Immár 17. éve adja ki a Technológiai, Média és Telekommunikációs Előrejelzések című kiadványát a Deloitte. A füzetben a cég tanácsadóinak tapasztalatai és kutatási eredményei mellett az iparági vezetőkkel folytatott interjúk és több tízezer fogyasztói visszajelzés segít képet rajzolni arról, hogy milyen év is vár az ágazatra. Az egészen biztos, hogy növekedni fog, a cég előrejelzése szerint az IT-re, mint szolgáltatásra költött összeg meghaladja majd az 550 milliárd dollárt – ez másfélszeres növekedés tavalyhoz képest, tudta meg a Privátbankár.hu.
Egy régi sláger is visszaköszön majd a szakemberek szerint, ez pedig a bakelit. Bár a digitális csatornákon terjedő zene mind bevételi és mind fogyasztói aspektusból megőrzi vezető helyét, idén a bakelit-termékekkel kapcsolatos árbevételek az évezredben először közelíthetik majd meg az 1 milliárd dollár.. Ez hozzávetőlegesen 40 millió eladott albumot jelent, ami az összes fizikai zenehordozó éves eladásának 15 százalékát jelenti.
Leolvasók jönnek, a tabletek mennek
Arról már korábban is írtunk, hogy egyre kisebb igény mutatkozik a táblagépekre, a Deloitte szakemberei pedig megerősítették a világtrendet: méréseik szerint az idén eladott eszközök száma nem éri majd el a 165 milliót, ami újabb 10 százalékos csökkentést jelentene a tavalyi évben látott 182 milliós eladási rátához képest. A tabletek aranykorának az egyre nagyobb méretű okostelefonok és az egyre könnyebb és kisebb laptopok vethetnek véget, ezt közölte a vállalat a Privátbankár.hu-val.
Ezzel szemben lassan minden új kütyüben helyet kap valamilyen biometrikus biztonsági szenzor, a kiadvány szerint az ujjlenyomat olvasóval ellátott eszközök száma az év első felében érheti el az egymilliárdot. Ezeket főleg okostelefonokba és táblagépekbe építik, és a Deloitte becslései szerint egy szenzorra átlagosan napi 30 használat jut majd világszerte - ez egy év alatt 10 trillió pötyögést jelent. A leolvasókat emellett egyre gyakrabban használják a kereskedelemben és a pénzintézetekben, de az iskolákban és a kormányszervekben is.
Hipergyors internet, mindent látó GPS
Bár még a 4G hálózat sincs teljes mértékben kiépítve, idén jelentős előrelépés várható a mobilhálózatok ötödik generációját jelentő 5G terén, idén 200 millió mobileszközbe kerülhet majd ilyen hálózati szabvány. Az új hálózatok legfontosabb előnyei között a jelentősen megnőtt adatátviteli sebességet, az alacsonyabb válaszidőt (látenciát), valamint az alacsonyabb fogyasztású és bitrátájú Dolgok Internete-eszközök és szenzorok támogatását találhatjuk.
Apropó, Dolgok Internete: ha már úgyis lassan mindent a mobilunkról irányítunk, miért ne tennénk ezt is tanulóvá? A TMT Előrejelzés szerint az idén értékesített telefonok ötöde – mintegy 300 millió példány – lesz képes „öntanulási folyamatra”. Ez magába foglalja a hangfelismerést, a kiterjesztett valóság használatát, a navigációt, a fordítást, vagy épp a képtitkosítást és –felismerést is. Ezt használja ki egyébként az új GPS rendszer is, 2022-től a digitális navigációnak várhatóan egynegyedét bonyolítják majd a négy fal közül.
Aminek nem örülünk: még több DDoS
Túlterheléses támadásokkal már eddig is számolni kellett, idén azonban a szakemberek várakozása szerint ezek áttolódhatnak a weboldalakról és a számítógépekről az okos eszközökre. Az új hálózattal és az egyre több használatban lévő kütyüvel 2017-re vetítve összesen több mint 10 millió ilyen típusú kibertámadást várnak a Deloitte elemzői, ezek a támadások ráadásul egyenként meghaladhatják az átlagosan 1 terabit/másodperc mértéket.