Máris baj van
A BNP-Paribas elemzője, Paul Mortimer-Lee a Bloomberg szerint az ügyfeleknek küldött tájékoztatóban fejtette ki véleményét, miszerint máris végzetessé vált a helyzet a FED időhúzása miatt. Eközben Larry Summers volt amerikai pénzügyminiszter még a decemberi kamatemeléstől is óv. Lássuk az elemző gondolatmenetét.
A kocka máris el van vetve Mortimer-Lee szerint, mivel most már eső után köpönyeg, ha decemberben belekezd a jegybank egy enyhe kamatemelési ciklusba. A végzetes hiba az volt, hogy ezt jóval előbb nem tette meg, és ez mindenképpen megágyaz a következő recessziónak.
A FED azt várta, hogy 5 százalékra, vagy az alá csökkenjen a munkanélküliség. Korábban, ha ilyen alacsonyra csökkent, azt már komoly inflációs veszélyként értékelték, mivel Amerikában az 5 százalékot tekintik közgazdasági 0-nak, vagyis amikor sok szakmában már szakemberhiány mutatkozik, ezért megerősödik a béremelési, így az inflációs nyomás.
Nem látták a fától az erdőt
Most a FED a jelenlegi rendkívül alacsony inflációs adatok miatt nem vette figyelembe az alacsony munkanélküliséget, csak amikor már 5 százalék alá esett az adat, akkor kezdték mondogatni, hogy decemberben már valószínűleg emelnek. A közgazdász szerint a FED alulbecsülte azt az inflációs veszélyt, ami ebből a helyzetből adódhat, mivel máris nagy a bérnyomás, az emelkedés megindult, a munkanélküliség szintje pedig aláesett annak a szintnek, ami befűti az inflációt.
Amerikai munkanélküliség az elmúlt 6 évben. Forrás: Bloomberg |
Minél alacsonyabb a munkanélküliség ezeken a szinteken, annál nagyobb a veszélye, hogy a gazdaság túlfűtött állapotba kerül, akkor megint jön a fékezés, annak az eredménye pedig újra 0 kamat és pusztító recesszió lesz. A munkanélküliség most már saját lendületénél fogva is csökken, közgazdasági értelemben negatív lesz, így akkora kamatemelés kell majd a megemeléséhez, hogy az már önmagában meghozza a recessziót.
Nem léptek időben
A FED-nek egy éve kellett volna elkezdeni a kamatemelést, amikor a gazdasági növekedés és a munkaerőpiac egyaránt erős volt, az olajárak még magasabbak voltak, a fejlődő piacok pedig még jobb állapotban voltak. Akkor különösebb kockázat nélkül lehetett volna kissé normalizálni az extrém alacsony kamatszintet.
A hiba tehát egy éve történt, most már a FED nem tudja korrigálni tévedését, és ezzel az amerikai gazdaság (és így részben a világgazdaság) is súlyos hátrányt szenved. Nagy az esélye, hogy egy nagyobb recesszió köszönthet Amerikára a következő években.