A rekord tőkekiáramlást az előző csütörtök és az eheti szerda közötti időszakban mérték, a tegnapi jókora zuhanás arra utal, hogy a pénz menekülése folytatódik. Meglepőnek tulajdonképpen nem mondható a dolog, miután 2009 márciusa, azaz közel 10 éve szakadatlanul emelkedtek az amerikai részvényárfolyamok, meglehetősen drágák lettek.
S&P 500 index |
Tegnap az S&P 500 index két százalékkal esett 2600 pontig, ezzel jóval alulmúlta az elmúlt két hónap legalacsonyabb záróértékeit. A Nasdaq Composite 2,26 százalékkal 6910 pontig esett, ezen a szinten csak egyszer volt november folyamán.
A részvények közül az Apple 3,2 százalékkal 165 dollárig csökkent, ezzel a tetőről már 28 százalékot esett vissza, és az akkor jóval ezermilliárd dollár fölötti összértékű vállalat most csak 785 milliárd dollárt ér. Ezzel el is vesztette első helyét a legnagyobb részvények sorában, az előkelő címet a Microsoft vette vissza, amely 20 évvel ezelőtt hosszú ideig volt a legnagyobb cég. Értéke most 815 milliárd dollár, a harmadik helyen az Amazon tartózkodik 775 milliárd dollárral (tegnap 4 százalékkal esett), negyedik a Google 727 dollárral.
Ami a piac lefordulásának időzítését illeti: a legfőbb ok nem a gazdaság állapotával vagy a kamatszintekkel függhet össze, hanem azzal, hogy a jegybankok befejezték sok évig tartó fedezetlen pénzkibocsátási, azaz kötvényvásárlási programjukat, így nem érkezik új pénz a piacra, sőt, az amerikai Fed már kivon onnan havi 50 milliárd dollárt.
OTP, 10 év |
Mindeközben a pesti tőzsde remek formában: a BUX 40 ezer pont felett, nem sokkal marad el mindenkori csúcsától, az OTP 11 760 forintos árával az örökös tetőn, a Mol 3146 forinttal ugyancsak nem sokkal marad el az idén elért 3200 forintos legmagasabb értéktől, ennél drágább csak 2007-ben volt, amikor az ÖMV megpróbálta felvásárolni.