlátozza. Ha a hitelkínálat csökken, az a kamatok növekedéséhez vezet, így sem a vállalatok, sem a lakosság nem juthat megfelelő árú és mennyiségű hitelhez - ami a bankok elmaradó állampapír-vásárlásain keresztül a költségvetés lehetőségeit is szűkíti.

A gazdaság növekedése ezáltal sérül, kevesebb munkahely lesz, kevesebb jövedelemhez jutnak az emberek, kevesebb lesz az adó- és tb-bevétel, romlik a költségvetés helyzete, még nagyobb megszorításokat kell végrehajtani - tehát egy lefelé mutató spirálba kerül az egész gazdaság. Ennek hatásai fél év - háromnegyed éves távlatban látszanak majd meg - véli Surányi.

A helyzet kialakulásában felelőssége van azoknak a kormányoknak, akik 2001 és 2008 között hatalmas hiányt halmoztak fel; a Nemzeti Banknak, amely a forint védelmében folyamatosan emelte a kamatot, azt a benyomást keltve, hogy nyugodtan eladósodhatunk devizában, a jegybank úgysem engedi elszállni az árfolyamot.

Súlyos felelőssége van a bankoknak is: az igazi hiba, hogy az eurón kívül svájci frankot is adtunk - fogalmazott Surányi. Az euró/forint árfolyamnak több meghatározó hatása is van a magyar gazdaságra, az euró/svájci franknak azonban nincs, és nekünk sincs semmi hatásunk arra, hogy ez hogyan alakul. A bankok azt a hibát is elkövették, hogy az árazásnál a válság indulásakor a megnövekedő költségeket a fennálló hitelállományon is érvényesítették, nem csak az új hiteleknél, ez nem volt helyes - mondta Surányi.

Felelőssége van a hitelfelvevőknek is, leszámítva azokat, akik a válság miatt veszítették el a munkájukat, és csak olyan állást találnak, ami jelentős keresetcsökkenést jelent. Sokan vannak azonban azok is, akik jelentősen túlnyújtózkodtak a takarón, és olyan mértékben adósodtak el, ami a bekövetkező váratlan események nélkül is helytelen lett volna - mondta Surányi a Gazdasági Rádióban.

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG