A tőzsdéken megannyi babona és tuti recept van ezek egy része statisztikailag alátámasztott, mint amilyen az amerikai foci bajnokság döntőjének (Super Bowl) győzteséből következtetni a következő évi trendre. Ezek egy részével viszont az a baj, hogy bár papíron erős korreláció van, de nincs oksági összefüggés. Így sokkal inkább tekinthetők véletlen egybeesésnek, mint valódi indikátornak. Érdemes egyébként megjegyezni, hogy 2019-ben például, amikor a tengerentúli mutatók történelmi csúcson zártak az év végén, és a Wall Street indexei rég nem látott erős évet zártak (annak ellenére, hogy immár 10 éve a bikapiacot láthatunk) alaposan ráfázott, aki a Super Bowl eredménye alapján szeretett volna befektetni, az ugyanis visszaesést jelzett. Nem véletlen, hogy az elemzők így az ilyen mutatók használatától mindenkit óva intenek.
A babonákon túl mutató a január hatás, amely szintén gyakran emlegetett indikátor az év elején. Az első hónap mellett a befektetők az első öt kereskedési napot szokták még szintén „időjós” céllal kiemelten figyelni.
Figyelj az év elején!
Az úgynevezett “január hatás szerint”, ha a piacok ebben a hónapban zöldben zárnak, akkor az év hátralévő részében is pozitívan fognak teljesíteni. Ez a hüvelykujj szabály meglehetősen biztosan jelzi előre a piac várható mozgását. A statisztikák szerint, ha január pozitív akkor az év 84 százalékos valószínűséggel szintén pozitív lesz. A január hatás mögött persze fundamentális okok is vannak, többek között az hajtja ilyenkor a piacot, hogy az év végén sokan megválnak veszteséges részvényeiktől adóoptimalizálás miatt (így kisebb éves nyereség után kell adózniuk az amerikai befektetőknek), majd a felszabaduló összeget fektetik be az év elején, felhajtva az árakat. Ennek ellenére, ha a nyitó hónap kedvezően alakul, akkor, ahogy fent jeleztük általában az év hátralevő része is pozitív szokott lenni.
A másik január elején tanulmányozott időszak az első öt kereskedési nap. Ha ebben az időszakban az egyik legfontosabb amerikai tőzsdei mutató az S&P500-as emelkedik, akkor a statisztikák szerint 80 százalékos valószínűséggel éves szinten is nyereséget mutat majd az év végén, és átlagosan 13 százalékkal emelkedik. Példaként ott van mindjárt a tavalyi év, amikor az első héten 2,7 százalékkal ugrott meg az S&P 500, hogy aztán éves szinten 28,9 százalékos pluszban zárjon, ami az elmúlt 6 év legerősebb teljesítménye volt. Persze mondhatjuk, hogy tavaly év elején könnyű dolga volt a piacnak, hiszen 2018 decembere minden idők egyik leggyengébb évzárása volt, hiszen a nagy gazdasági világválság idején láttunk utoljára ilyen szintű esést. Más kérdés, hogy épp a pesszimista december miatt a befektetők az erős évnyitás ellenére sem voltak optimisták, és sokan stagnálást, vagy csak minimális erősödést vártak.
2018-ban nem jött be
Ha még egy évet visszalapozunk a tőzsdei almanachban, akkor a 2018-as év is érdekes volt, hiszen hurráoptimizmussal tekintettek az év elé a szakértők, és mind az első napok, mind január hónap jól sikerült. Később azonban Donald Trump belekezdett a vámháborúba, amely alaposan beárnyékolta a hangulatot, majd az év végén a már említett zuhanást az okozta, hogy az amerikai jegybank, a Fed kamatot emelt, és elkezdte kivonni a korábban a piacra öntött több ezer milliárd dollárt.
Bár az előrejelzés az emelkedő trend folytatását ígéri, és nem tesz említést arról, hogy mi történik akkor, ha az első öt nap gyengén sikerül, a 2016-os év is összezavarhatott sokakat. A gyengén induló első hét után sokan felételezték ugyanis, hogy a korábbi trend megtörik, és éves szinten is esni fog az S&P 500-as, ám ezzel szemben igen erős esztendőt zárt akkor is.
Ha hiszünk a január hatásnak, és a Wall Street első napjának nyitását nézzük, akkor úgy tűnik, hogy kedvező esztendő elé nézünk. Az amerikai tőzsdék ugyanis erősödéssel indultak a korábban bejelentett kínai gazdaságösztönző lépések hatására.
Előzetesen az elemzők az idei évre is reálhozamot várnak a tőzsdéken, amelyet azzal indokolnak többen, hogy úgy tűnik a nyári, ősz elejei mélypontok után a világgazdaság újra növekvő pályára állhat, amit az év végén tető alá hozott amerikai-kínai kereskedelmi megállapodás is támogathat. Ebből a szempontból a következő hónapok makrogazdasági adatai és vállalati eredményei kulcsfontosságúak lehetnek. A tőzsdei értékelési mutatók alapján ugyanis a részvények jelenleg egyáltalán nem tekinthetők olcsónak, a befektetők ugyanis már elkezdték beárazni a gazdasági növekedést. Így, ha ez mégsem következne be, akkor hiába az első napok jó teljesítménye, éves szinten akár rosszul is alakulhat a 2020 a tőzsdéken.