Csütörtökön értékelnek
A helyzet értékelésére az első hivatalos fórum április 24-én adódhat, amikor a pert kezdeményező Országos Takarékszövetkezeti Szövetség évi rendes közgyűlését tartja. Mint ismert, a takarékok is meghasonlottak az elmúlt hónap történései nyomán, egy részük elfogadta az intézkedéseket, sőt részese is lett a Takarékbank többségi részesedését megvásárlására gründolt Magyar Takarék Zrt.-nek, ám a hírek szerint a takarékok többsége kitartott azon álláspont mellett, hogy fel kell lépni a jogtalanság ellen.
Az ügyben most a Privátbankárnak nyilatkozó érintettek a bíróság döntése alapján helyes útnak nevezték, hogy – elkerülve a politikai csatározást – következetesen a jogi út mellett tartottak ki. A mostani döntés nyomán az érintettek kínosan ügyelnek arra, hogy milyen véleményt fogalmazott meg végül is a bíróság. Míg az MTI tudósítása szerint a Fővárosi Törvényszék a szövetkezeti hitelintézetek integrációjáról szóló törvény megsemmisítését kéri, a lapunknak nyilatkozók szerint a határozat szövegének átvételéig pontosabb úgy fogalmazni, hogy a bíró az Alkotmánybíróság vizsgálatát kéri amiatt, hogy vizsgálja meg a tavaly nyáron hozott integrációs törvény alkotmányellenességét. A bíró szerint a törvény sérti a tulajdonjogot, a jogállamiságot és a versenyt, de ezt csak az Alkotmánybíróság mondhatja ki.
Nem egyszerű az ügy
Azt, hogy korántsem egyszerű kérdésről van szó, mindennél jobban jelzi, hogy az Alkotmánybíróság a héten egy egész napon keresztül kizárólagosan tárgyalta a témában született beadványt – ez volt a témában a második ülés.
A bíróság indoklása szerint nemcsak a szerződési szabadságot sérti a törvény, hanem a tisztességes gazdasági versennyel sem fér össze, hiszen az állam a jogalkotási erőfölényét kihasználva juttat piaci pozícióhoz egy szereplőt. E tekintetben alapvető kérdés, hogy lehet-e azonos részvényekkel rendelkező tulajdonosokat eltérő szabályok szerint kezelni – jogi szakértők szerint ez az egyik leggyengébb pontja a törvénynek. E tekintetben nehezen indokolható, hogy miért zárták el a takarékok lehetőségét arra, hogy részvényarányuknak megfelelő módon részt vegyenek a Takarékbank tőkeemelésében.
A személyi szabadság korlátozásaként fogható fel az is, hogy a törvény lehetetlenné tette a takarékszövetkezetek alap-részjegy tulajdonosainak, hogy joguk legyen rendelkezni a tulajdonuk felett.A bíróság véleménye szerint bár a hasznosság, a bankszektor biztonsága és a szövetkezeti rendszer átalakítása fontos szempontok, de ezek nem tekinthetőek olyan alapjognak vagy alkotmányos értéknek, amelynek védelme felülírhatna alkotmányos alapjogokat.
90 napon belül lehet döntés
A törvényszék bírája pénteken jelentette be, hogy az Alkotmánybírósághoz fordul, annak a pernek a tárgyalásán, amelyet az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség (OTSZ) és egy magánszemély indított a magyar állam és társai ellen jogalkotással okozott kár megtérítésére. Az Alkotmánybíróság 90 napon belül dönt a törvényszék indítványáról.