Kínában gyorsult az ipari termelés és mérséklődött a kiskereskedelmi fogalom növekedése júniusban éves szinten, miközben stagnált a munkanélküliség májussal összevetve a kínai statisztikai hivatal keddi közlése szerint.
Júniusban 6,8 százalékra gyorsult az ipari termelés éves növekedése a májusi, hathavi mélypontnak számító éves 5,8 százalékról. Szakértők az ipari termelés növekedésének a lassulására, 5,6 százalékra számítottak júniusra. Egyebek között a feldolgozóiparban 7,4 százalékra gyorsult a termelés növekedése júniusban a májusi 6,2 százalék után. A feldolgozóiparon belül a 41 fő ágazatból 36 jelzett növekedést.
Az ipari termelés havi szinten 0,5 százalékkal nőtt júniusban. Az idei első hat hónapban a termelés 6,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Tavaly az ipari termelés 5,8 százalékkal nőtt Kínában.
A kínai kiskereskedelmi forgalom 4,8 százalékkal nőtt a múlt hónapban éves összevetésben, ami lassulás a májusi éves 6,4 százalékos emelkedés után, de így is már a 28. egymást követő hónapban jegyeztek fel növekedést. A szakértők kevésbé lassuló, 5,2 százalékos éves növekedést vártak júniusra. Az idei első hat hónapban a kiskereskedelmi forgalom 4,02 százalékkal nőtt. Tavaly 3,5 százalékkal bővült a kiskereskedelmi forgalom Kínában.
Ugyancsak kedden ismertette a kínai statisztikai hivatal, hogy júniusban 5 százalék volt a munkanélküliség, megegyezett a májusi szinttel és az elemzői várakozásokkal. Tavaly az átlagos munkanélküliségi ráta 5,1 százalék volt, szemben az egy évvel korábbi 5,2 százalékkal.
Az elemzők által vártnál kevésbé lassult a kínai gazdaság növekedése az idei második negyedévben éves szinten, ellenállóbbnak bizonyult az amerikai vámokkal szemben – derül ki a frissen nyilvánosságra hozott hivatalos adatokból.
A statisztikai hivatal kedden arról jelentett, hogy a június végével záródott második negyedévben a hazai össztermék (GDP) 2024 harmadik negyedéve óta a legkisebb ütemben, 5,2 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képes. Ez lassulás az első negyedévi 5,4 százalékos bővüléshez képest, de meghaladta az elemzői várakozások átlagában szerepelt 5,1 százalékos növekedést.
És a GDP?
A kínai gazdaság 1,1 százalékkal nőtt az első negyedéhez képest, amikor 1,2 százalékos bővülést mértek. Szakértők lassúbb, 0,9 százalékos GDP-növekedéssel számoltak.
Az idei első félévben a kínai gazdaság 5,3 százalékkal nőtt. A hat hónapban éves összevetésben a mezőgazdasági ágazat növekedési üteme 3,7 százalék, az iparé 5,3 százalék, a szolgáltatóiparé pedig 5,5 százalék volt.
Kína GDP-je tavaly 5 százalékkal nőtt, a kormány az idei évre „5 százalék körüli” gazdasági növekedést vár.
(via MTI)