Short-squeeze
Tapasztalt tőzsdésnek rögtön gyanús lesz, ha többektől azt hallja, hogy valami egy adott szinten megérett a shortolásra. Ha ugyanis sokan gondolják ezt, és elképzelésüket tett is követi, akkor máris kialakul a klasszikus helyzet, amikor is egyetlen szikra elég, hogy berobbantsa az adott instrumentumot. A szép kerek szint miatt ugyanis úgy nyitják meg a shortosok a pozíciót, hogy kevéssel a szint fölé el is helyezik a stopjaikat. Pont ettől vonzó számukra a szituáció: kis veszteség és nagy nyereség lehetőségével nyitják az ügyletet.
Ilyenkor szokta őket a piac kiütni. Sőt: nem is feltétlenül csak a piac, vagyis a millió akarat. Elég, ha néhány nagy piaci szereplő megvizsgálja a short állományt, sőt, ha hozzáférnek, azok stop szintjét is. És ha egyébként nincs nagy eladói nyomás a piacon, akkor elkezdik vásárolni az adott terméket (esetünkben a DAX-komponenseket ill. magát a határidős indexet), ezzel létrehozzák a kitörést, és hamar elérik a shortosok stop szintjét. Innen már beindul a láncreakció: az első stopok okozta vételek feljebb lökik az árat, így újabb stop szinteket érnek el, és ez így megy, amíg a shortosok többsége el nem vérzik.
Tartós lesz-e?
Nos, a DAX-ban nem kellett sokat várni az igazságra. Szerdán-csütörtökön megközelítette a 10 ezret, és pénteken már nagy robajjal át is törte, és fölézárt. Az igazi kérdés persze most következik: fölötte is tud-e maradni tartósan, vagy a shortosok lerázása után visszahanyatlik?
A DAX az elmúlt héten - friss árfolyamok >> |
Fundamentálisan a fő ok, ami segíthetné a tényleges kitörést és az esetleges további emelkedést, az az amerikai és az európai monetáris politika közti időbeli eltérés. Amerikában nemrég zárult le az utolsó eszközvásárlási program (pénzpumpálás a gazdaságba), és miután a friss makrogazdasági adatok meglehetősen jók és a munkanélküliség is szépen lecsökkent, feltételezhető, hogy már nem is lesz több ilyen stimulus a közeljövőben, sőt 1-2 éven belül már kamatemelés is lehet.
Ezzel szemben az eurózónában gyenge a növekedés és deflációs jelek mutatkoznak, ezért az Európai Központi Bank most kezd eszközvásárlásokba. A pénztöbblet így most az euró-zónában fog megjelenni, amiből logikusan következhetne, hogy európai részvényeket vásárolnak belőle. Ha ez a logika működik, akkor a DAX-ban és az euró-zóna más nagyobb piacain folytatódhat az emelkedés, sőt még valamilyen szinten ránk is átterjedhet, amint ezt az utolsó két nap mutatja.
Ha ez kevés lenne, akkor még egy hajtóerő lehet: mégpedig a DAX húzópapírjainak további ereje. A Bayer, a Deutsche Telekom, a 2 féle Fresenius részvény, a Henkel és a Merck kitűnően formában vannak. Ha ők folytatják a hegymenetet, ez önmagában elég ahhoz, hogy tovább húzzák az indexet, tekintettel arra, hogy csak 30 komponens van benne.
Ha viszont a két lehetőségből egyik sem elég erős, akkor csak short zárások által kiváltott ál-kitörést láthatunk most, és utána az index ismét a 4 számjegyű tartományba zuhan vissza. Hogy melyik szcenárió következik be, ez lesz a következő időszak egyik legizgalmasabb részvénypiaci kérdése.