Bekövetkezett, ami már a levegőben lógott: megvan a 327 fölötti euróhoz képesti mindenkori leggyengébb forintérték. Sajnos, az alapján, hogy nem volt gyors felpattanás a mélységből, illetve hogy a jegybank múlt heti kommunikációja sem változtatott a helyzeten, sejthető volt, hogy jön a további gyengülés, hisz ott a sok beragadt, a forint emelkedésére játszó pozíció.
Euró, forint. Nem szép az elmúlt 10 év |
A cseh korona is gyengül egyúttal, de ott ez csak lokális mélypont 25,90-nél, hisz tavaly év elején még 27 koronát kellett adni egy euróért, ahhoz képest még a mostani is erős érték.
Minden jel arra utal, hogy senki nem akar már alacsony kamatokat vagy hozamokat látni, legalábbis az eurózónán kívül. Bezzeg ott bármilyen alacsony lehet: az osztrák 10 éves államkötvény hozama 0,65 százalékig süllyedt, pedig nemrég az 1 százalékot ostromolta.
A hazai tőzsde ma viszonylag békés, a Mol fél százalékkal emelkedik 2654 forintig, az OTP enyhén csökken 9920 forintig, a Richter ugyancsak mérsékelt mínuszban van 5080 forinton. A Telekom megint próbálkozik visszakerülni 400 forint fölé, ez tegnap nem sikerült neki végül, ma talán, most 402,5 az ár.
Ázsiában a sanghaji tőzsde indexe esett nagyot, 1,3 százalékkal 2800 pontig. Nem tesz jót neki a durvuló kereskedelmi háború, a piac három évvel ezelőtti nagy zuhanása után sokáig a 3000 pontos szint volt a támasz, akkor nem tartottuk kizártnak, hogy állami intervencióval tartják a szintet.
Európában is a gyengülés jelei mutatkoznak: a hónap közepén 13 200 ponton lokális csúcsot elérő DAX két hét alatt sokat eset, és ma is közel egy százalékkal gyengül 12 140 pontig.
DAX |
Amerikában a nagy befektetési bankok folytatják gyengélkedésüket, a Morgan Stanley a négyes szabály szerint tört le egy támasz szintet, majd esett nagyot, tankönyvien. Az 50 dollárnál húzódó támasz háromszor tartotta meg, negyedszer már nem, amint ez a grafikonon is jól látható.
Morgan Stanley |