Még mindig nem lépett életbe az a szeptember elejére ígért kazáncsere-rendelet, amely az év vége után megtiltaná a hagyományos kazánok beépítését, és csak az újfajta kondenzációs kazánokat engedélyezné. Ennek ellenére óriási káosz alakult ki a fűtőberendezés- piacon, mert a kereskedőknél még hozzávetőleg 20 ezer régi típusú fűtőegység van raktáron – írja a Magyar Nemzet, a lap által idézett szakemberek szerint ekkora mennyiséget a szakértők szerint még akkor is képtelenség néhány hónap alatt eladni, ha figyelembe vesszük, hogy ezek jóval olcsóbbak az új típusú berendezéseknél.
Túlteljesítünk?
A Magyar Épületgépészek Szövetségének ügyvezető elnöke, Gyárfás Attila elmondta: az Európai Bizottság még 2013-ban hozott rendeletet arról, hogy 2015. szeptember 26-tól csak az előírt 86 százalékos hatásfokot elérő gáz fűtőkészülékeket lehet forgalomba hozni és üzembe helyezni. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a megjelölt időponttól a gyárakat nem hagyhatják el hagyományos kazánok, csak az úgynevezett kondenzációs fűtőberendezések, amelyek képesek teljesíteni a megjelölt hatásfokot. A már forgalomba került régi rendszerű készülékekre azonban nem vonatkozik ez a tiltás. Vagyis a kereskedelmi készleten lévő berendezések megvételére és felszereltetésre nincs uniós határidő. (Ráaádsul ezen kazánok számottevően biztonságosabbak, mint a hazai lakásokban üzemelő évtizedekkel üzembe helyezett készülékek, amelyek cseréje indokolt lenne.) Ennek ellenére a magyar kormány a készülő rendelkezésében a lakosság esetében december 31-ig szabna határidőt az ilyen fűtőegységek üzembe állítására.
Magyarországon csaknem 2,5 millió gázkészülék és 4,5 millió konvektor van beszerelve. Az új típusú fűtőkészülékek elsősorban abban különböznek a régebbiektől, hogy az égés során keletkező füst hőjét is hasznosítják. |
Törvényt sértenek a szolgáltatók
Gyárfás Attila szerint külön gond, hogy E.ON cég gázszolgáltató leányvállalata és az állami Főgáz Zrt. a még életbe sem lépett jogszabályra hivatkozva közölte, hogy augusztus végétől nem fogad be olyan kiviteli terveket, amelyek a hagyományos kazántípus beépítésére vonatkoznak. Holott erre semmi jogalapja nincs, mivel jelenleg semmilyen előírás nem tiltja a régebbi kazánfajták beszereltetését. A szakember szerint törvényt sért a két gáztársaság, ha elutasítja a hagyományos kazántípusokra vonatkozó kiviteli tervek befogadását.
Kiskapuk és nagy veszélyek
Az iparágban elterjedt hírek szerint egyes kereskedők már fel is készültek az új jogszabály kijátszására. Egyik módszerük az lehet, hogy nem egyben, hanem főbb elemekre bontva adják el a fűtőberendezéseket. Ezeket a szerelők a helyszínen összerakják, de az új készülék beépítése így csak alkatrészcserének minősül majd, nem új kazán beépítésének. Egy-egy ilyen ügyleten a vevők akár egymillió forintot is megtakaríthatnak, mivel némelyik régi kazántípus akár már 150 ezer forintból beszerezhető és felszereltethető. Egy kondenzációs fűtőberendezés ára ennek többszöröse.
A szakértők szerint a leggyakoribb válasz azonban az lesz, hogy a fogyasztók be sem jelentik a fűtőegységek cseréjét. Gyárfás Attila úgy véli: a készülő rendelkezés tovább erősíti a feketepiacot, miközben az illegális kazánbekötések aránya már most is eléri a 40-50 százalékot.Ez azonban a szakszerűtlen kazánbeszerelések elterjedéséhez vezethet, ami növelheti az eddig sem ritka fűtési balesetek számát.
A kelleténél gyorsabb átállás veszélyeire hivatkozva a szakma kétéves türelmi időt szeretett volna kérni a régebbi kazánfajták felszereltetéséhez. A kormányzat azonban eddig nem reagált a felvetésre – mondta a Magyar Nemzetnek Gyárfás Attila.