1p
A Goldman Sachs térségünkkel foglalkozó közgazdásza szerint a forint idén rendkívül volatilis lesz, és bőven 300 fölötti árfolyammal kell számolni. Egy jelentősebb gyengülés, 350 forintos árfolyam sem kizárt. A vizsgált térségben egyedüliként Magyarország esik recesszióba, és a kormány által kitűzött 2,5 százalékos GDP-arányos hiányt is irreálisnak tartják a banknál.

Magdalena Polan, a Goldman Sachs térségünkkel foglalkozó részlegének vezető közgazdásza az alapblog.hu-nak adott interjúban elmondta, hogy az euróövezet képes megoldani a jelenlegi krízist. A piacok azonban további konkrét lépéseket várnak e tekintetben is. Például közös kötvény (eurókötvény) kibocsátását vagy a zónához tartozó államok közötti kölcsönös adóssággarancia-rendszer megteremtését. Hozzátette, hogy az EKB legutóbbi lépései, mint a piacok likviditásának hosszú távra való biztosítására irányuló törekvés, máris lényegesen erősítették a bizalmat a befektetők körében, de még további konkrétumokra lesz szükség.

A piacok reménykednek a pozitív végkifejletben

A Goldman Sachs irányadó szakértője máskülönben úgy látja, hogy egyelőre véget ér a piacokon az elmúlt két hónapban tapasztalt „normalizálódási rali”, amelyet az váltott ki, hogy míg tavaly eluralkodott a félelem az euró esetleges összeomlása miatt, addig most egy széles körű remény alakult ki, hogy pozitív lesz a végkifejlet, mely mögött elsősorban az Európai Központi Bank likviditást növelő lépései állnak.

A szakértő szerint idén az euróövezet GDP-je 0,4 százalékkal esik vissza, ugyanakkor a tagországok között hatalmas különbségeket prognosztizált, Németország esetében 0,9 százalékos növekedést vár, míg a periféria országaiban ugyanekkora visszaeséssel számol. A szakértő kiemelte, hogy az általa vizsgált térségben: Közép-Kelet-Európa nem euróövezethez tartozó országaiban, valamint Törökországban, Izraelben, Dél-Afrikában, nem utolsósorban Oroszországban a várható összteljesítmény nem lesz negatív. A CMEEA régióban egyedül Magyarország esetében vár recessziót.

A közgazdász Csehország, Lengyelország és Magyarország esetében úgy véli, hogy a cseh gazdaság helyzete a legstabilabb, továbbra sem szorul külső támogatásra, és idén 0,6 százalékos növekedést érhet el. Lengyelországgal kapcsolatban elmondta, hogy a fizetési mérleg javítása érdekében látványos strukturális reformokat hajtottak végre, és a gazdaságot a belső kereslet jelentősen húzza, így 2012-re 2,5 százalékos GDP növekedést valószínűsít.

Irreális a 2,5 százalékos GDP-arányos hiány

Magdalena Polan elmondta, hogy Magyarországot tartják a legingatagabb lábakon álló gazdaságnak a legkevésbé stabil pénzügyi környezettel bíró országnak a vizsgált CMEEA térségen belül. A szakértő a kormánynak azt a célját, mely szerint az idén 2,5 százalékra szorítják vissza a GDP-arányos költségvetési hiányt irreálisnak nevezte. Az alapkamat alakulásával kapcsolatban a szakértő további kamatemeléseket vár, abban az esetben ha nehézségekbe ütköznek az IMF/EU-tárgyalások. Ugyanakkor úgy véli, hogy év végére újra 7 százalék körül lehet az alapkamat.

A szakértő azért tartja irreálisnak a kormány által kitűzött célt, mert 2011-ben a nyugdíjkasszák államosítása nélkül számításaik szerint az államháztartási hiány a GDP 5-6 százaléka körül volt. Így 2012-re azt vállalta fel gyakorlatilag a kormány, hogy felezi a hiányt egyetlen esztendő leforgása alatt. A szakértő szerint ez a rendkívüli fiskális, költségvetési szigor, kiadáscsökkentéssel, bevételemeléssel kell, hogy együtt járjon, olyannal, amely nagyon negatívan hat a belső keresletre és a gazdasági növekedésre. Ebből kiindulva úgy gondolja, hogy a kormány 3,5 százalékosra tudja csökkenteni a hiányt a GDP-hez viszonyítottan.

A közgazdász az IMF/EU-tárgyalásokkal kapcsolatban elmondta, hogy feltételezik, hogy létre fog jönni a megállapodás, ugyanakkor úgy véli, hogy a hogy sokkal lassabban és nehezebben fog létrejönni a megállapodás, mint ahogy azt a magyar kormányzat kommunikálja. A megállapodás véleménye szerint az első félév végére hozható tető alá.

