A visszahívást még március 22-én rendelte el a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, mivel felmerült, hogy három különböző kereskedőnél kapható kömény csattanó maszlaggal fertőződött. Az érintett tételek üzemekbe, vendéglátó egységekbe és háztartásokba egyaránt kerülhettek, és bár korábban visszahívták őket, most újabb mérgezés merült fel, így megismétlik a visszahívást, ezt közölte a Nébih a Privátbankár.hu-val.
Ezek alapján az alábbi három vállalkozót érintette a fertőzés:
- Chili Produkt Fűszerkereskedelmi Kft., Szeged,
- Dr. Markovics Antal egyéni vállalkozó, Pécs és
- Aroma Trans Europe Kft., Budapest/Tiszakécske
A vállalkozások alábbi lejárati idejű tételeit vonta ki a forgalomból a hatóság:
- 2018. július 31-i lejáratú egész és őrölt fűszerkömény,
- 2019. május 19-i lejáratú egész fűszerkömény és
- 2019. augusztus 31-i lejáratú őrölt fűszerkömény.
Aki ilyet talál otthon, azokat arra kérik, hogy ne fogyasszák el és ne használják. Fontos, hogy ismeretlen helyről származó, bizonytalan eredetű fűszerköményt senki ne használjon fel! A boltokban kapható fűszerköményeket ugyanis bevizsgálják, így azok nem tartalmaznak atropint és szkopolamint.
Miért veszélyes a csattanó maszlag? A csattanó maszlag tropán alkaloidokat (pl. atropint) tartalmazó, mérgező gyomnövény. Fogyasztását követően pupillatágulás, látási problémák, szájszárazság, gyengeség, kimerültség, szomjúság, szédülés tünetek jelentkezhetnek. A csattanó maszlagot egyébként használják a gyógyászatban, egyebek mellett a Parkinson-kór, valamint köhögéscsillapítók és asztmaellenes készítményekben. Ugyanakkor a gyógyászati, illetve halálos adag között sokszor alig van különbség; gyermekek számára akár 15 szem mag elfogyasztása is halálos lehet. |