Ahogy arról korábban beszámoltunk: az FHB belép a takarékszövetkezeti integrációba. Az integráció ezzel "letudja" a kötelezőt: nem kell saját jelzálogbankot alapítania, hogy megfeleljen az MNB új követelményeinek. Az FHB pedig bekerül az ernyő alá, nem mellesleg a bank az integráció tőkéjéhez is hozzáférhet.
Szinte mindenbe beleszólhat majd a Takarékbank
Hogy a döntést megerősítsék, az FHB rendkívüli közgyűlést hívott össze november 9-re. Ennek keretében megváltoztathatják az alapszabályát, az integrációs szervezetről szóló törvénynek megfelelően.
Az Erste Befektetési Zrt. hírlevele emlékeztet: a közgyűlési napirendi pontok alapján több részvényesi és IT, FB tagságból adódó jog korlátozás alá kerülne. A legfontosabb, hogy ezentúl sem az igazgatósági tagokat, sem a felügyelőbizottsági tagokat nem lehet megválasztani a Takarékbank jóváhagyása nélkül. Sőt, az éves és évközi eredményeket sem lehet a Takarékbank jóváhagyása nélkül elfogadnia a részvényeseknek. Egyedül az eredmény felhasználásról dönthetnek a részvényesek.(Ez egyébként az integrációba tartozó Takarékszövetkezeteknél is így működik.)
A részvényeseknek ez nem sok jót ígér
Az Erste értékelése szerint a hír egyértelműen negatív a kisebbségi részvényesek számára, ugyanis elveszítik főbb részvényesi jogaikat, ha a főrészvényesek megszavazzák a tervezetet, ami valószínű. Osztalékra sem számíthatnak jó ideig, hiszen ha profit keletkezik, az valószínűleg elmegy a kamatfizetésre, ugyanis az FHB 110 millió euró CET1 alárendelt hitellel rendelkezik, amelynek a kamata tőkeköltség mértékű (10 százaléknál magasabb).
Mindez azt jelenti, hogy a kisebbségek ezentúl nem tudnának beleszólni a cég életébe és jó ideig még osztalékot sem kapnának. Mivel az FHB 25 százalékos tulajdonos a Takarékbank fő tulajdonosában, ezért az új alapszabály alapján konzerválódhatna a jelenlegi igazgatóság és felügyelőbizottság összetétele a kereszttulajdonlásból adódóan - írja az Erste Befektetési Zrt. hírlevele.