Együttműködési megállapodást kötött az FHB Bank és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK). A cél az, hogy 2014 és 2020 közötti uniós költségvetési ciklusban az agrárgazdaságok számára elérhető pályázati pénzek minél nagyobb arányban sikerüljön felhasználni.
Az FHB Bank mindehhez kedvezményes számlavezetési és finanszírozási konstrukciókat kínál az Agrárkamara tagjainak - vagyis az összes hazai agrárcégnek, hiszen a mezőgazdasági vállalkozások alanyi jogon tagjai az Agrárkamarának. Soltész Gergő, az FHB vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy az agrárium a Földhitel és Jelzálogbank számára a 17 éves történetének kezdetétől fókuszpont, s az a tény, hogy az FHB immár kereskedelmi banki üzletágát is elindította, sokkal szélesebb körű támogatást tudnak nyújtani az agrárcégeknek. A bank a termékfejlesztés mellett elkötelezett abban is, hogy az agrárkamara ügyfeleit szakmai támogatással, oktatással is segítsék.
Győrffy Balázs, a NAK elnöke jelezte: a kamara eddig is kiemelt fontosságúnak tartotta a külső partneri szereplőkkel való megállapodásokat - az FHB-val kötött az 50. a megállapodás a sorban, banki partnerként az OTP mellé zárkózik fel az FHB.
Az agrárium finanszírozása 2008. előtt nem volt kedves a bankok számára, ám a válság után még szűkebb lett a piac. A NAK kiemelten fontosnak tartja, hogy banki partnereikkel olyan megállapodásokat tudjanak kötni, amely révén az agrárvállalkozások könnyebben, olcsóbban tudjanak bankolni - ebben az FHB partnere lett a NAK-nak. A kamara ugyanakkor az információkkal is igyekszik segíteni - legyen szó mind az uniós pénzekhez történő hozzáférés, mind a finanszírozási ajánlatok bemutatásáról.
Olcsóbban adják az NHP-t
A konkrét támogatások közül elsőként bejelentették, hogy agrárvállalkozások számára az FHB a maximálisnál kisebb, éven túl 2,35, éven belül 2,15 százalékos kamatszinten teszi elérhetővé a Magyar Nemzeti Bank Növekedési Hitelét. A területalapú támogatásokat akár a támogatás 88 százalékáig előfinanszírozza a bank, s az MVH támogatások is előfinanszírozásra kerül.
Az FHB teljes hitelállományán belül 15 százalékos az FHB részaránya, az elmúlt évben mintegy 5 százalékkal nőtt a részesedés. Soltész Gergő szerint döntően az NHP-nak köszönhetően sikerült a bővülés: a bank méreteihez képest a legjelentősebb NHP-kibocsátó volt, s ezen belül a legerősebb mértékben az agrárium finanszírozása nőtt.
Mit hoz a területalapú támogatás átdolgozása?
Az agrárium szegmenseiben különbözőek a finanszírozási lehetőségek: míg a szántóföldi növénytermesztés esetében a stabil jövedelmezőség jól finanszírozhatóvá tette az ágazatot, míg az élelmiszeriparban sokkal nagyobbak a kockázatok. A változások kapcsán a hitelállomány minőségét nem rontja majd a területalapú támogatások átalakítása, ám a jövőre nézve természetesen át kell gondolni a finanszírozást - mondta Soltész Gergő.
Az éven túli hitelek esetében ritka volt, hogy fedezet lett volna a területalapú-támogatás, ami a gondot okozza, hogy a cégek cash-flow-ja megsínyli majd az átalakítást. Ezzel kapcsolatban ugyanakkor fontos tudni, hogy egy 10 ezer hektáron gazdálkodó cég, amely tartja az állattartási előírást (2 hektár/nagyállat), összességében akár évi 100 millió forintos többlettámogatást is kaphat - hangsúlyozta Győrffy Balázs, aki szerint lépni kellett a területalapú támogatások tekintetében, hiszen az uniós pénz támogatás jellegéből azokra a területekre kell koncentrálni, amelyek hátrányban vannak. Az állattartás visszaesését meg kell állítani és ugyancsak támogatandó cél, hogy a terület helyett az élőmunka-igényes termelés is támogatásra kerüljön.