4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Félév alatt 278,8 milliárdos veszteséget mutat a hazai bankszektor mérlege köszönhetően a devizahiteles perek miatti céltartalékolásnak. Pedig a hitelezés beindulni látszik és a fizetési fegyelem is javult.

Brutális, 355,6 milliárd forintos adózás előtti veszteséget könyveltek el a hazai hitelintézetek az idei év II. negyedévében, amivel a féléves teljesítmény 278,8 milliárdos mínuszt mutat. A jegybank adatai szerint a főbb üzleti sorokon javítani tudott a bankrendszer: a nettó kamateredmény 0,5 százalékkal 480,3 milliárd forintra nőtt, a működési költségek másfél százalékkal, 336,1 milliárdra csökkentek.

A jutalékeredmény 20,6 százalékkal 221,1 milliárdra növekedett - igaz, ez utóbbi döntően a tranzakciós illetéknek tudható be. Ennek "ellensúlyozása", hogy az egyéb nem kamateredmény soron hasonló mértékben, 21,6 százalékkal, 300,7 milliárdra nőtt a mínusz  - itt és a 103,7 milliárdos ráfordítások terhére elszámolt adó soron került visszaírásra a bevétel, amit visszautaltak a költségvetésbe. Mindennek összesítésével a nem kamateredmény soron a 46,8 milliárdos szektorszintű adat 5,5 százalékos visszaesést mutat - ami valahol azt is mutatja, hogy a tranzakciós illeték áthárítása messze nem 100 százalékos.

Javuló hitelportfolió

A június végi 17858,7 milliárdos hitelállomány az előző évihez képest 3,8 százalékos visszaesést mutat, ám a decemberi szintekhez képest lényegében megállt a hosszú évek óta tartó csökkenés. A hitelminőség ugyanakkor számottevően javult: 3974,9 milliárdos késedelmes állomány a teljes hitelállományon belül már "csak" 22,3 százalékos arányt képvisel, szemben az egy évvel ezelőtti 23,9 és az év végi 23,4 százalékos szinthez képest és a követelések korosodása is javulást mutat. A 90 napon túl késedelmes hitelek aránya az összes hitelállományban a március végi 14,5 százalékról 14,1 százalékra mérséklődött. A pénzintézetek által megképzett értékvesztési állomány éves szinten a hitelállomány csökkenésénél 50 százalékkal kisebb mértékben csökkent, ennek kapcsán a fedezettségi állomány az egy évvel ezelőtti 10,4 százalékhoz képest 10,8 százalékra javult a teljes hitelállományra vetítve.

A betétoldalon nincs ok az örömre. Bár a 14634 milliárdos június végi adat mindössze 0,2 százalékos csökkenést mutat az egy évvel ezelőtti bázishoz képest, ám az év végi szintekhez képest már 1,7 százalékos a visszarendeződés, s ennél is komolyabb gondot jelez, hogy a fixebb, lakossági betétekből közel 700 milliárd forint tűnt el.

Az állomány-leépülések nyomán a bankrendszer mérlegfőösszege a II. negyedévben 2,8, féléves időtávban pedig 2,3 százalékkal 30443,4 milliárd forintra csökkent.

Ez csak a kezdet

Ami ugyanakkor a példa nélkül álló veszteséget összehozta, az a devizahitel-perek miatti céltartalékolás. A fentiek okán az értékvesztés és kockázati céltartalék képzés 260,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi 124 milliárdos bázist. A 447,5 milliárdos céltartalék ugyanakkor nem a végleges, mivel a bankok eltérő módon képezték a céltartalékot: zömük csak az árfolyamrés-visszaírás kapcsán fizetendővé váló tételt tüntették fel a II. negyedéves adatokban, s sokan még a jegybank elszámolási iránymutatásait sem fogadták meg ezzel kapcsolatban. volt ugyanakkor példa olyan hitelintézetre (OTP) amely mind az árfolyamrés, mind az egyoldalú kamatemelésekkel kapcsolatos tételeket már letartalékolta, ráadásul a jegybanki iránymutatásnak megfelelő számokkal.

