Elvirágzott a Magnolia... |
A Mol bejelentette: 2016. március 20-i hatállyal felmondja a Magnolia Ltd.-vel éppen 10 éve kötött swap szerződést és a szerződés alapján meghatározott piaci áron él a 6 millió 7479 db Mol törzsrészvényre vonatkozó vételi jogával.
A Magnolia pedig úgy döntött, hogy 2016. március 20-i hatállyal visszahívja a 610 millió euró névértékű, lejárat nélküli, Mol-részvényekre átváltható értékpapírjait.
Mi az a Magnolia?
A papírok története röviden, hogy a Mol 2005-2006 körül nagyon sok saját részvényt vásárolt, részben az OMV felvásárlási törekvéseinek megakadályozására. Mivel azonban az alaptőke tíz százalékánál több saját papírja nem lehetett, a felesleget valahogy ki kellett szerveznie más tulajdonoshoz, amit a kötvényt megvásároló külföldi intézményi befektetők finanszíroztak.
A kibocsátó, 2006-ban a Csatorna-szigeteken, a jerseyi jog szerint 2 font alaptőkével megalapított (offshore) Magnolia Trust kötvényeinek névértéke 100 ezer euró (mintegy 30 millió forint) darabonként, ebből is látszik, hogy intézményi befektetőknek bocsátották ki. Ennek ellenére hazai befektetési alapok, vagyonosabb magánszemélyek körében is kedveltté vált, mivel euróban 4 százalék kamatot fizetett, kondíciói hosszú távon pedig még előnyösebbek. A papír hátteréről itt (egy vételi ajánlat kapcsán) írtunk bővebben >>
Ugorhat az árfolyam
A visszavásárlás nem meglepetés. Ha nem hívták volna vissza a papírokat 2016-ban, akkor a kamat a 3 hónapos Euribor + 5,5 százalékpontra emelkedik, ami igen drága finanszírozási forrás lett volna a Molnak.
Az akció a részvény árfolyamát megdobhatja: a visszavásárolt részvények után már nem kell osztalékot fizetni, magyarán ugyanazt az osztalékalapot kevesebb papír között kell elosztani - így az egyszeri Mol-részvényes magasabb osztalékra számíthat, mint a tegnapi bejelentés előtt. A Concorde számításai szerint ez 6 százalékkal több osztalékot jelenthet a befektetőknek.