A Xetra váltja fel a Budapesti Értéktőzsde jelenlegi kereskedési rendszerét, és új árjegyzői rendszert is bevezetnek a részvénypiacon. A kereskedési rendszer cseréjét áprilisban, a Budapesti Értéktőzsde éves rendes közgyűlésén a megjelent részvényesek 99,97 százaléka támogatta. Nem volt azonban ennyire egyértelmű, hogy a váltás pozitív, sokáig vita volt a brókercégek között arról, érdemes-e rendszert váltani.
A Xetra kereskedési rendszer A frankfurti székhelyű Xetra Európa egyik legnagyobb forgalmú kereskedési platformja, amelyen az összes fontosabb európai cég részvényével kereskednek, sőt a jelentősebb amerikai társaságok részvényeire is folyik árjegyzés.
A Xetra kereskedési rendszer több mint 8000 értékpapír (ebből kb. 5800 részvény) forgalmazását bonyolítja és jelenleg 16 országból több mint 300 kereskedési joggal rendelkező tagja van. |
Nem kell és nem is lehet megmenteni a magyar tőzsdét a Xetrától
Nem az a kérdés, hogy meg kell-e vagy meg lehet-e menteni a Xetrától a magyar tőzsdét, hanem az, hogyan tudnak hozzá a magyar brókercégek alkalmazkodni - mondta Szécsényi Bálint, az Equilor Befektetési Zrt. vezérigazgatója. A Xetra körüli vitákat az okozza, hogy mindenki másképpen éli meg a bevezetést, más arányú beruházást jelent a kisebb és a nagyobb cégeknek - mondta Tordai Péter, a KBC vezérigazgató helyettese.
Kezdetben a tőzsde nem kommunikálta jól a fejleményeket, és nem integrálta az érdekeket, ezért szétesett a piac. Amikor egy éve több tisztségviselő lemondott, megindult egy új intézményi modell kialakulása, amelynek a Xetra csak egy része, csak egy szimbolikus váltás: jelzi a technológia és a kereskedés szerkezetének a változását. A magyarországi viszonyok bebetonozódni látszottak, ezért időszerű a változás, és valóban, most a rendszer legjobb, leghatékonyabb bevezetése a cél, már nem kell és nem is lehet ellene tiltakozni, alkalmazkodni kell - mondta Csengeri Ervin, a Hungária Értékpapír Zrt. kereskedési igazgatója a Dorsum Zrt. brókerklubjában.
Arról, hogy betölti-e a hozzá fűzött reményeket a kereskedési rendszer, Régely Károly, a Concorde Értékpapír Zrt. vezérigazgatója azt mondta, hogy a Budapest Értéktőzsde forgalma elsősorban nem a Xetrától függ, hanem a magyar makrogazdasági helyzettől, ha a gazdaság jól teljesít, az árfolyamok emelkednek, az pedig növeli a forgalmat.
A kis cégeknek nagyon nehéz lesz az átállás
Az éles verseny és az alacsony forgalom miatt a brókercégeknek megterhelő az új rendszer kialakítása. Magas az átállás költsége, de ami rosszabb, hogy a megtérülés kérdéses, önmagában ugyanis a Xetra bevezetése nem fog nagyobb forgalmat generálni - mondta Tordai Péter (KBC). A jelenlegi forgalom mellett a pesti tőzsde nem tud eltartani ennyi brókercéget, a kisebb cégek kénytelenek lesznek beállni valaki mögé, vagy beolvadnak, vagy kiszervezik a tevékenységük egy részét - reagált rá Szécsényi Bálint (Equilor).
Előadók a Dorsum Zrt. által szervezett BrokerClubon (balról -jobbra: Régely Károly (Concorde), Csengeri Ervin (Hungária Értékpapír), Szécsényi Bálint (Equilor), Tordai Péter (KBC), Mihálovits András) |
A Xetra átállás a kisebb szereplőknek különösen nagy beruházást jelenthet, nekik nagyon fontosak a lakossági ügyfelek, a bevételük jelentős része innen származik, sőt a túlélés is ezen múlhat - mondta Csengeri Ervin (Hungária Értékpapír Zrt.).