Rendkívül volatilis lesz a forint az idén: 350-es euróárfolyam sem kizárt

Magdalena Polan forint árfolyamával kapcsolatban hangsúlyozta, hogy nem fognak simán haladni a tárgyalások az EU-val és az IMF-fel, és ebből adódóan a forint árfolyama volatilis lesz és nincs benne most már erősödési potenciál. Pozitív hatást gyakorolna a forintra azonban, ha hihető megtakarítási célok mentén létrejönne több strukturális reformot tartalmazó megállapodás, amely hihetővé tenné a befektetők körében, hogy a reformokat valóban véghez is viszik.

Mindeközben az euróövezeten belüli események, az eurózónához tartozó országok bankjainak helyzete, azok alakulása ugyancsak hatni fog a forint árfolyamára, annál is inkább, minthogy ezen bankok jelentős szereplők Magyarországon. Ez azt jelenti, hogy a forint nagy mozgásoknak lesz kitéve az idén. A régió legérzékenyebb fizetőeszköze marad.

A Goldman Sachs forinttal kapcsolatos elemzése szerint idén három-hat hónapos távlatban bőven háromszáz forint feletti euróval kell számolni, így 315 forintot jeleznek, de az IMF tárgyalások várható elhúzódása, a nehézségek felszínre kerülése, a kudarctól való félelem nyomán lehetségesnek tartják a 340-350 forintos árfolyamokat is. A megállapodás létrejötte után, az év végére, a jövő év elejére 325 forintos árfolyamot prognosztizálnak.

A Goldman Sachs Németország mellett Oroszországtól is nagyszerű teljesítményt vár az idén, mely mögött elsősorban a kőolaj világpiaci árának jelentős, a Goldman Sachs szerint: 125 dollárosra való emelkedése húzódik meg.

A teljes interjút ITT olvashatja el.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megszólalt Orbán Viktor, kemény értékelést mondott
Dobos Zoltán | 2024. május 17. 10:11
Péntek lévén ismét a Kossuth rádió mikrofonja elé ült Orbán Viktor. A magyar miniszterelnök értékelte a szlovák kollégája, Robert Fico elleni szerda délutáni merényletet, Hszi Csin-ping kínai elnök múlt heti látogatását és az orosz–ukrán háború legfrissebb fejleményeit is.
Makro / Külgazdaság Benzinár: ijesztően közömbösek az autósok
Buksza blog | 2024. május 16. 18:53
Hiába érzik az emberek egyre jobban a klímaváltozás hatásait és hiába próbálja az OPEC+ olajkartell minél magasabban tartani a fekete arany árát, az emberek tovább növelik az üzemanyag-fogyasztásukat.
Makro / Külgazdaság Mit szól majd Orbán Viktor, ha meglátja ezt?
Csabai Károly | 2024. május 16. 05:53
Átmenetinek bizonyult az Európai Unióban viszonylag hosszabb időn át sereghajtó hazai infláció nemzetközi összevetésben való előrelépése. Míg márciusban még tizenöt európai országban volt magasabb az éves fogyasztóiár-index, mint nálunk, addig áprilisban már csak nyolcban az adataikat cikkünk megjelenéséig közzétett 38 állam közül – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
Makro / Külgazdaság Ez nem „bezzegrománia”
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 14:43
Az ikerdeficit okozza a legnagyobb fejfájást keleti szomszédunkban.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton lefordulna a székről: ahol örülnek a 289 százalékos inflációnak
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 10:53
A jegybanki alapkamatot 40 százalékra lehetett így visszavágni, az IMF is dicsér, hitelt is ad, miközben a kiskereskedelmi forgalom 20 százalékkal zuhant.
Makro / Külgazdaság Lélektani határ felé közelednek a benzinárak - ne tankoljon péntekig, akinek kedves a pénztárcája
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:59
Mutatjuk, mennyivel lesznek olcsóbbak az üzemanyagok.
Makro / Külgazdaság Már megint irigykedni kell Romániára?
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:48
Itt vannak az első negyedéves adatok a szomszédból.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor barátai is egyre szorosabb orosz és kínai fogásban
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:34
Az új szerb kormány május 2-án tette le az esküt. Összetétele azt mutatja, hogy Belgrád még inkább elkötelezte magát a Moszkvával és Pekinggel való szorosabb kapcsolat mellett. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Javítgatja a KSH az ipari termelés adatait, de az összkép ugyanolyan sötét
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 08:51
Tovább finomítottak a márciusi számokon, a lényeg azonban nem igazán változott.
Makro / Külgazdaság Ezzel sem fog kampányolni a kormány: szabadesésbe fordult az építőipar teljesítménye
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 08:31
Még az előző rossz hónapot is alul tudta múlni a márciusi adat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG