4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A tőzsdék eddig szárnyaltak és a nagy bankok és brókerházak elemzői is optimisták voltak az elnök megválasztása óta, mondván, jön az adócsökkentés, az állami költekezés, és ez milyen remek a tőzsdei cégeknek. Az elnök hivatali tevékenységének első két hete azonban van már, akit lehűtött közülük.

A Goldman Sachs közgazdászai a múlt hét végén adták ki elemzésüket, melyben Donald Trump elnökségének első két hete alapján vázolták fel a várható folyamatokat, és már jóval kevésbé optimisták, mint korábban. November 8-án az elemzők többsége gyorsan elfelejtette azt az addigi aggodalmát, hogy az elnök hivatalában is hasonló stílust követhet, mint kampányában, és csak a pozitívumokat hangsúlyozták: adóreform, költségvetési lazítás.

Eddig tartott a remény

A hozzáállás eddig nem is változott, a részvényárfolyamok november 8-tól meredeken emelkedtek, és januárban már ugyan lelassult a folyamat, de azért sikerült új csúcsot elérni. A Goldman Sachs elemzése viszont most értékeli Donald Trump elnökségének eddigi tapasztalatait, és jóval óvatosabb, mondhatni pesszimistább következtetésekre jutottak. Azt látják, hogy az elnök eddig elsősorban a bevándorlás és a kereskedelem kérdésére koncentrált, utóbbira leginkább a protekcionizmus jegyében.

S&P 500

Korábban úgy látták, hogy az adócsökkentés és a költségvetési lazítás több előnyt hozhat, és ehhez képest a bevándorlással kapcsolatos intézkedések és a kereskedelem esetleges korlátozása eltörpülnek. Most azonban mintha fordult volna a helyzet: az utóbbi kettőből adódó veszélyek sokkal nagyobbnak tűnnek, mint korábban. A részleteket a Goldman közgazdászai a Bloomberg szerint 3 fő pontban foglalják össze.

Béna kacsa?

Az első, ami aggodalmukat felkeltette, az Obamacare-nek nevezett egészségbiztosítási rendszerrel kapcsolatos huzavona. Kampányában Trump és a republikánusok végig szidalmazták ezt a megoldást, amely 20 millió, korábban biztosítás nélküli embernek tette lehetővé, hogy egészségügyi ellátásban részesülhessenek. Az nyilvánvaló volt, hogy ezt csak úgy eltörölni, és a 20 millió embert ellátás nélkül hagyni nem lehet, kell helyette egy másik program.

Csakhogy úgy tűnik, ilyen nincs, Trump nem készült, és a republikánus törvényhozási képviselők egy része is most már inkább csak megreformálná a jelenlegi szabályt. Ebből arra következtetnek a közgazdászok, hogy ha ebben a kérdésben ennyire nem jut dűlőre az elnök saját pártjával, akkor ez így lesz az adóreformokkal és a költségvetési lazítással is.

Árkok mélyülése

A másik tényező, amit aggasztónak tartanak, a két nagy párt közti polarizálódás, vagyis az elnökválasztás lezárultával nem temetődnek be az árkok, hanem inkább mélyülnek. Trump rendelete, miszerint 7 ország polgárainak megtiltja a beutazást az Egyesült Államokba, magára vonta a Demokrata Párt haragját, így a pártok közötti együttműködés lehetősége csökkent. A választás után először úgy tűnt, megindul a közeledés, de most a helyzet olyan rossz lett, hogy a pártok közti egyetértést igénylő intézkedések esetleg egyáltalán nem jutnak át a szenátuson.

