Nagy Márton a Privátbankár.hu konferenciáján |
Az MNB ma sem változtatott ugyan a jegybanki alapkamaton, ám tovább lazított, az overnight betétre fizetett kamatot csökkentették 10 bázisponttal. A döntés hírére a forint erősödött délután. Nagy Márton alelnök a délutáni elemzői beszélgetésen arról beszélt, milyen hatása lehet a lépésnek a piacokra.
A mai döntésnek szerinte négy pontja van, az egyik az említett betétikamat-csökkentés. A másik, hogy 75 milliárd forintban korlátozták a három hónapos betét mennyiségét, ezzel be is fejezték, ez lesz a végső összeg, az alja.
Gyorsan, gyorsan
A harmadik, hogy növelni fogják a swap-állományt, és a hosszú, 6-12 hónapos futamidő súlyát a swap-állományon belül. A negyedik pedig, hogy hangsúlyozzák, akkor készek további nem hagyományos intézkedésék alkalmazására, „ha szükséges, megyünk tovább” – mondta.
Hétfőn már az új overnight betéti kamatnak megfelelő, mínusz 0,15 százalékos kamatot kínálnak majd az ügyfeleiknek. Szükség van rá, hogy a transzmisszió gyorsan végbemenjen, és az éven belüli hozamok gyorsan lejjebb jöjjenek – mondta Nagy Márton.
Százmilliárdokat pumpálnak a rendszerbe
A holnapi nappal 300 milliárdra csökken a jegybanki betétállomány, 150 milliárd forint fog belőle kiszorulni. Az év végére a 75 milliárdra csökkentés miatt további likviditás fog kiszorulni a betétből, ami már csak mínusz 0,15 százalékkal fog kamatozni. Minden mindennel összefügg, a négy intézkedés egymásra épül – mondta el a vezető.
A harmadik negyedévben 500 milliárd felett volt az átlagos kiszorítási hatás. A piaci kamatok egy része (kincstárjegyhozam, Bubor stb.) már most is a negatív tartományban tartózkodik. A swapok futamidejének hosszabbításával is likviditás kerül a rendszerbe, és az overnight kamatokhoz való konvergálásra készteti a többi piaci kamatot is.
Forró krumpli lesz a forint
A negatív kamatok veszteségeket termelnek a bankoknak, ezért hitelezésre késztetik őket. Olyan lesz a pénz, mint a forró krumpli – mondta az alelnök. Fenn szeretnének tartani egy évi 400-500 milliárd forintnyi lividitás-kiszorítást, ennyi pénzt szeretnének a rendszerbe pumpálni.
Nagy Márton többször elmondta, hogy a gyors transzmisszió milyen fontos számukra – vagyis fontos, hogy az intézkedések gyorsan beépüljenek a rövid hozamokba, a gazdaságba. (Például 2016-ban a Bubor csak jóval lassabban követte a lazítást, mint a diszkont kincstárjegy hozama, csak mostanra épült be a kamatba.) A cél, hogy a bankközi kamatok a kamatfolyosó aljához konvergáljanak.
Még nincs vége
Ezzel nincs vége, további eszközöket is bevethetnek. Meg fogjuk növelni a swap-eszközök állományát, minden futamidőn sok likviditást fogunk nyomni a rendszerbe – mondta el Nagy Márton. A hosszú futamidejű, öt és tíz éves állampapírhozamok annyira nem csökkentek, mint a pár hónapostól pár évig terjedő futamidőknél. Bár, amint Nagy megjegyezte, a román és a lengyel hozamok még emelkedtek is, így relatív hozamszintünk javult is.
Az MNB árgus szemmel figyeli, hogy a bankok hitelkamataira is hatni tud-e az elején említett négy intézkedéssel. Ha a referenciahozamok és a hitelkamatok közötti felár emelkedik, akkor a bankrendszer kompenzálja a jegybanki intézkedéseket.
Nagyon erősödött ma a forint
Sok meglevő hitel a Bubor-hoz kötött, így ezekkel nincs gond, kamatuk automatikusan alkalmazkodik majd. Az új hitelállomány esetén azonban kérdéses, hogyan reagálnak a bankok. (Javulnak-e az ügyfeleknek adott feltételek.) Az MNB reméli, hogy meglesz a kellő transzmisszió, és gyorsan, vagyis a hitelkamatok is lejjebb fognak ereszkedni.
A forint árfolyama ma lényegesebb mértékben erősödött, az euró a tegnap esti 309,50-ről ma estére 308,10-re esett. A kamatdöntés után nem sokkal az árfolyam volt 307,50 is. Ekkora napon belüli erősödést hónapok óta nem mutatott a fizetőeszközünk. A forint volatilitását Nagy Márton nem kívánta kommentálni.
Kompenzáltak ezt is, azt is
Azt viszont elmondta, hogy a monetáris kondíciók fenntartásában nemcsak a kamatoknak, hanem az árfolyamnak is szerepe van. A monetáris kondíciók lényegében szigorodtak a nyár folyamán májushoz-júniushoz képest. (A forintárfolyam erősödésén keresztül – a szerk.) Ezt a kamatokon keresztül kompenzálni kellett. A három százalékos inflációs cél elérése is egyre kitolódik, ez is lehetőséget ad arra, hogy a kamatokat tovább vigye lefelé az MNB – mondta el.
A piacnak azt üzenjük, hogy számos eszközünk van még, készek és hajlandóak vagyunk lépni – mondta az alelnök. Hogy milyen további, újabb eszközökre célozgatott többször is a beszélgetésen, azt viszont nem árulta el.