EPA/JEROME FAVRE |
Az ottani választások nyomán összeomló argentin árfolyamok, a hongkongi véres tiltakozó megmozdulások, a kereskedelmi háború, a gazdasági növekedéssel kapcsolatos aggodalmak. Legalább ennyi rossz hír jutott mára kezdetben, és a tőzsdéken elég rossz hangulatban folyt a kereskedés a nap nagy részében.
Ám estefelé nagy fordulat következett, amikor kiderült, hogy az USA egyes kínai termékek vámját eltörli vagy elhalasztja a bevezetésüket. A hír pont az amerikai tőzsdenyitás körül érkezett, így az európai tőzsdék is ekkor, fél négykor kezdtek száguldásba.
Este fél hétkor a vezető amerikai indexek majdnem százalékos emelkedésben vannak. A VIX volatilitás-index zuhat, a nemesfémek is visszavonulót fújtak, mínuszra váltottak. A BÉT indexe ennek ellenére szerény eséssel végzett, a forint viszont erősödött (323,30 az euró).
További árfolyamok itt láthatók
Bezárják, kinyitják a repteret
A hongkongi hírek azonban továbbra is meglehetősen aggasztóak. Sokak szerint Kína évtizedek óta a legnagyobb kihívással néz szembe. Mások szerint pedig a regnáló kínai elnök-főtitkár, Hszi Csin-ping hatalomra kerülése óta nem volt ilyen nehéz helyzetben.
A tüntetők megszállva tartják Hong Kong nemzetközi repülőterét, ahol ülősztrájkkal és transzparensekkel tiltakoznak, akadályozva a forgalmat. A légikikötő hétfőn több száz járatot törölt, egy időre lényegében lezárták a repülőteret. Ma újra kinyitott, de újabb járatok tucatjait törölték. Már a szerdai járatok egy részét is levették a táblákról.
Deportálva?
A brit Telegraph úgy tudja, hogy a repülőtéri személyzet egy része is érintett a tüntetésekben, segített a demonstrálóknak. Ezért a kínai hatóságok követelni kezdték kiadatásukat, az “anyaországba”, Kínába szállításukat. Ennek a légitársaság kénytelen volt eleget tenni.
A hongkongi repülőtér a világon a nyolcadik legforgalmasabb, évi 73 millió utassal. A tüntetők negyedik napja tartják megszállva. A kínai állami média állítólag csupa sérült rendőrt és randalírozó tüntetőt mutat, a diákok viszont egyik társuk fényképét tartják a magasba, akinek kilőtték a fél szemét egy bénító lövedékkel.
Kínai hadsereg Hong Kongban?
A követelések közé tartozik a rendőri brutalitás megszüntetése, a kormányzó lemondása is. Nemrég a kormányzó azonban lemondás helyett alaposan megfenyegette őket.
Cathay Pacific Airlines (Grafikon: Tradingview.com) |
A folytatódó, erőszakba torkolló, kaotikussá váló tüntetések kapcsán a CNBC már azt boncolgatja, hogy a kínai hadsereget is bevethetik a demonstrációk leverésére. Már az ENSZ is felszólalt, és mérsékletre szólított fel a demonstrálókkal való bánásmód során.
Zuhantak a repülőrészvények
Reggel a Hong Kongi Tőzsde vezető indexe, a Hang Seng két százalékkal esett. A hongkongi légitársaság, a Cathay Pacific Airways részvényei az őszi mélypont alá zuhantak. Az utóbbi hónapokban apránként elveszítették értékük harmadát, az esés az utóbbi időben gyorsult (lásd a grafikont).
A napokban viszont a hírek szerint a többi környékbeli, délkelet-ázsiai légitársaság részvényei drágulnak, mivel a konkurencia hasznot húzhat a hongkongi cég problémáiból.