Megtérülés? - felejtse el!

Összességében az első félév során 132 hitelintézet tudott nyereségről számot adni - nekik az összesített eredményük 315,6 milliárd forint volt -, míg 37 piaci szereplő (döntően bankok) összesen 315,6 milliárdos veszteségért felel. A veszteség nyomán a szektor átlagos tőkemegfelelési mutatója a március végi 19,5 százalékról 17,4 százalékra csökkent. Az eszközarányos nyereség (ROA) a márciusi 0,3 százalékról mínusz 0,7 százalékra esett, a tőkejövedelmezőség (ROE) mutató pedig 3,4 százalékról  -7,3 százalékra zuhant.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Hatalmas bírságot szabott ki kilenc biztosítóra a jegybank
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 10:53
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) összesen 103 millió forint bírságot szabott ki kilenc biztosítóra.
Pénzügyi szektor „A készpénz szerepét újra kell gondolni”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:51
A pénzügyi szektor meghatározó szerepet vállal a gazdaság növelésében, működtetésében és a közterhek viselésében, közölte a Magyar Bankszövetség pénteken.
Pénzügyi szektor Egyre több Mol-kúton lesz bankautomata – belehúz az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 13:12
Az MBH Bank és a Mol stratégiai partnerség keretében tovább bővíti a hitelintézet országos ATM-hálózatát. Az együttműködés első szakaszában az MBH Bank 55 Mol-töltőállomáson helyez el új ATM-eket. Az 55 ATM-ből 42 már üzemel is. 
Pénzügyi szektor Brokerslink konferencia Budapesten – Hová tart a nemzetközi biztosítási piac?
Natív tartalom | 2025. május 8. 07:32
A Klasszis Podcast legújabb epizódjában a biztosítási piac ez évi egyik legfontosabb eseményéről beszélgetünk.
Pénzügyi szektor Jöhet az újabb árbefagyasztás, megszólalt Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 09:43
Ezúttal a biztosítási területen.
Pénzügyi szektor Hatalmas bejelentést tett az Erste
Privátbankár.hu | 2025. május 5. 10:15
Az Erste célpontja a Santander lengyel érdekeltsége.
Pénzügyi szektor Befektetési szolgáltatók: a szó elszáll, de írásnak kell maradnia
Dr. Jónás Dorottya | 2025. május 1. 16:51
A befektetési vállalkozásoknak több kommunikációs csatorna is rendelkezésre áll, hogy szolgáltatásnyújtás céljából kapcsolatba lépjenek ügyfeleikkel. Bármelyiket is választják, kötelezően rögzíteniük kell az elhangzott szolgáltatási információkat, akár telefonon, akár szóban vagy elektronikus üzenetváltás során került sor a kommunikációra. Minderről nyilvántartást kell vezetniük az MNB esetleges későbbi ellenőrzése érdekében. A cél, hogy később is alá tudják támasztani, hogy milyen szempontok alapján nyújtottak szolgáltatásokat, adtak tanácsot az ügyfeleknek.
Pénzügyi szektor Gránit Bank: Rekordév növekedéssel, nemzetközi terjeszkedéssel és történelmi IPO-val
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 19:39
A pénzintézet közgyűlése elsöprő részvényesi részvétel mellett egyhangú szavazással elfogadta a bank és a bankcsoport 2024. évi üzleti jelentését.
Pénzügyi szektor Orbán Viktor szerint az OTP is nyer majd a háború lezárásával
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 14:31
A miniszterelnök a hatalmas magyar nemzetgazdaság kiemelkedő szereplőjének, ékkövének nevezte az OTP Bankot annak rendes éves közgyűlésén pénteken Budapesten.
Pénzügyi szektor Újabb részletek derültek ki az OTP vezérigazgató-váltásáról
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 12:56
Csányi Péter arra számít, hogy vezérigazgatóként hozzá tud járulni a hatékony működéshez szükséges még gyorsabb és még jobb minőségű döntéshozatalhoz.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG