Ahogy azt korábban is írtuk, július elsején megszűnnek azok a feltöltőkártyás mobil-előfizetői szerződésel, amelyekről nem nyilatkoznak az előfizetők az NMHH Magyar Közlönyben megjelent rendelete szerint.
A szolgáltatónak szólnia kell
Eszerint a szolgáltató köteles értesíteni az előfizetőt az évenkénti adategyeztetés, valamint a személyazonosságot igazoló ellenőrzés érdekében.
A személyazonosságot igazoló ellenőrzést a szolgáltató az előfizetői szerződés megkötését megelőzően, vagy már megkötött előfizetői szerződés esetén adategyeztetés érdekében az előfizető által megadott adatok alapján végzi el.
És te tudod, kinek a nevén van a kártyád?
Ma Magyarországon nagyon gyakori, hogy valaki olyan feltöltőkártyás telefont használjon, amely nem feltétlenül az ő nevén van. Ez közeli családtagok közt még rendben van, viszont akár már egy após vagy nagybácsi esetén már átíratásra lesz szükség.
Az ezzel kapcsolatos ügyintézést nem árt minél hamarabb lebonyolítani, ezért körbepuhatolóztunk a három mobilszolgáltatónál arról, hogy mi ennek a menete.
Magyar Telekom
A jelenleg piacvezető szolgáltató válasza szerint az átírást személyesen kell kezdeményezni az ügyfélszolgálaton, kivéve akkor, ha valaki a közeli hozzátartozójának adja át a SIM-kártyáját. Közeli hozzátartozónak az egyenesági rokon (fel- és lemenő rokon), valamint a házastárs minősül. Ha valaki úgy dönt, hogy ezeken kívüli rokonának vagy másnak adja át a SIM-kártyáját, azt csak a Telekom hozzájárulásával teheti meg.
Sokan vannak, akik nem tudják, hogy kinek a nevén van a szerződésük, a Domino-kártyát használóknak július elsejéig kell azonosítania magát, de a Telekom sms-t is küld a szükséges információkról. A szolgáltató szerint a kiküldött tájékoztatások követése esetén az ügyfél zavartalanul fogja tudni tovább használni a telefonját.
Vodafone
A mobilszolgáltató legkésőbb január 13-ig sms-t küld arról, hogy mi a teendője az érintett ügyfeleknek, ha ehhez képest még további változások jönnek, arról is tájékoztatást küldenek majd.
Egyébként, ha az előfizető ismeri azt, akitől a kártyát kapta, akkor a jogviszony átírásával lehet az adatokat módosítani, amelyhez egy online letölthető nyilatkozatot kell kitölteni. Ennek megtörténte után bármelyik üzletben el lehet indítani a folyamatot.
A helyzet nehezebb, hogyha a kártya eredeti tulajdonosa és a felhasználó nem ismerik egymást, ilyenkor a szolgáltató márkaképviseleteiben lehet elindítani az átírási folyamatot. Fontos megjegyezni, hogy nem minden Vodafone-bolt márkaképviselet is egyben.
Telenor
A kék szolgáltatónál egyelőre még folyamatban van az adategyeztetés pontos menetének kidolgozása, január első felében sms-t küldenek az ügyfeleknek arról, hogy jelenleg nincs teendőjük a jogszabályváltozások kapcsán.
A szolgáltatónál az átírás különbözik az átadástól, mert míg az átírásnál az előfizető személye változik, az átadás esetén az előfizető változatlan marad, de a felhasználó más lesz.
Bárkire van lehetőség átíratni, de az új előfizetőnek jelen kell lennie az átírásnál. A folyamatnál is megtörténik az adategyeztetés, hiszen az új előfizető adatait az új rendeletnek megfelelően ellenőriznünk kell.
A SIM-kártyák átadásával kapcsolatban is változott a jogszabály, az ingyenes továbbadás harmadik személynek (használónak) csak akkor lehetséges, ha arról az előfizető előzetesen tájékoztatja a Telenort és megadja a használó személyazonosító igazolványa (pl. fényképes személyi igazolvány, jogosítvány vagy útlevél) ellenőrzéséhez szükséges adatokat is. A SIM-kártya nem adható át cég vagy más szervezet részére, viszont a másik szolgáltatókhoz hasonlóan az egyeneságú rokonoknak korlátozás nélkül lehet továbbpasszolni.
A bejelentések és az adatok megadására személyesen a Telenor-üzletekben, a honlapon, és a telefonos ügyfélszolgálaton keresztül van lehetőség.
Nem éri meg trükközni Fontos, hogy amennyiben a telefonszolgáltatásra használt feltöltőkártyás előfizetését az ügyfél előzetes bejelentés és adatellenőrzés nélkül adja át használatra közeli hozzátartozóján kívül más személynek, akkor a szolgáltató köteles az előfizetői szerződést 5 napos határidővel felmondani. |