A vizsgált instrumentumok az ismertebb amerikai, európai és hazai részvények és hazai részvények, emellett a fontosabb illetve divatosabb devizapárok, és az árupiac legnépszerűbb terméke, az olaj. A bukási lehetőségnél nem vettük figyelembe azt az esetet, amikor egy cég tönkrement, így részvénye vagy kötvénye értelemszerűen lenullázódott (pl. BTel), hisz ilyenek mindig vannak, ez hozzátartozik a részvények és kötvények piacának kockázataihoz.
Frank
Volt azonban egy olyan veszteség, ami jóval felülmúlta azt, amikor egyszerűen lenullázódik az értékpapírunk. Ez mindjárt az év elején történt, ez volt az ominózus svájci frank esete. Mivel a svájci jegybank garantálta, hogy eurónként 1,2 frankos szintnél nem lehet erősebb a frank, a szint közelében rengeteg svájci frank short pozíció nyílt, mondván az úgyis csak egyirányban haladhat, tényleges kockázat nincs. Ezt olyan sokan gondolták így, köztük a kereskedési platformok üzemeltetői is, hogy hagyták, hogy az ügyfelek pénzüknek akár 200-szorosáért is nyithassanak pozíciókat.
Nos, ezek után bekövetkezett az elképzelhetetlen: a svájci jegybank hirtelen eltörölte a küszöböt, de nem fokozatosan, hanem 1 másodperc alatt, mintha csak minél nagyobb vérengzést akarna rendezni. A valutaárfolyam 15 százalék körül mozdult el, ami már 6-7-szeres tőkeáttételnél is a teljes pénz elvesztése, 200-szorosnál pedig a befektetett pénz nagyjából 30-szorosának! Ez talán nem csak az év, de minden idők legnagyobb bukója, főleg ilyen sok befektető számára, amennyien ezt elszenvedték. Tanulság: nagyon gondoljuk meg a tőkeáttételes kereskedést, és sose higgyünk a jegybanki és egyéb mesterséges árfolyam korlátokban.
GoPro
Ha már veszteségek, kiemelünk egy amerikai papírt, ami 2014-ben még az év kedvence volt. Ez nem más, mint a GoPro, melynek termékei, a kis, mozgást jól bíró, ütésálló kamerák rendkívül népszerűek lettek. A cégnek most sem megy rosszul, de valamiért az ár lefelé megy idén: mégpedig az év eleji 65 dollárhoz képest már csak 17-et ér, vagyis a befektetés 74 százaléka veszett el rajta.
GoPro |
Líra
Még egy devizapár, ahol sokan megégették magukat. Rendkívül népszerű lett a befektetők körében a török líra, miután magas kamatot kínált. Úgy gondolták, hogy az árfolyam talán nem esik akkorát, mint a kamat mértéke, sőt talán még a líra erősödését is várták. Ez már gyenge lábakon álló érv volt, miután a török gazdaság magas költségvetési-, és fizetési mérleg hiánnyal küszködik, ami törvényszerűen a valuta leértékelődéséhez szokott vezetni.
Euró/török líra |
Az évet 2,80 körül kezdte a líra az euróhoz képest, innen jött egy gyors erősödés 2,60-ig, de aztán gyorsan fordult, több hullámban egész 3,50-ig gyengült. Most 3,27 körül van, a veszteség 16 százalék, ami lényegesen meghaladja a kamaton elérhető nyereséget.
Olaj
Végül az olaj, ami 52 dollár körül nyitotta az évet (a WTI típus) és most 36-on áll. Ez sem kis veszteség, bő 30 százalék, de ha megnézzük, mekkorát jött a 150 körüli tetőről, akkor látszik, hogy ez egy igen erős trendnek csak az utolsó etapja volt, egészében a tetőről 75 százalék a veszteség.
A szerda reggel megjelenő második részben az év legnagyobb nyerőit vesszük sorra.