Ha mások is észreveszik

A harmadik kockázati elemet abban látják, hogy a befektetők is felismerik, milyen veszélyt jelenthet a beutazások, az emberek, többek között a munkaerő szabad mozgásának korlátozása a tőzsdei cégek és az amerikai gazdaság számára, és ugyanez vonatkozik a kereskedelmet korlátozó intézkedésekre. Ha a tőzsdei szereplők úgy látják, hogy ahogy a kampányt is, úgy a tényleges elnökséget is ezek fogják dominálni, ez könnyen pánikhoz vezethet, és akkor hiába a piacot éltető pénz és a 8 éves emelkedő trend, a piac összeomlik. A pszichológia rövidtávon döntő tényező, és az aggodalmaknak az első két hét alapján van is némi alapjuk.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kételyeket ébreszt a kínaiak magyarországi terjeszkedése
Privátbankár.hu | 2024. május 8. 14:46
A magyar politika rendre nagyon pozitív színben tünteti fel a kínaiak magyarországi térnyerését, legyen szó beruházásokról vagy a külkereskedelmi forgalom növekedéséről. Pedig ez korántsem ilyen egyértelmű.
Makro / Külgazdaság Itt a döntés: kamatcsökkentés az Egyesült Államokban
Privátbankár.hu | 2024. május 8. 14:25
Az Egyesült Államokban csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a május 3-án záródott héten - ismertette az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America - MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Ahogy közeledik a választás, úgy lesz egyre olcsóbb a benzin
Privátbankár.hu | 2024. május 8. 10:00
A benzin nagykereskedelmi ára bruttó 8 forinttal kerül majd kevesebbe, míg a gázolajért bruttó 5 forinttal fizetnek alacsonyabb árat a benzinkutak.
Makro / Külgazdaság Kellemetlen adatot magyarázhat az Orbán-kormány a választások előtt
Privátbankár.hu | 2024. május 8. 08:31
2024 márciusában az ipari termelés volumene 10,4, munkanaphatástól megtisztítva 2,8 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól - közölte a KSH.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor erre biztosan kitérne a hitéből: 400 milliárd euró közös pénzt fordíthatna fegyverkezésre az Unió
Litván Dániel | 2024. május 8. 05:39
Ott pihen többszáz milliárd euró egy közös alapban, amit nem nagyon használ most semmire az Európai Unió, miközben rengeteg pénz kellene Ukrajnának, illetve az uniós védelmi iparnak. A megoldás adja magát, de nem mindenki fog ebbe beleegyezni, viszont a magyar kormánynak például nincs is közvetlen beleszólása a kérdésbe.
Makro / Külgazdaság Mennyibe kerül a nudli? A magyarok jövőjét is megmutathatja az elöregedő japánok szerencsétlensége
Privátbankár.hu | 2024. május 7. 10:33
Csiki-csuki helyzetbe kerültek a japánok a jen gyengülése miatt. Ez növeli az inflációt, ezért kevesebbet költenek az emberek, miközben gazdaságuk enélkül is a nulla növekedéssel bajlódik.
Makro / Külgazdaság Végre egy jó hír, felpörgött a német külkereskedelem
Privátbankár.hu | 2024. május 7. 09:59
Márciusban az export és az import várakozáson felüli növekedése mellett emelkedett ugyan, de a várakozásoktól elmaradt a német külkereskedelemi többlet a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis keddi jelentése szerint.
Makro / Külgazdaság Tanárfizetések: egy magyar vagy cseh pedagógus kap többet?
Privátbankár.hu | 2024. május 7. 09:43
A visegrádi országcsoporthoz tartozó többi három ország közül Csehországban és Szlovákiában sokkal jobban keresnek a tanárok, mint magyarországi kollégáik, és a kormány nem kezeli le őket.
Makro / Külgazdaság A magyar élelmiszerboltok vitték a prímet
Privátbankár.hu | 2024. május 7. 08:30
Főként az élelmiszer-kiskereskedelem bővülése húzta a márciusi növekedést. 
Makro / Külgazdaság Kiakadtak és befejezték a munkát az olasz közmédia dolgozói
Privátbankár.hu | 2024. május 7. 08:22
Sztrájkba kezdek az olasz közmédia újságírói, mert úgy érzik, hogy a regnáló kormány azon ügyködik, hogy a saját szócsövévé tegye munkahelyüket, ami nem fér bele szakmai önbecsülésükbe.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG