4p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

KKV
A BME kommunikációs hallgatói nem is időzíthették volna jobban a sharing economy-ról, azaz a megosztáson alapuló gazdaságról szóló konferenciájukat: amíg a taxisok a Lánchídon tüntettek az Uber ellen, addig az egyetemen azt hallhattuk, mikor végzik ki ezek az üzleti modellek véglegesen a hagyományos munkaformákat, mikor zabálják fel a régimódi felhasználókat is. A végén persze majd jönnek a robotok.

Hiba lenne azt mondani, hogy csak a lakásmegosztással foglalkozó AirBnb és az Uber létezik a sharing economy világában – kezde a konferenciát Berkovics Dalma, aki ismertette a nemzetközi trendeket: 2014 decemberében 12 szektorban voltak közösségi megosztásra épülő szolgáltatások, 2015-ben ez 16-ra ugrott. Megjelent közösségi gazdaság az oktatásban, egészségügyben és a logisztikában is, olyan területeken, amelyekre korábban nem is számítottak. Berkovics egészségügyi példát hozott: olyan platform született, amelynek segítségével kórházak drága műszereket bérelhetnek egymástól.

Egyes platformok azonban nem mennek jól. Konszolidálódik a piac, egyre nagyobb a belépési korlát a kezdők számára. Az üzleti modellek közül sem válik be minden, mivel előbb, vagy utóbb kiderül, mégsem lehet "olcsósítani" a szolgáltatást, ráadásul nem is egy álommeló egész nap közösségi alapon takarítani. A sharing economy nagy reformját a technológia jelentheti, láthatjuk ezt a Google önvezető autóinál például. Másik irány a fejlődésre magának az elképzelésnek az átgondolása: felbukkant például egy izraeli startupnál a (régi-új) ötlet, hogy miért ne lehetne megosztani a tulajdonjogot egy-egy terméknél?

A jövő mindenképp ebbe az irányba mutat, már csak az a kérdés, milyen gyorsan és hogyan alakítja át a munkához és a tulajdonhoz való hozzáállásunkat.

Dr. Kőszegi Árpád a PwC elemzője inkább visszatekintett, előadásában helyretette, hogyan alakult a sharing economy története, mi vezetett kialakulásához, a világ egyik legfontosabb üzleti trendjéhez? Kőszegi szerint a modellt a

  • fejlett digitális eszközök elterjedése,
  • anyagi források racionális felhasználása,
  • új fogyasztói igények megjelenése, a tulajdonhoz való hozzáállás megváltozása (az ember inkább bérelne kocsit, minthogy vegyen),
  • társadalmi változások: (környezetvédelem, élményközpontúság)

hívta életre. Az előadó szerint a sharing economy lényege, hogy a felhasználók megosztják a kihasználatlan kapacitásokat és javakat, ezzel pedig a rendszer fenntarthatóvá válik. Olyannyira, hogy 2025-re már a nemzetközi piaci szereplők fele sharing economy-cég lehet összesen 335 milliárd dolláros kapitalizációval, szemben a 2013-as 15 milliárddal.

Dr. Kőszegi Árpád a PwC "Osztogatnak vagy fosztogatnak? - A sharing economy térnyerése" című tanulmány eredményeit ismerteti. Fotó: a konferencia Facebook-oldala

 

Ami biztos, hogy a hagyományos üzleti modellek bukása valós fenyegetés ilyen növekedési trend mellett.

Kőszegi szerint 7 fontos szektor körül alakultak ki sharing economy szolgáltatások:

  • mobilitás
  • kiskereskedelem és fogyasztói javak
  • turisztika
  • szórakozás, multimédia, telekommunikáció
  • pénzügy
  • energetika
  • és emberi erőforrások

Most ez jó vagy rossz nekünk?

A szabályozással kapcsolatban elmondta, tény, hogy a sharing economy-cégek jelentős része a szürkegazdaságban mozog (mivel a szabályozás még nem vette fel az iramot), de már az Európai Unióban is közbeszéd tárgya a jogi rendszer igazítása, elérte a politikai ingerküszöböt. Hazai szinten Kőszegi egy kérdésre válaszolva elmondta, szerinte az uniós iránymutatásokat fogja használni Magyarország is.

Aztán a sofőrök munkáját elveszik a robotok

A sharing economy nagy reformját a technológia jelentheti, láthatjuk ezt a Google önvezető autóinál például. Berkovics Dalma szerint a hagyományos és sharing economy cégek is egy lépéssel előre tekintenek, amikor már nem az embernek kell dolgoznia az ilyen közösségekben, hanem mesterséges intelligenciák veszik át az automatizált feladatokat. Az Uber és a General Motors például azért fogott össze, hogy az Uberrel rendelt autókat már ne emberek, hanem gépek vezessék.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

KKV Hogyan lett kis garázscégből milliárdos vállalkozás?
Privátbankár.hu | 2023. december 19. 11:41
Állócsillagok és újhullámos trónkövetelők.
KKV Itt a Cégépítők társasjáték: most eldől, ki kaszál az üzleti évben!
Natív tartalom | 2023. december 4. 10:26
Piaci rést betöltő társasjáték jelent meg október 25-én: a Cégépítők társasjáték megszületéséről és játékmenetéről Egerszegi Krisztiánnal, a MiniCRM tulajdonosával, a Cégépítők alapítójával beszélgettünk.
KKV Széchenyi Kártya Program: megduplázták a hitelkereteket
Privátbankár.hu | 2023. augusztus 1. 11:18
Sokkal nagyobb hitelkeretet kapnak a kkv-k a Széchenyi Kártya Program keretében. A kamat a futamidő végéig 5 százalék. 
KKV Kezdj újult erővel a nyári szabadság után!
Márkázott tartalom | 2023. június 27. 11:32
  Ha még most vagy csak a hosszabb lélegzetvételű nyaralás előtt, akkor minden bizonnyal minden munkával kapcsolatos témától a falnak mennél. Teljesen érthető módon érzed azt, hogy telítődtél, hiszen már javában az év második felében járunk, és a megfeszített munkatempóból még nem is igazán tudtál alább engedni.
KKV Vigye sikerre vállalkozását, alkalmazzon business mentort!
Natív tartalom | 2023. június 8. 10:01
A business mentor nem varázsló, ám mégis rendkívül fontos szerepet játszhat több, a hazai kkv-szektort rendkívüli mértékben érintő konfliktushelyzet kezelésében. Közreműködésével a vállalatok tulajdonosai és vezetői olyan külső támogatást kaphatnak, amely segíti őket a tudatosabb vállalatvezetésben és előmozdítja üzleti és személyes fejlődésüket. A Budapesti Gazdasági Egyetem rendhagyó szakirányú továbbképzéséről annak vezetőjével és egyik hallgatójával beszélgettünk.
KKV A K&H szerint az uniós pályázatok körüli zűrzavar nem ártott
Privátbankár.hu | 2023. május 24. 14:14
Az uniós pályázatok körüli bizonytalanság csak kismértékben vetette vissza a cégek bizakodását, mintegy felük továbbra is reálisnak tartja, hogy ilyen forráshoz juthat - közölte a K&H magyarországi mikro, kis- és középvállalkozások (kkv) bizalmi indexe első negyedévi eredménye alapján.
KKV Megnyitják a pénzcsapot a magyar cégeknek: milliárdokat érő bejelentést tett egy bank
Privátbankár.hu | 2023. május 10. 17:14
Jelentős beruházási hitelkeretről állapodott meg az UniCredit.
KKV Jó szakemberből gyenge vállalkozó lesz? – interjú
Natív tartalom | 2023. április 4. 12:02
Egerszegi Krisztián Jövőkép című könyvének megjelenése kapcsán készült interjúnk második részében beszélgetünk a vállalkozók 90 százalékáról, a magukat halálra hajszoló emberekről, és arról is, mit tanácsol a bölcs varázsló a gonosz sárkány legyőzéséhez.
KKV Jövőkép nélkül csak szenvedés lesz, nem sikercég – interjú
Natív tartalom | 2023. március 22. 10:07
Ami tíz évvel ezelőtt még működött a magyar cégek számára, az tíz év múlva egyáltalán nem lesz elegendő, avagy hamarosan megérkezik az üzleti regény arról, hogy miért kulcsfontosságú a hazai vállalkozók számára egy jól megformált jövőkép. Egerszegi Krisztiánnal, a MiniCRM cégvezetőjével és a Cégépítők alapítójával beszélgettünk Jövőkép című könyve megjelenése előtt.
KKV Csak a bizonytalanság biztos a kisvállalkozásoknál
Privátbankár.hu | 2023. február 3. 16:24
A kormány új hitelprogramról döntött a Baross Gábor újraiparosítási program keretében. Az elszálló kamatok mellett ez komoly segítséget jelenthet a kisvállalkozások számára, amelyek helyzete meglehetősen bizonytalan lett az utóbbi időben. Az ATV Start vendégeként Perlusz László, a VOSZ főtitkára és kollégánk, Király Béla beszélt a hazai vállalkozások helyzetéről.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG