(Fotó: Magyar Telekom) |
Sokféle hatás érte a részvénypiacokat szerdán, a kedd esti újabb amerikai történelmi rekordok nyilván javították a hangulatot, mint ahogy az is, hogy a briteknél gyorsnak bizonyult a miniszterelnök-váltás. Sokakat kivárásra késztethetett azonban az, hogy ma este nyolckor a Fed szokásos jelentését, a Bézs-könyvet teszik közzé, holnap pedig a Bank of England ülésezik. Lehet, hogy a Brexit miatt kamatot csökkentenek majd az angolok. A font mindenesetre újra esni kezdett.
Így a nyugat-európai részvényindexek sokáig 0,1-0,5 százalékos pluszban voltak, de a nap végére már ez sem maradt meg. A Stoxx 600 index 0,1 százalékos, a DAX 0,4, a brit FTSE 100 0,2 százalékos mínuszban zártak, a francia index emelkedett kissé. A keddi rekordparádé után az amerikai indexek is 0,1-0,2 százalékos mínuszban vannak.
Alulteljesítő volt Budapest
Budapesten a BUX index alulteljesítette az európai átlagot, 0,7 százalékkal esett, egyébként a lengyelek is majdnem ugyanígy jártak. Nagyot esett az OTP, ahogy egyébként sok más európai bankrészvény is. Nagybankunk 1,9 százalékkal ment le, 6460 forintra. A Richter 0,9 százalékkal 5865 forintra süllyedt. A Mol 0,1 százalékkal 17 420-ra, a Magyar Telekom 0,5 százalékkal 445-re erősödött. Pedig sokáig úgy tűnt, hogy a Telekom valamiféle kitörést produkál, a keddi szárnyalás után szerdán is volt jóval feljebb, 451 forinton is.
Magyar Telekomot vegyenek
A KBC Equitas szerint erős maradt a Magyar Telekom a Brexit után is, nem estek el a fontosabb támaszok, miközben a történelmi mélyponton lévő állampapír-hozamok felértékelhetik a klasszikus osztalékpapírokat. „Lemaradóként így ismét megtalálhatják a vevők a papírt, így nyitott ötletünk mellett újrabeszállót fogalmazunk meg a részvényre” - írják, mivel már korábban is vételre ajánlotta a cég a részvényt. A célszintjük 510 forint.
A Magyar Telekom egyébként vásárolja saját részvényeit a munkavállalói résztulajdonosi programja keretében. A tegnapi emelkedésben ennek is szerepe lehetett.
Lenyomhatják az állampapír-hozamot
Az euró/forint nap közben 313,20 és 314,20 között ingadozott, este 314,0 volt, ami lényegében nem jelent változást az előző napihoz képest. Az Erste Befektetési Zrt. az MNB keddi bejelentését értékelte hírlevelében, amely szerint heti egy helyett három havonta fog aukciót tartani a 3 hónapos betétekre, és szeptembertől a befogadható mennyiségről is dönteni fog negyedévente.
„Ezzel a bankokat a rövid állampapírok vásárlására, a bankközi piacra és az „overnight” betét használata felé lökik, amelyek az effektív hozamokat tovább nyomják lefelé. Ennek pedig a forint árfolyamára negatív hatása lehet. Persze sok függ a majd meghatározandó limitektől, amiről csak szeptembertől lesz információnk” – írják.
Feljebb kerülhet a forint sávja
Ennél drasztikusabb lépésre számított a piac, így a hír megjelenését követően a forint kissé erősödött – teszik hozzá. A brókercég hosszabb távra azonban azt gondolja, hogy a korábbi 310-315 közötti EUR/HUF sáv 313-318 forintos sávvá alakult át.
Az Equilor hírlevele szerint a piac már várta ezt a lépést, hiszen a jegybank az év elején elindította a BUBOR-piac átalakítását. „Az államkötvények hozamszintje ismét nyomás alá kerülhet, és bár a forint erősödött a bejelentést követően (mivel ennél radikálisabb lépéseket is vártak), az alapvetően forintgyengítő hatású” - írják.
Ma esett le a Zwack részvényéről a 850 forintos osztalékszelvény az Equilor szerint. A részvény azonban csak 490 forinttal esett.
Az olaj egy újabb készletadat nyomán ismét erőteljes zuhanásban kezdett, este hat után nem sokkal négy százalékos mínuszban járt, a WTI 44,90, a Brent 46,40. Az arany és az ezüst viszont ismét drágul.